נועם חומסקי: "מי שתומך בפתרון של מדינה אחת, בעצם מסייע למדיניות הסיפוח של ישראל"

פתרון של מדינה אחת לסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו מציאותי, ומי שתומך בו בעצם מסייע למדיניות הסיפוח של ישראל, אמר הבלשן והפילוסוף האנרכיסט נועם חומסקי. חומסקי, שכניסתו לישראל נמנעה מוקדם יותר השנה, התייחס גם להדלפת המסמכים הגדולה של אתר ויקיליקס, ואמר כי החשיפה הדרמטית ביותר בהדלפה היא השנאה העמוקה לדמוקרטיה שמפגין הממשל בארה"ב.

חומסקי התייחס לסוגיית הפתרון של מדינה אחת לסכסוך באזורנו במסגרת ראיון לרשת החדשות The Real News (תרגום חלקי לעברית למטה).

"באופן אישי, אני תומך בפתרון של מדינה אחת עוד מאז שנות ה-40, אך זה לא מציאותי. אלה שתומכים בפתרון זה, בשני צדי המתרס, מתעלמים מהעובדה הבסיסית שלמעשה אין רק שתי חלופות, אלא שלוש חלופות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בפועל, מדברים רק על שתיים מהן.

חלופה אחת היא זו שזוכה לקונצנזוס בינלאומי – פתרון של שתי מדינות. החלופה השנייה היא פתרון של מדינה אחת. החלופה השלישית, זו שמיושמת בפועל, היא שארה"ב וישראל ייקחו כל מה שהן רוצות, וימשיכו גם בעתיד לקחת כל מה שהן רוצות. אלה שמדברים על פתרון של מדינה אחת, בעצם מסייעים לכך, מכיוון שארה"ב מרוצה מכך שמתפרסמים בעיתונים מאמרים שתומכים בכך שכולם יגורו ביחד (במדינה אחת), ובינתיים ארה"ב משתפת פעולה עם ישראל בהפרדת רצועת עזה מהגדה המערבית… ותומכת בנחישות ביישום הקו שמאפשר לישראל לקחת כמה שהיא רוצה משטחי הגדה המערבית – כל השטח שמאחורי חומת הסיפוח, זאת שמכנים אותה חומת ההפרדה… להרחיב את ירושלים, ולספח את שטחי עמק הירדן…

כך שזו החלופה שתתממש אם לא יהיה פתרון של שתי מדינות. אפשר לדבר על פתרון של מדינה דמוקרטית אחת, אבל אין לכך שום תמיכה. אין לכך תמיכה בעולם, אין צעדים בכיוון הזה. לפעמים משווים את המצב לזה שהיה בדרום אפריקה, אבל הדבר שאנשים שוכחים הוא שנדרש מאבק של עשרות שנים כדי לגרום לעולם להתנגד לאפרטהייד. למעשה, עד שלא חל שינוי בעמדת ארה"ב כלפי אפרטהייד בשלהי שנות ה-80, זה בכלל לא שינה מה שאר העולם חשב".

בראיון לתוכנית הטלוויזיה Democracy Now התייחס חומסקי להדלפת המסמכים האחרונה של ויקיליקס, ומשמעותה (תרגום חלקי למטה).

"אני חושב שצריך להקדיש תשומת לב למה שניתן ללמוד מהדלפת ויקיליקס… יתכן שהחשיפה, או האזכור, הדרמטי ביותר בהדלפה הוא השנאה העמוקה לדמוקרטיה שמפגין הן הממשל האמריקאי – הילרי קלינטון, ואחרים – והן השירות הדיפלומטי.

הם בעצם אומרים לעולם, תוך העמדת פנים, שהעולם הערבי רואה באיראן איום גדול ורוצה שארה"ב תפציץ את איראן. הדברים חושפים אותם במערומיהם לאור העובדה שהם יודעים היטב ש-80% מדעת הקהל הערבית רואה בארה"ב ובישראל איום גדול, 10% רואים באיראן איום גדול, והרוב, 57%, גורס כי מצבו של האזור יהיה טוב יותר אם לאיראן יהיה נשק גרעיני כסוג של אמצעי הרתעה. כל זה אפילו לא נאמר. כל מה שנאמר זה שמה שהם טוענים שנאמר על ידי רודנים ערבים – רודנים ערבים אכזריים. וזה מה שקובע…

הנקודה העיקרית היא שכלל האוכלוסיה פשוט לא רלבנטית. כל מה שקובע זו דעתם של הרודנים שבהם ארה"ב תומכת… מדובר כאן בחשיפה משמעותית של המנטליות של המנהיגות הפוליטית בארה"ב…"

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew