מספיק

על אחידותו הראשונית של הכאב האנושי. "צוק איתן" דרך עיניו של אוהד נווה.

אני מלא בזעם ובאבל. שבועות ארוכים של לחימה לא מקהים את חושיי אלא רק הולכים וחודרים מעבר לגדר ההפרדה של הנפש המותשת. הסבל כל כך רב, המחזות מערערים. עצוב כאן מאוד.

מאז שהכל התחיל, אני עורך כל יום מספר כתבות עטופות בעדינות כממתק, כך שלצופי מהדורות החדשות באיטליה ולילדיהם יהיה קל לבלוע את הסכסוך שלנו. היום לקחתי יום חופש ראשון. ההטיה הגדולה ביותר של סיקור העיתונות את המלחמה איננה הטיה פוליטית, היא ההטיה של רכות, התחשבות, הימנעות ממפגש ישיר וכואב עם אלימות ודם – הפיצוצים רחוקים, הנזקים נאמדים, הרקטות וההריסות נאספות. העורף חזק, הפצועים כבר לא מדממים והמתים תמיד נטמנים בכבוד.

מלחמה היא דבר מכוער. האסתטיקה שלה אירונית – מחביאה מעבר לכל ענן עשן אדיר הנישא ברוח, צחנה של מוות – מעבר לכל מסדר חיילים הנושאים תיבה עטופה בדגל, משפחה מפורקת. הכאב של העזתים גלוי וערום בפני המצלמות, הכאב שלנו בישראל יותר חבוי ומלוטש מבעד להטיית הרכות התקשורתית. אך אי-הסימטריה הזאת מול המצלמה אינה משקפת את אחידותו הראשונית של הכאב האנושי. ואילו ההדדיות הזו של הכאב של האנשים בשני העמים אינה מאזנת דבר. אין בה נחמה.

למול זאת, עודנה קיימת תקווה בסיסית שהעתיד ייטיב עמנו לאחר כל זה, שהאיום יחלוף, שנשכיל להתייצב באמצעות שיח עם שכנינו. שהכאב ישכך, שנפסיק להרוג ולהיהרג, שנחזור לחיות את חיינו. "אני נאחז בתקווה הזאת ומשמר אותה בי, מפני שאני לא יכול להרשות לעצמי את המותרות והפינוק שיש בייאוש: ההשלמה עם הייאוש היא בעצם הודאה בכך שנוצחנו. לא בשדה הקרב נוצחנו, אלא כבני אדם. ואנחנו כאן אומרים: המצב נואש מכדי להשאיר אותו לַמיוֹאשים."

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew