בית המשפט: מותר לברוח ממעצר בלתי חוקי

בשנת 2009 התקיימה בתל אביב הפגנה בה השתתפו כ-30 בני אדם שתופפו וקראו קריאות במחאה על כליאת סרבנית גיוס לצבא מטעמי מצפון. המפגינים והמפגינות, בהם אשרה בר ונדב פרנקוביץ', עמדו ברחוב קינג ג'ורג' והתכוונו לצעוד בשדרות בן ציון לכיוון תיאטרון הבימה.

אולם עוד לפני שהחלה ההפגנה, הפקד המשטרתי בשטח קיבל הוראה מלמעלה למנוע מההפגנה החוקית להפוך לתהלוכה, וכוחות משטרה עמדו בשורה וחסמו את דרכם של המפגינים. לפי החוק, צעדת מחאה של פחות מ-50 משתתפים לא מצריכה שום אישור משטרתי.

המפגינים נעמדו והסבירו לשוטרים שהם לא מחויבים באישור להפגנה, אבל הקצין רועי עמיחי החל לצעוק על פרנקוביץ' שילך אחורה, שם עליו יד וביקש ממנו לזוז. מפגינים אחרים הסבירו לשוטרים שזכותם להפגין וההפגנה חוקית, אבל בסרטון המשטרתי נשמע הקצין המשטרתי משיב להם בזלזול ואומר: "אתה לא תשחק איתי, אני משחק מה זה מלוכלך".

כשפרנקוביץ' סירב, הקצין לפת אותו בידיו, קפץ עליו וגרר אותו עם עוד שוטר. הם אזקו אותו והכניסו אותו לניידת. בר פתחה לבקשתו את דלת הניידת והוא יצא ממנה, אך הוחזר כעבור כמה דקות ושניהם נעצרו. בר הואשמה בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו ואילו פרנקוביץ' הואשם בתקיפת שוטר, שימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר, בריחה ממשמורת חוקית וכמובן הפרעה לשוטר במילוי תקפידו.

נדב פרנקוביץ' מובל באלימות לניידת המשטרה (צילום: מנחם ברגר)

נדב פרנקוביץ' מובל באלימות לניידת המשטרה (צילום: מנחם ברגר)

כעבור חמש שנים, במאי 2014, בית המשפט זיכה את בר ופרנקוביץ' מכל אשמה וביקר את המשטרה על שימוש לרעה בסמכותה. השופט שמאי בקר ציין כי המשטרה "תופרת תיקים" למפגינים שמבקשים לממש את זכותם לחופש הביטוי, תוך אלימות, שקרים והעלמת עין ממילוי תפקידם – הגנה על הציבור.

פסק הדין קבע באופן ברור שכאשר פעולתם של שוטרים חורגת מסמכותם, מותר לאדם שכלפיו מתבצעת הפעולה להתנגד ואף להפעיל כוח סביר נגד השוטרים. ההפגנה היתה חוקית ולכן המעצר היה בלתי חוקי, וזכותו הבסיסית של כל אדם להתנגד למעצר שעומדים לבצע נגדו בניגוד לחוק.

לפיכך, כאשר פרנקוביץ' הוכנס לניידת, הוא לא ברח ממשמורת חוקית וזכותו הייתה להיחלץ מהניידת ובר לא ביצעה שום עבירה שפתחה לו את הדלת ועזרה לו. המשטרה פעלה שלא כדין כשניסתה לעצור את התהלוכה והדחיפה הקטנה של פרנקוביץ' כתגובה לדחיפת השוטר היא לא עבירה פלילית ולא עילה למעצר.

זו אינה הפעם הראשונה שבה בית משפט בישראל מתיר התנגדות, גם בכוח, למעצר בלתי חוקי. בשלהי שנת 2011 פסק בית משפט השלום בקריות כי אדם שאינו חשוד בעבירה אינו חייב להיענות לדרישת שוטר להציג תעודת זהות, ורשאי להתנגד בכוח למעצר בלתי חוקי.

פסיקת השופטת טל תדמור-זמיר ניתנה במסגרת זיכויו של יצחק ניסים מנהריה, שהואשם בתקיפת שוטר, הכשלת שוטר במילוי תפקידו וסירוב לעיכוב. האישום נגד ניסים הוגש לאחר שסירב להציג תעודת זהות בפני שוטרים שערכו סיור בעיר. השופטת תדמור-זמיר קבעה כי לשוטרים לא היה כל חשד שניסים ביצע עבירה כלשהי, ועל כן לא חלה עליו החובה להזדהות.

היות שלא היה חשד לעבירה במקרה של ניסים, העיכוב נעשה שלא כדין וקמה לו זכות התנגדות, פסקה השופטת תדמור-זמיר. באשר לאישום כי ניסים דחף שוטר בעת הניסיון לעצור אותו, קבעה השופטת כי היות שלא התקיימו התנאים הנדרשים על פי חוק, "עמדה לו הזכות להשתמש בכוח סביר ומידתי נגד השוטר".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew