חסיד אומות העולם החזיר האות אחרי שצה"ל הרג את קרוביו בעזה

 


הנק זאנולי, גימלאי הולנדי בן 91, החזיר ליד ושם את אות חסידי אומות העולם שהוענק לו יחד עם אמו על שהסתירו והצילו ילד יהודי בן 12 במלחמת העולם השנייה.  

זאנולי הסביר כי החזיר את האות למדינת ישראל משום שצה"ל הרג שישה מקרובי משפחתו, בני משפחת זיאדה ממחנה הפליטים אל-בורייג' ברצועת עזה, לאחר שכל בית המגורים שלהם קרס על יושביו בעקבות הפצצת חיל האוויר ב-20 ביולי 2014.

"בעבורי, להמשיך ולהחזיק בנסיבות אלו באות הכבוד שהעניקה לי מדינת ישראל, יהיה עלבון לזכרה של אמי האמיצה שסיכנה את חייה וחיי ילדיה במאבקה נגד דיכוי ולמען השמירה על חיי אדם, ובה בעת יהיה עלבון לאלו במשפחתי, ארבעה דורות לאחר מכן, שמדינת ישראל הרגה לא פחות משישה מקרוביהם בעזה", כתב זאנולי, עורך דין במקצועו, במכתב שצורף לאות ששוגר באמצעות שליח לשגרירות ישראל בהולנד.  

"השבתי את המדליה שלי כי לא הסכמתי עם מה שמדינת ישראל עושה למשפחתי ולפלסטינים", סיפר זנולי בראיון לעיתון ניו יורק טיימס, והדגיש כי הצהרתו היא "נגד מדינת ישראל בלבד, לא נגד הישראלים. יהודים הם חברינו".

הנק זכה באות חסידי אומות העולם יחד עם אמו המנוחה, יוהאנה זאנולי-סמית, על שהסתירו והצילו בזמן הכיבוש הנאצי בהולנד את הילד היהודי אלחנן פינטו. לבקשת אמו יצא הנק יום אחד באביב 1943 לאמסטרדם וחזר עם פינטו, שהוריו נשלחו למחנות ריכוז שמהם לא שבו. הנסיעה ברכבת מאמסטרדם חזר לכפרם היתה מסוכנת במיוחד מכיוון שרדיפות היהודים היו אז בשיאן. "הנק זאנולי היה מודע היטב לסיכונים שבהסתרת צעיר יהודי בבית המשפחה, אך חש חובה מוסרית לעשות זאת", נכתב עליו בארכיון יד ושם, "אלחנן זכה לבית חם ואוהב עמם". לאחר ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית בשנת 1945, דודו של פינטו העביר אותו לבית יתומים יהודי, ובשנת 1951 הוא עלה לישראל.

הנק זאנולי (שני מימין) עם משפחתו בשנת 1942, שנה לפני שהציל את אלחנן פינטו

הנק זאנולי (שני מימין) עם משפחתו בשנת 1942, שנה לפני שהציל את אלחנן פינטו

"אחותי איבדה את בעלה, שהוצא להורג בדיונות של האג בשל מעורבותו בהתנגדות לנאצים", כתב זנולי שמכתב ששיגר לשגרירות ישראל, "אחי איבד את ארוסתו היהודייה, שגורשה לבלי שוב. נוכח הרקע הזה, מזעזע וטראגי במיוחד שהיום, ארבעה דורות לאחר מכן, משפחתנו מתמודדת עם רצח קרובינו בעזה – רצח שבוצע על ידי מדינת ישראל".

2 תגובות

 1. יאיר ישראל חרעוץ
  אוג 23, 2014

  פיכככככסססס… אני אדם רשע…. =(

  להגיב

 2. יוסףה מקיטון
  אוג 18, 2014

  מצמרר ומדהים. כל הכבוד לו.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew