שריפה אחים, שריפה

חומר בערה ושמו תקשורת: שני חיפאים החליטו לברר למה התקשורת סיפקה דיווחים כוזבים ומתלהמים על התפשטות השריפה בכרמל, ועימתו את כתבי ערוץ 2 ו-10 עם המידע המוטעה שהפיצו בימי השריפה (הסרטון בהמשך).

כדי להעמיד דברים על דיוקם, גם הכינו השניים מילון מיוחד שיאפשר לתרגם את דברי הכתבים למצב האמיתי בשטח. כך למשל, כאשר התקשורת מדווחת כי "הלהבות מטפסות אל שכונת דניה", הכוונה היא שהלהבות נמצאות במדרון הדרומי של שלוחה, דרומית לשלוחה שנמצאת מדרום לשלוחה של דניה.

עוד דוגמא. כאשר התקשורת מדווחת "החי-בר נשרף כליל" היא בעצם מתכוונת לכך: "החי בר נשרף בשנת 1989 ואנחנו התקשורת צמאים לראותו נשרף שוב. יאללה, תישרף כבר כדי שנוכל לחזור לתל אביב".

ודוגמא נוספת. כאשר התקשורת מדווחת כי "קיבוץ בית אורן הלך", היא למעשה מתכוונת לכך שעלו באש מספר בתים במדרון הדרומי של היישוב, ושהכבאים שמרו כל הלילה על הקיבוץ ומנעו מהאש להגיע לרוב שטחו. אבל למה לשבח את הכבאים כשאפשר לייצר עוד דרמה?

ודוגמא אחרונה: כאשר התקשורת מדווחת כי "שכונת דניה פונתה לחלוטין", המציאות היא ששתי משפחות מהשכונה נסעו עם הילדים לראות את פסטיבל שירי הילדים בתל אביב.

איזה מין בן אדם מסוגל להצית שמורת טבע? בין שלל התגובות והפרשניות על השריפה בכרמל, ובכלל זה הקריאה לשלול את אזרחותם של מציתי השריפה (והתשובה האלגנטית של יוסי גורביץ), בלטה הודאתו של האלוף במילואים גיורא איילנד בראיון לאתר ynet כי ישראל ניסתה להצית את שמורות הטבע של לבנון במהלך מלחמת לבנון השנייה:

"לא כל מה שמתכננים לעשות קורה. דרום לבנון די דומה לאזור הכרמל ובמלחמת לבנון השנייה ניסינו להצית את שמורות הטבע שלהם ולא הצלחנו כי זה תלוי בהרבה משתנים".

כל מה שיש לנו לומר לאדון איילנד כבר נכתב מזמן בספר הספרים:

"כי תצור אל עיר להלחם עליה לא תשחית את עצה ואותו לא תכרות, כי האדם עץ השדה" (דברים, פרק כ').

ביבי הכבאי ולמה חסידי ההפרטה המתינו בקוצר רוח לאסון שריפת הכרמל: חברת הכנסת שלי יחימוביץ’ סיכמה היטב כבר לפני למעלה משנה את מדיניות הייבוש המכוונת של האוצר כלפי שירותי הכבאות – שכל תכליתה היתה להציג את הכבאים כבלתי יעילים, מתוך מטרה להביא לפיטוריהם של הכבאים המנוסים והוותיקים ולשכור כבאים צעירים ולא מנוסים בשכר נמוך יותר:

"אנחנו עדים כאן לתהליך שמשרד האוצר מחולל בכוונה תחילה, הייבוש (התקציבי של שירותי כיבוי האש) אינו בתום לב, וברגע שמייבשים גוף והופכים אותו לעקר מיכולת לבצע את תפקידו שלא באשמתו, מתחיל כרסום במעמד שלו, ובאמת מגיעים כבאים והציבור צועק עליהם 'למה איחרתם?'. והציבור לא מבין שהאשם אינו בכבאי, אלא באוצר שלא העביר תקציבים לצורך תפקוד סביר של הכיבוי. ואז, כשיש כבר עוינות של הציבור, מתחילים להגיד – 'הנה, אתם רואים, הם לא מתפקדים. מוכרחים לעשות רפורמה'.

זה חוזר על עצמו כדפוס שכל המהלכים שלו ידועים מראש. קודם לייבש, לפגוע בתפקוד, לא לאפשר תפקוד בסיס לחלוטין… אגב, יקרה אסון מתי שהוא. ואז שיקרה אסון יגידו: 'הנה, אתם רואים, הם לא מתפקדים. מוכרחים להפריט'…

ראש הממשלה בנימין נתניהו רצה, כשהיה ילד, להיות כבאי. השאלה אם הוא היה יודע מה מתרחש היום בתחנות כיבוי אש, הוא עדיין היה רוצה להיות כבאי".

עתיד מופרט: תארו לעצמכם שכאשר השריפה בכרמל הגיעה לבית אורן, הכבאים שהוזעקו למקום היו מסרבים לכבות את השריפה בטענה שהקיבוץ לא שילם את דמי מנוי למכבי אש. זה בדיוק מה שכבר מתרחש בארה"ב – ארץ ההפרטות הבלתי מוגבלות. (לקריאה נוספת לחצו כאן)

[hana-flv-player
video="http://stream.tribeca.vidavee.com/vidad/tribeca.vidavee.com/bim/wpsd/81065C490AE83272EACC7B1E57582E9D.flv"
width="500"
height="350"
clicktarget="_blank"
player="5"
autoplay="false"
loop="false"
autorewind="true"
skin="mejs-wmp"
/]
עוד באותו עניין: פרופ' מולי להד ממכללת תל-חי דיבר בראיון לרדיו כל השלום על התנהלות התקשורת במהלך ימי השרפה בצפון ועל החובה של האזרחים להבין שביום פקודה הם יאלצו להיות מוכנים להתמודד בכוחות עצמם ולא להמתין לסיוע מדינה.

צילום: אריאל קסיס

חגי מטר כותב על שריפות במרקם החברתי עקב מדיניות ההפרטה בפוסט השריפות הבלתי נראות:

לצד מראות הזוועה שמגיעים מהכרמל, צריך לזכור שאלה לא הפירות הבאושים היחידים של מדיניות חיסול מנגנוני המדינה וההפרטה. האנשים שסובלים לשווא ולעתים אף מתים בבתי החולים בשל חוסר ההשקעה במערכת הבריאות לא מאוגדים בקבוצות גדולות כמו עשרות הסוהרים שנספו בכרמל. הם פשוט דועכים אחד-אחד, מחוץ לעין המצלמות.

כשעובדים סוציאליים מוצאים את עצמם מטפלים בשלוש מאות עד חמש מאות תיקים כל אחד (כפי שסיפר לי לאחרונה עובד סוציאלי בתל אביב), ברור שאלפי ורבבות אזרחים לא מקבלים את הסיוע שהם נזקקים לו כל כך. מכאן קצרה הדרך להתגברות המצוקה, לעוני, לנשירה מבתי ספר, לפשיעה ולאלימות במשפחה. אבל אלה דברים שקורים בתוך הבית פנימה, ולא מצטלמים כמו להבות ענק.

את אותם דברים ניתן לומר על (חוסר) הטיפול בחסרי הבית, בבדואים בנגב המשוללים תשתיות, בפליטים, ועוד ועוד. המדינה מתנערת מאחריותה כלפינו, כלפי כולנו, חוסכת כסף על חשבוננו, ופותחת פתח לשריפות מסוגים שונים שמעכלות את המרקם החברתי של חיינו. ועוד לא אמרנו מילה על כלי ההרג שכן משקיעים בהם, או על הסכנה הנשקפת לנו מהמשך טירוף הכיבוש.

דני רבינוביץ כותב בבלוג האדם השורף על הקשר בין השריפה בכרמל ומשבר האקלים:

דבר אחד אפשר לומר בביטחון: הטמפרטורות הקיציות שליוו אותנו במהלך חודשי הסתיו ואל תחילת החורף, ועצירת הגשמים – שני משתנים שמושפעים באופן ישיר משינוי האקלים – הביאו את יערות הכרמל למצב של יובש קיצוני. שמונה חדשים ללא גשם משמעותי ורצף של שנים עם מספר אירועי גשם שהולך ומצטמק, הפכו את האורנים הללו לערימת זרדים בשמש שמחכים לזיק קטן כדי להידלק. השריפה בכרמל היא אות מן העתיד: ההתחממות הגלובלית, שלא פוסחת גם על ישראל, עוד עתידה לצערנו לזמן לנו הרבה עצים יבשים שיעלו בלהבות השמימה בהרבה שריפות.

לאסון בכרמל יש הקשר נוסף למשבר האקלים. התחממות כדור הארץ כרוכה בתהליכים של היזון חוזר. הכוונה היא לתהליכים שנגרמים, במישרין או בעקיפין, כתוצאה משינוי האקלים, ושבעצם התרחשותם גם תורמים להמשך ההתחממות. שריפות יער גדולות הן בדיוק כאלה. הן מקבלות רוח גבית מן ההתחממות גלובלית, אבל בעת ובעונה אחת גם מחזקות אותה בשלוש דרכים לפחות. הראשונה, החום שנוצר במהלך השריפה מחמם באופן ישיר את האטמוספירה. השנייה, השריפה פולטת CO2 לאטמוספירה ובכך מגבירה את אפקט החממה. השלישית, אובדן עצי יער, אפילו מחטניים, פירושו אובדן של יכולתם לקלוט ולקבע פחמן מן האטמוספירה. זה אומר הרעה נוספת במאזן ה-CO2 ההולך ומצטבר באטמוספירה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew