העץ של אנה פרנק הוכיח: אין קשר בין שואה לתקומה

בשנת 2009 החל מבצע חירום במסגרתו הועלו לארץ ייחורים מעץ הערמון שאותו הזכירה ביומנה אנה פרנק והעניק תקווה לנערה היהודייה בעת שהסתתרה מהנאצים בהולנד בימי השואה. הרעיון מאחורי המבצע היה לסמל את הקשר בין שואה לתקומה על ידי חילוץ שרידי חיים מהעץ הגוסס שפטריות שהשתלטו עליו כילו אותו, ונטיעתם בישראל.

במסגרת מבצע מורכב שנמשך שלוש שנים, שאותו הוביל נתי ייני – מורה להיסטוריה בתיכון "אוהל שם" ברמת גן – הוצלו ייחורים מהעץ בן 150 השנים (שנגדע מאז), ונשלחו לישראל. משהגיעו לארץ, נאלצו שני הייחורים מהעץ של אנה פרנק להישאר בתחנת הסגר של משרד החקלאות במשך שנתיים כדי למנוע כניסה של מחלות ומזיקים מחו"ל לישראל.

עם יציאתם מהסגר בשנת 2012 כבר הפכו הייחורים לשני עצים קטנים, והגיע העת לבחור להם בית של קבע במדינת ישראל. כובד משקל ההחלטה היה ברור לכל המעורבים במבצע, וברוח הציונות הוחלט לנטוע את העצים בשני מקומות שמסמלים את הקשר בין השואה היהודית לבין הלאומיות הישראלית (או קרעי החאקי שנותרו ממנה). כך יצא שעץ אחד ניטע במוזיאון השואה יד ושם, והשני נשתל במצפור לזכרו של מפקד סיירת הצנחנים בגליל העליון.

כבר עם נטיעת העצים באדמת ישראל הביעו מומחים במשרד החקלאות חשש כבד לגורלם מכיוון שזן עץ הערמון שלהם, המכונה "ערמון הסוסים", זקוק לצורך מחייתו לרמת מליחות נמוכה בקרקע, לכמויות גדולות של מים ובעיקר לקור רב (בקיצור, כל מה שאין בישראל).

ואכן, שנתיים בלבד אחרי שעלה באופן רשמי מהולנד לישראל, מת עץ הערמון של אנה פרנק שנשתל לזכרו של מפקד סיירת הצנחנים. לא ברור מה גרם למותו של העץ, אולם לא מן הנמנע כי העץ שהזכירה אנה פרנק ביומנה נפל קורבן לחורף השחון והחם באופן קיצוני שפקד את הגליל העליון באותה שנה. הסבר אפשרי אחר הוא שאנה פרנק לא עשתה צבא (והעץ מת מבושה). או שאולי הניסיון המלאכותי לקשור בין שואה לתקומה נידון מראש לכשלון – גם כשמדובר בלאומיות הישראלית וגם בעצים. 

בינתיים נותר עץ הערמון האחד של אנה פרנק יתום בירושלים, יוזמי המבצע כבר פתחו בחיפושים אחרי עץ ערמון גדול ועמיד יותר לתנאי מזג האוויר בישראל, ועליו הם מתכננים לנסות להרכיב ייחורים מאחיו התאום בירושלים.

לסיום, כך כתבה אנה פרנק ביומנה על העץ האהוב שראתה דרך חלונה מדירת המסתור של משפחתה באמסטרדם במאי 1944.

"כמעט בכל בוקר אני הולכת לעליית הגג כדי להוציא את האוויר המחניק מריאותיי. מהנקודה האהובה עליי ברצפה אני מתבוננת בשמים הכחולים ובעץ הערמונים החשוף, שעל ענפיו נוצצות טיפות גשם, שנראים כצבועים כסף, ובשחפים ובציפורים האחרות שמתעופפות ברוח. כל עוד זה קיים, חשבתי, ואני אוכל לחיות כדי לראות את זה, את השמש הזורחת, את השמים הנקיים מעננים, כל עוד זה נשאר, איני יכולה להיות עצובה".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew