מחקר חדש: אנשים מעדיפים לקבל מכות חשמל מאשר לחשוב

המתמטיקאי ופילוסוף ברטרנד ראסל אמר כבר לפני שנים כי רוב האנשים היו מעדיפים למות מאשר לחשוב, וכי למעשה, זה בדיוק מה שהם עושים. כעת מתברר כי ישנם אנשים שחוששים עד כדי כך לחשוב, אפילו לדקות ספורות, שהם מוכנים לקבל מכות חשמל רק כדי לא לשקוע במחשבות.

מחקר חדש בארה"ב מצא כי מרבית האנשים מתקשים להישאר לבד בחדר למשך רבע שעה מבלי לעשות דבר מלבד לשבת ולחשוב, וכי רבים מהם – במיוחד גברים – העדיפו לקבל שוקים חשמליים קלים מאשר לשבת בחוסר מעש.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי במהלך סדרת הניסויים באוניברסיטת וירג'יניה, התבקשו כ-800 מתנדבים לשבת בגפם בחדר מעבדה ריק לפרק זמן של שש עד 15 דקות. הם לא הורשו להכניס איתם לחדר מכשירי סלולר, נגני מוסיקה, חומר קריאה או כלי כתיבה, ורק התבקשו להישאר ישובים במקומם מבלי להירדם.

המחקר העלה כי מרבית המשתתפים, ללא קשר לגילם או מינם, לא נהנו לשבת בבטלה ולשקוע במחשבות או בחלומות בהקיץ, ואמרו כי התקשו להתרכז. כשליש מהם אף רימו במהלך הניסוי והתעסקו עם הטלפון הסלולרי או שמעו מוסיקה למרות שהתבקשו לא לעשות זאת.

"אנשים רבים התקשו למצוא עניין רק במחשבותיהם, לפחות כאשר התבקשו לעשות זאת בו ברגע", אמר הפרופסור לפסיכולוגיה טימותי וילסון מאוניברסיטת וירג'יניה, שהוביל את המחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת המדעי "סיינס". "בעידן המודרני של ימינו, על שלל הגאדג'טים שיש לנו, נדמה כי אנשים ממלאים כל רגע פנוי בפעילות חיצונית כלשהי".  

החוקרים גם בדקו האם רצונם של משתתפי הניסוי להימנע מהרהורים, חזק מספיק בכדי שיסכימו לבצע במקום זאת משימה לא נעימה – קבלת זרם חשמלי סטטי קל. המשתתפים בניסוי קיבלו תחילה זרם אחד, ואז הוענקו להם חמישה דולרים. בהמשך נשאלו האם יסכימו להוציא חלק מהסכום כדי להימנע מקבלת זרם נוסף. אלו שאמרו כי יסכימו לשלם כדי להימנע מזרם נוסף, התבקשו לשבת בגפם ולחשוב במשך 15 דקות, אולם ניתנה להם אפשרות לתת לעצמם זרם נוסף באמצעות לחיצת כפתור.

רבים בחרו ללחוץ על הכפתור, במיוחד גברים: שני שליש מהגברים החליטו לתת לעצמם לפחות שוק חשמלי אחד נוסף, ואחד ממשתתפי הניסוי אף עשה זאת 190 פעמים. רבע מהנשים בחרו לתת לעצמן זרם חשמלי אחד נוסף לפחות. "אני חושב שהם רצו לתת לעצמם זרם רק כדי להפיג את השעמום", אמר וילסון. "לפעמים גירוי שלילי עדיף את היעדר גירוי כלשהו".

3 תגובות

 1. תסמונת הקרבן ואכילה רגשית - מעגל הצבעים האינדיאני
  יול 15, 2014

  […] מחקר חדש שפורסם לאחרונה חשף כי אנשים מעדיפים לקבל מכות … […]

  להגיב

 2. מחשסלוג
  יול 08, 2014

  מחשבה היא אם כל חטאת.פסיכולוגיה בתה.לו התבקשו *לא* לחשוב אלא למדט לשקוע בשקט לא לעשות דבר פרט להקשבה לדופק לדוגמא במקום להקלע לצרות פלונטר המחשבה הרי שהיה קשה אך אופק חדש היה נפתח לבריות.השקט השלווה וחוסר התוחלת שבשרשור אינסופי של מחשבות טורדנות כפייתיות וההכרח לייצר מחקר אדות הרעה החולה .עוד אחד ממחקרי ה"תובנה" הנואלת שיש לחשוב בכוונה תחילה.הפוך.
  המחשבה עולה.צצה.יש להסירה.הגאונות היצירתיות צצה.אין להסירה.

  להגיב

 3. יאיר ישראל חרעוץ
  יול 08, 2014

  זה כי לא התפללת מספיק!

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew