נחשפה זהותו של "האסיר X" בכלא איילון

האסיר איקס, המוחזק בבידוד מוחלט בכלא איילון מבלי שאיש – אפילו לא הסוהרים – יידע את זהותו, הוא סגן שר ההגנה של איראן לשעבר, עלי רזא עסגרי, שככל הנראה נחטף על ידי המוסד בפברואר 2007 במהלך ביקור באיסטנבול. כך דיווח הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין על פי מידע ממקור ישראלי שזהותו לא נחשפה.

המידע החדש שחשף סילברסטיין מצביע על כך שאין ממש בדיווחים בתקשורת המערבית ובישראל, כאילו עסגרי – אשר שימש בתפקיד בכיר במשמרות המהפכה – ערק למערב. הרי לא כולאים אדם שערק מרצונו החופשי בתנאי בידוד והפרדה כה קיצוניים.

עסגרי מוחזק בתא בידוד הנמצא בתוך אגף 15 של כלא איילון, לשעבר כלא רמלה. תא הבידוד המיוחד הוא התא בו נכלא בעבר יגאל עמיר. אלא שבניגוד לעמיר – אסיר שהמדינה הכירה בקיומו – עסגרי הועלם לחלוטין מהעין הציבורית.

עלי רזא עסגרי נחטף על ידי המוסד ומוחזק בבידוד בכלא איילון

בחודש יוני 2010, פירסם העיתונאי רענן בן צור באתר ynet כתבה תחת הכותרת "מי אתה מיסטר איקס?". אלא שכעבור זמן קצר, הוסרה הכתבה מן האתר, כנראה עקב צו איסור פרסום שגם אותו אף אחד לא היה רשאי לראות או לצטט.

עם זאת, הכתבה המצונזרת לא חמקה מעיני האגודה לזכויות האזרח, והיועץ המשפטי של האגודה, דן יקיר, שלח מכתב דחוף אל היועץ המשפטי לממשלה, בו כתב בין השאר:

"דיווח זה מעלה חשש, שמא מדובר בעוד מקרה מדאיג, בו מוטל איפול מוחלט וגורף על מעצרו של אדם ואולי אף על העמדתו לדין. רק לפני חודשיים פנינו אליך בעניין משפטה של ענת קם, ולאחרונה אף נאלצנו להגיש לביהמ"ש בקשה להסיר את איסור הפרסום מעל מעצרו של אמיר מח'ול. מעצרים ומשפטים חשאיים אינם קבילים במדינה דמוקרטית חופשית; הם מאיימים באופן ממשי על שלטון החוק ופוגעים באופן עמוק באמון הציבור במערכת המשפט.

אין אנו יודעים דבר על נסיבות מקרה זה, ואין ברצוננו לעסוק בספקולציות. יחד עם זאת חשוב להבהיר, כי בעוד ישנם מקרים חריגים, בהם קיימת הצדקה להטלת איפול על חקירה שמתנהלת לזמן מוגבל, מרגע שאדם נעצר – וודאי מרגע שהוא מועמד לדין – כבר לא יכולה להיות הצדקה לחשאיות כה גורפת. הדעת אינה סובלת, כי במדינה דמוקרטית הרשויות תוכלנה לעצור אנשים בסודיות מוחלטת ו'להעלים' אותם מהעין הציבורית – מבלי שהציבור אף ידע כי בוצע מעצר".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew