הקרב על קאן ויאס

לאחר ארבעה לילות רצופים של מהומות בעיר ועשרות עצורים, החליטה עיריית ברצלונה בישיבת חירום שקיימה כי קאן ויאס – אחד הסקווטים המפורסמים ביותר בברצלונה – לא ייהרס. בהודעה שפורסמה ב-30 במאי 2014 הצהירה העירייה על עצירת התוכנית להרוס את הסקווט ועל כוונתה לנסות ליישב את המחלוקת במשא ומתן.  

ארבעה ימים קודם לכן פונה קאן ויאס בכוח על ידי המשטרה והמבנה נהרס חלקית. הבניין בשכונת סנטס אמנם נמצא בבעלות רשות התחבורה של העיר, אולם בשנת 1997 פלשו אליו צעירים במחאה על היעדר מבני ציבור בשכונה בה מתגוררים בעיקר פועלים. מאז שימש הבניין, שנבנה בשלהי המאה ה-19, כמרכז קהילתי בו התקיימו מופעים, קורסי הכשרה, ויכוחים פומביים והקרנות סרטים. קאן ויאס הפך למקור לגאווה עבור תושבי השכונה ולסמל של פעילות שטח חברתית. 

כשהגיעו השוטרים אל קאן ויאס ב-24 במאי במטרה להרוס את המבנה, ניסו תחילה דיירי הסקווט למנוע מהשוטרים להביא למקום מנוף ודחפור כדי לפנות ולהרוס את המבנה. אחר כך קשרו את עצמם זה לזה בתוך המבנה בניסיון למנוע את הריסתו.

המשטרה מפנה פעילים שכבלו את עצמם יחדיו כדי למנוע את הריסת הסקווט

לבסוף, אחרי שניסיונותיהם כשלו, החלו המפגינים לצעוד בשכונת סנטס ובמקומות נוספים בברצלונה. תושבי השכונה הצטרפו אף הם למחאה והביעו תמיכה על ידי כך שיצאו לחלונות והכו בסירים ובמחבתות.

אולם כעבור זמן המפגינים פוזרו באלימות על ידי שוטרים, וכדרכם של מקרים מסוג זה, הפכה המחאה עד מהרה למהומות. "זו התקפה נגד מודל אלטרנטיבי לשכונה ולעיר", אמר אחד מנציגי הסקווט. "ההפגנות הללו אינן רק נגד הפינוי. הפינוי הוא רק עוד מכה אחרי המשבר. לאנשים נמאס לספוג מכות ובסוף הם מתפוצצים".

שוטר עוצר מפגין שנמלט אל תוך בר

barcelona_riot10

הדחפור ששימש להריסת קאן ויאס בוער

התפרצות הזעם האלימה בעקבות פינוי קאן ויאס משקפת את הייאוש והזעם שחשים צעירים ספרדים שנאלצים לשלם את המחיר על המדיניות הכלכלית הכושלת של הממשלה. תחילה סבלו הצעירים עקב בועת הנדל"ן שניפחו הבנקים במדינה, ואשר גרמה להתייקרות מחירי הדיור. כעת, לאחר התפוצצות הבועה וחילוץ הבנקים בכספי משלמי המסים, נאלצים צעירים רבים להתמודד עם פינויים מבתיהם על ידי רשויות החוק והבנקים. סקווטים דוגמת קאן ויאס, ורבים כמותו שצצו על רקע המשבר הכלכלי, משמשים כסוג של מרכזי סיוע לאנשים שאיבדו את בתיהם.

פרשנים ציינו כי במקרה של קאן ויאס, נראה כי הרשויות לא העריכו נכונה את ההשלכות של מתקפה חזיתית על תנועת הסקווטרים, אשר לה יש שורשים עמוקים בברצלונה. "החוק היבש אולי נמצא לצד הרשויות, אבל ברור שקאן ויאס רכש לעצמו סמכות מוסרית מסוימת בכך שהעמיד את הבניין לרשות מטרות חברתיות שימושיות", אמר ג'וזפ רוקה קלאדרה, מומחה עירוני מהאוניברסיטה הפוליטכנית של קטלוניה.

2 תגובות

 1. עומר טורק
  יונ 04, 2014

  הייתי שם בסיומו של היום השלישי, וזה היה באופן חד וחלק דוגמה למופת לאיך דברים אמורים להתנהל. רק פה בארץ, ההפרד ומשול פשוט דיכא פה את כולם, ואף אחד לא מוכן ללכלך את הידיים שלו.

  להגיב

 2. יאיר ישראל חרעוץ
  יונ 01, 2014

  כן, בסים סיטי אין בעיה לעשות דבר כזה כי אתה תמיד מביט על העיר מלמעלה.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew