10 דברים שאפשר ללמוד מקופי בונובו

קופי בונובו, המכונים גם שימפנזה ננסי, הם בני דודים שלנו מבחינה אבולוציונית. כלומר היה לנו אב קדמון משותף שחי לפני כשישה מיליון שנים. בן דוד נוסף שהתפצל מאותו אב קדמון הוא קוף השימפנזה. עם זאת, בניגוד לאורח החיים הפטריארכלי, התוקפני וההיררכי שמאפיין את בני דודם האנושיים והשימפנזים, להקות קופי בונובו מונהגות על ידי נקבות בסובלנות וכמעט ללא אלימות. הנה 10 דברים שאפשר ללמוד מקופי בונובו.

 עשו אהבה לא מלחמה 

אחד הדברים המופלאים ביותר בהתנהגותם של קופי בונובו הוא הדרך שבה הם פותרים סכסוכים. איך? הם עושים סקס. בכל פעם שהרוחות מתלהטות, בדרך כלל בגלל מחלוקת על מזון, כולם עושים סקס עם כולם, והאורגיה המטורפת הזו הופכת אותם לנינוחים מאוד. או כפי שניסח זאת חוקר קופים אחד: "קופי שימפנזה פותרים בעיות מיניות בעזרת כוח; קופי בונובו פותרים בעיות כוח בעזרת מין".

לעומת השימפנזה המצוי והאדם, מלחמות בין קבוצות בונובו הן אירוע נדיר ביותר. חוקרים מדווחים כי במקרים רבים שבהם קבוצות בונובו נתקלות זו בזו, הן – ניחשת נכון – מקיימות יחסי מין בין קבוצותיים, ולפעמים אפילו משתלבות זו בזו.

"שימפנזים טריטוריאליים, אגרסיביים, רכושנים ואלימים", סיפר במאי הקולנוע יואב שמיר, שפגש פנים אל פנים הן שימפנזים והן בונובו כשצילם אותם עבור סרטו הדוקומנטרי "10% – מה הופך אדם לגיבור". "הסתבר לי שרק המנהיג של השימפנזים – זכר האלפא – זוכה להעמיד צאצאים, מה שמבטיח ששלטון החזקים ממשיך להתקיים ואין מקום לחלשים בחברת השימפנזים. שאלתי את יוג'ין, הזואולוג שניהל את השמורה מה יקרה לי אם אכנס לתוך הטריטוריה שלהם והוא הבטיח לי מוות ודאי. כשניסיתי להתיידד עם המנהיג, מעבר לגדר כמובן, הוא זרק על המצלמה אבן ששברה את העדשה. עם הבונובו, לעומת זאת, נוצר קשר חם ומפתיע, כמעט 'אנושי'. הם טיפסו עלינו, חיטטו בכיסינו, התרפקו עלינו ובחנו את המצלמה. זה לא אומר שהבונובו הם גורי חתלתול, אלו עדיין חיות פראיות בטבע ונהגנו איתם בזהירות, אבל אין ספק שזו הייתה חוויה שונה לגמרי מהמפגש שחווינו עם השימפנזים. המדריך המקומי שלנו בקונגו, בנואה, טען כי הם גיבורים וכי אנחנו צריכים ללמוד מהם".

 אבות מתפקדים 

יחסי המין התכופים ומרובי השותפים אצל הבונובו תורמים להידוק הקשרים בתוך הקבוצה, וגם מונעים מהזכרים לדעת מי מבין גורי הקופים הוא שלהם – דבר שמעודד אותם להגן על כל הגורים באותה המידה. זכרי בונובו רוחשים חיבה לגורים וקשובים להם, בניגוד לזכרי שימפנזה שנוהגים לעיתים להרוג את הגורים של זכרים מתחרים.

 פוליאמוריה דו-מינית 

קופי בונובו לא רק עושים הרבה סקס ועם הרבה שותפים, אלא גם משוחררים מאוד מבחינת העדפותיהם המיניות. יחסי המין יכולים להיות בין זכר לנקבה, בין שני זכרים, בין שתי נקבות, וגם בין קופים מבוגרים לצעירים. יחסי מין בין קרובי משפחה אף הם מקובלים בדרך כלל. הוללות הסקס מאפשרת לקופי בונובו ליהנות מאיכות חיים גבוהה, רמת מתח נמוכה ויחסים חברתיים עשירים.

 שעשועי מין וניפוץ סטריאוטיפים 

חיי המין של הבונובו (וחייהם בכלל) כוללים הרבה משחקים שובביים. כך למשל נצפתה פעם נקבת בונובו צעירה שאחזה בביצים של קוף זכר בעודם משחקים "תופסת", ובין זכרים נהוגה מחווה של "סיף פינים" שבה הם נתלים על עצים ומצמידים את איברי מינם זה לזה. נקבות רבות מקיימות מגע מיני על ידי שפשוף אברי מינן אחת בשנייה, ומחקרים מצאו כי הן חוות אורגזמה. "הבונובו גם מנפצים את הסטריאוטיפ לפיו הזכרים תמיד משתוקקים למין, ואילו הנקבות לעולם לא נלהבות לסקס", ציינה חוקרת הקופים איימי פריש.

 אחוות נשים 

אחווה יוצאת דופן בין קופות בונובו מאפשרת להן להנהיג את הקבוצה, וכאשר קוף זכר מאיים לתקוף את אחת הקופות, שאר הקופות נחלצות לעזרתה. הן עשויות להחרים את הקוף התוקפני, להתעלם ממנו או במקרה הצורך להבריח אותו יחדיו מהמקום. זכר בונובו אמנם גדול וחזק יותר מהנקבה, אך יש לה דרכים מקוריות להשליט את רצונה. לעיתים קרובות, כאשר זכר ממרה את פיה של נקבה, היא עשויה להתחיל להתגפף באופן מיני עם קופה אחרת מול עיניו המשתאות של הזכר. בדרך כלל זה מספיק כדי לגרום לו לקבל בהכנעה את רצונה.

טקיושי קנו היפני, שהיה החוקר הראשון שערך תצפיות נרחבות על קופי בונובו בטבע, סיפר פעם כיצד באחת מתצפיותיו ראה קבוצת קופות בונובו יושבות במרכז שדה קני סוכר, ומנשנשות להנאתן קנים, תוך שהן מזמינות מפעם לפעם את הזכרים המועדפים עליהן לשבת עמן.

 טבעונות 

קופי בונובו טבעונים כמעט לחלוטין. עיקר תזונתם היא פירות ומזון צמחי אחר כמו עלים, פרחים, זרעים, קליפות עצים, עשבים ופטריות. מזון חי מהווה חלק מזערי מצריכת המזון של הבונובו, וכוללת בעיקר טרמיטים ותולעים.

 לחשוב גלובלי, לפעול לוקלי 

קופי בונובו חיים זה מיליוני שנים עמוק בתוך יערות הגשם של קונגו, וככל הנראה מעולם לא עזבו את האזור, אשר מספק להם את כל צרכיהם. שטח המחייה של קופי הבונובו, התחום על ידי ארבעה נהרות גדולים, סייע להגן עליהם מפני אויבים. עם זאת, לאור שיעור הילודה הנמוך של הבונובו, הקצב המהיר של הרס היערות וחוסר היציבות הפוליטית במרכז אפריקה, קיים חשש להמשך קיומו של המין בטבע.

 רומנטיקה 

למרות נטייתם ליחסי מין מזדמנים, קופי בונובו הם רומנטיקנים גדולים: כמו בני אדם, הם מתנשקים, מחזיקים ידיים (ורגליים) ומביטים זה לזה בעיניים בזמן שהם מקיימים יחסי מין.

 חברה מטריארכלית 

הבונובו יוצרים רושם של חברה שעיקר ליכודה בא מהנקבות ומהאימהות. הקשר בין קופי בונובו אינו קשור כלל לקרבה הגנטית בין הפרטים אלא הוא קשר חברי בעיקרו, ועל כן מאבקים בין זכרים מקבוצות שונות הם אירועים נדירים למדי וחסרי משמעות במרקם החברתי.

אצל הבונובו, בדומה לשימפנזה, נשארים הזכרים בקבוצות המקוריות שלהם והנקבות עוברות בתקופת ההתבגרות לקבוצות אחרות. כתוצאה מכך מכירים הזכרים הבוגרים את כל בני קבוצתם וכל הזכרים הצעירים גדלים יחדיו. הנקבה, לעומתם, מגיעה לקבוצה שבה היא אינה מכירה אף פרט.

ההבדל בין הבונובו לבין השימפנזים נעוץ באופן שבו מתקבלת נקבה חדשה לקבוצה חדשה. אצל הבונובו בוחרת הנקבה החדשה נקבה בוגרת ומבקשת תשומת לב על ידי שפשוף איבר מינה בשכנתה, או, לחלופין, בהוצאת טפילים מגופה. אם בתגובה היא זוכה ליחס הדדי אוהד ונוצר קשר בין השתיים, הנקבה החדשה מתקבלת בהדרגה לקבוצה. לאחר הולדת הצאצא הראשון שלה מתחזק מעמדה החברתי, והיא הופכת לנקבה בוגרת ולחלק בלתי נפרד מהקבוצה ומקבלת חברות חדשות בעצמה.

 לחופש נולדה ("אל תתעסק איתי") 

כמו בני אדם ובעלי חיים אחרים, גם קופי בונובו נוטים להיות אלימים יותר כשהם כלואים בכלובים. פרט מעניין: בכמעט בכל המקרים של תקיפה אלימה שהתרחשה בין קופי בונובו בגני חיות בעולם, הקורבן היה זכר והתוקפת נקבה. אפילו היתה תקרית אחת בסגנון לורנה בוביט שבה קופה כרתה את איבר מינו של קוף.

עוד באותו עניין...

תגובה אחת

  1. אמת
    אוק 07, 2017

    התינוק מדהים.

    הנקבות חכמות, אבל לדעתי בחברה מטריארכלית אנושית לא יהיה דגש על סקס, וגם אם כן אז הוא יהיה נדיר יותר ואיכותי יותר. לא לעיתים קרובות.

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew