גי, צאד ואני: סיטואציוניזם ורדיקלים ישראליים

מתוך סטודיו – כתב עת לאמנות גליון 125

הטקסט הסיטואציוניסטי הראשון, שקראתי בסוף שנות ה- 80 כשהייתי בן 20, היה חוברת זעירה בשם Spectacular times שנושאה היה יחס סיטואציוניסטי לנושא זכויות החיות. הטקסט תפס אותי מיד, בכך שלא התייחס אך ורק לוויכוח הצר של בעד ונגד ניסויים בחיות וכד', אלא ניתח את המרחב הפסיכולוגי והתרבותי שמאפשר יחס מתעלל כלפי חיות שאינן אנושיות.

התכתבות עם קבוצות רדיקליות באירופה ובאמריקה וביקורים בחנויות ספרים אנרכיסטיות בלונדון, חשפו אותי ואת שותפי וחברי, פעילים בקבוצות כמו רעות (תנועת נוער שמאלנית יהודית-ערבית), ברית הנוער הקומוניסטי, נוער פציפיסטי, חפרפרת ומכתב השמיניסטים, לשאר החוברות של לארי לואו (Larry Law – מחבר החוברת על החיות) ולספרים של גי דיבור וראול ואנייגם. ההגות הסיטואציוניסטית היתה אחד הדבקים שאיחדו קבוצה של אנשים שמאסו בפעילות פוליטית הסתדרותית, על פי הספר, צפויה, לא מחוברת לעולם הפנימי של הפרטים המעורבים בה. אנשים שהרגישו שהקפיטליזם שולט לא רק ביחסי יצור, אלא בעצם תפיסת המציאות. לא נעים.

animals00

הישות הסיטואציוניסטית המובהקת הישראלית הראשונה, היתה כתב עת סהרורי, אלים וטבלואידי בשם הכל שקרים. הוא הושפע בעיקר מהטקטיקה הסיטואציוניסטית של הירחון האנרכיסטי הבריטי קלאס וור (מלחמת מעמדות) שריתך את הסגנון הצהוב, העממי, הזול והגס של הסאן הלונדוני, לתכנים קיצוניים וסמי-טרוריסטיים.
הכל שקרים הראשון יצא במהלך מלחמת המפרץ וקרא, בעמוד השער, להתנתקות משידורי ההרגעה של נחמן שי. כותרת המשנה שליוותה את הלוגו של העיתון, בארבעת גיליונותיו, היתה "זה לא ניסיון להיות אהוב". מטרת העיתון היתה הפוכה לחלוטין ממטרה של כל עיתון פוליטי שקדם לו: במקום ההכרח הדכאני להיות אחראי, מוטרד ועסוק במהי הדרך הנכונה להגיע לקהל יעד היפותטי זה או אחר, חברי מערכת הכל שקרים העלו לראש סדר העדיפויות את הנאותיהם האישיות. מטרת העיתון היתה פורקן פרוע של שנאה פוליטית ופנטזיות אלימות, מבלי לקחת בחשבון את האפשרות המתבקשת שמישהו יתייחס לתכנים כאל פרוגרמה פוליטית ממשית. לגיליון הראשון צורף פוסטר של פאנקיסט מקיא על קברו של מאיר כהנא. הבוטות הגסה הזו היתה אקט הכרחי של התנערות מכבלי השמאל האחראי, המתחסד: אנחנו שמאל, אבל אנחנו זועמים ושונאים, ונמאס לנו לברור את רגשותינו.

zine-1-alllies (1)

בגיליון השני הוצג הרפורמיזם הפרגמטי של השמאל כמי שהופך את הכלובים למרווחים יותר במקום לנסות לנתץ אותם. השמאל מתואר כמרכיב אינטגרלי בספקטקל הקפיטליסטי. הגיליון השלישי הציג על שערו את הקריאה "פרופיל 21 וטוב לי!". העמוד הראשון אחרי מאמר המערכת הוקדש כולו לתרגומים ורשימות ברוח הסיטואציוניזם. המושג "ספקטקל" תורגם שם ל"המחזה".הגיליון האחרון, שיצא בקיץ 1993, חגג בכותרת משנה "גיליון מס' 4 ועוד לא עצרו אותנו". יציאתו כבר היתה מקבילה לגל של פעילות רדיקלית, הופעות פאנק והקמת התנועה האנרכיסטית בתל אביב. בגיליון הופיעו שני כרוזים של "הבריגדה האנרכיסטית של הגליל העליון": "כל יום חג!", ו- "מסיזיפוס לקוקה קולה". "הבריגדה" היתה פרויקט של סנטיאגו ופדריקו גומז, אחים שגרו בקיבוץ להבות הבשן. הם היו, בהתאמה, הגיטריסט והסולן בלהקת הפאנק "נכי נאצה", ועורכי עיתון הפאנק האנרכיסטי נקרופיליה לנוער (פדריקו חבר כיום בהרכב "דיר יאסין"). פרסום נוסף, שהתחיל לצאת לאור על רקע ויכוחים סביב הצורך להוסיף רובד אחר לקללות של הכל שקרים, הוקדש לתרבות אלטרנטיבית, ונקרא, בהשאלה מביטאון חיילי צה"ל, "במחזה". העיתון תיעד פעילות של קבוצות שמאל קיצוני, הילל את המועדון שנוהל על ידי עורכיו, הגדה השמאלית, ?פרסם ביקורות מוזיקה. בגיליון השני, האחרון שיצא (מאי 1993), כתבתי רשימה על קולקטיב מוזיקלי אנרכיסטי מיסטי ופיקטיבי לחלוטין בשם "התנועה הצפונית", מיקמתי את הקולקטיב באיי שטלנד וצירפתי דיסקוגרפיה ורשימת מקורות. חודשים אחר כך הבהרתי לידיד שלא כדאי לו לנסוע לשטלנד, לא יהיה שם מי שיקבל אותו לתנועה.

nacrofilia for youth alllies
מאז ועד היום ממשיכים להופיע מאמרים, תרגומים, ציטוטים והתייחסויות לדבור ולסיטואציוניסטים במגוון פרסומים, דיסקים ותקליטים של יוצאי וממשיכי התנועה האנרכיסטית של שנות ה- 90. ברוב המקרים ניתן להשיגם רק בהופעות פאנק. 

 

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew