"מקור העולם" – הגירסה האמיתית

ב-29 במאי 2014 נכנסה אמנית המיצג הלוקסמבורגית דבורה דה רוברטיס לחדר מספר 20 במוזיאון אורסיי בפריז שבו תלוי הציור "מקור העולם", יצירתו המפורסמת של הצייר הצרפתי גוסטב קורבה המציגה אישה עירומה פשוקת רגליים. היא התיישבה מתחת לציור, ואז הפשילה את שמלתה וחשפה את מבושיה אל מול מבקרי המוזיאון ההמומים.

שומרת המוזיאון מיהרה להזעיק את המשטרה בזמן שקהל קטן של מבקרי המוזיאון וידידיה של האמנית מוחא לה כפיים. דה רוברטיס נעצרה בגין התערטלות בפומבי, אולם שוחררה כעבור זמן קצר ולא הוגשו נגדה אישומים.

"מקור העולם" של גוסטב קורבה

"מקור העולם" של גוסטב קורבה

האמנית הסבירה כי המיצג שלה, לו העניקה את השם "ראי המקור", היה יותר מסתם מעשה אקסהיביציוניסטי, ומטרתו היתה להתכתב עם עבודת האמנות המקורית. "אם מתעלמים מההקשר, ניתן להסיק שהמופע הזה הוא מעשה אקסהיביציוניסטי, אבל מה שעשיתי לא היה מעשה אימפולסיבי", אמרה דה רוברטיס.   

"כשאנחנו מביטים בציור של אישה עירומה, אנחנו מרגישים בטוחים. אנחנו מציצים לדמות האישה העירומה בציור, וטוב לנו שהיא לא מחזירה לנו מבט. אבל מרגע שהציור מתעורר לחיים, אנחנו כבר צריכים להתמודד עם המון דברים. אנחנו נבוכים ומתוחים – ותחושת הביטחון שהיתה לנו בזמן שרק הצצנו מתערערת".

"יש פער בהיסטוריה של האמנות, נקודת מבט חסרה של המבט שמחזיר האובייקט. בציור הריאליסטי שלו, הצייר מציג רגליים פתוחות אבל הנרתיק נותר סגור. הוא לא חושף את החור, כלומר, את העין. אני לא מציגה את הנרתיק שלי, אלא חושפת את מה שלא ניתן לראות בציור, את העין של הווגינה, את החור השחור, עין נסתרת זו, תהום הזו, מעבר לבשר, מתחברת לנצח, למקורו של המקור".

בעקבות המיצג "ראי המקור" יצרו כמה ציירים איורים של המיצג, ובכך העניקו פרשנות משלהם ליצירת האמנות החדשה שיצרה דה רוברטיס.

 

רישום: מרב שין בן-אלון

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew