אשה הותקפה באלימות בחנות ספרים כי קנתה ספר שירה


דניאל רביצקי בסך הכל רצתה לקנות ספר של מחמוד דרוויש. עדות אישית

הרגע יצאתי מחנות ספרים יד שניה, בה השתתפתי בסוג של קטטה, שכמעט נהייתה פיזית. עם אישה. בגלל שלצערי הרב הייתי נוכחת לעוד מפגן גזענות. זה מדכא אותי, אבל אני חייבת לשתף אותכם בזה. מה לעשות, אני רואה אי צדק מולי אני לא יכולה לשתוק. גם אם זה מסכן אותי. ובתור אישה, זה יותר קל כשזה מול עוד אישה.

ראיתי לא מזמן את הסרט ״תרשום, אני ערבי״ על המשורר מחמוד דרוויש והסרט היה כל כך מדהים, שהוא גרם לי להבין המון על המציאות בה אני חיה ולהתאהב במשורר הפלסטיני (כן, יש דבר כזה) מחמוד דרוויש. אז נכנסתי לחנות ספרים ואני שואלת את המוכרות היכן יש ספרים שלו.

בקצה השני של החנות, עומדת אישה ומסתכלת עליי מוזר. חשבתי שזה בגלל שלפי הנורמה אני ״מתלבשת מוזר״ אז לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות. 
המוכרת מצביעה, ואני הולכת לפינה ומסתכלת על ספרים שלו. 

אותה אישה שעמדה בקצה החנות ניגשת אלי ואומרת לי: ״תתביישי לך״ 
אני: ״סליחה?!?״ 
היא: ״לא מספיק הם רוצים להשמיד אותנו, את עוד צורכת את התרבות שלהם?!״ 
אני: ״מי זה הם?! אני קונה ספר של מחמוד דרוויש, את צריכה להתבייש לא אני״ 
היא: ״תתביישי לך, קונה את תרבות האויב״ 

אני הולכת הצידה וממשיכה להסתכל בעוד ספרים בחנות, בזמן שהספר של מחמוד אצלי ביד. היא מנסה לקחת לי אותו מהיד.
אני: ״תגידי, את נורמלית?!?!״ 
היא: ״יה עוכרת ישראל, מה את קונה ספרים של ערבים?!?! את לא מבינה שאת את תורמת לטרור?!״
ואיזה שלוש דקות אני מנסה להיאבק בה, היא ממש מנסה לקחת לי את הספר מהיד עד שהושלכתי לרצפה. 

עמדו לידנו מלא אנשים, וכשהיא דיברה אף אחד לא התערב! רק כשהושלכתי לריצפה באו אלי שני בחורים ועזרו לי לקום. למה זה צריך להגיע לאלימות פיזית כדי שאנשים יתערבו?! 
וגם אז הם לא ממש התערבו, רק עזרו לי לקום. אחרי זה האישה הולכת לקופה, אומרת למוכרות שהיא לא מבינה איך הן מוכרות ספרים של ערבים, ואיך ״האדומה הזאת״ מעיזה עוד לקנות את זה! וכמובן קיללה אותי את הקללות הידועות: שאלך לעזה, שיאנסו אותי סודנים, וכו. ואני רק קניתי ספר. של ״ערבי״. (מבחינתי זה לא ספר של ערבי, זה ספר של בן אדם. מוכשר מאד). והיא ממשיכה לעמוד שם, ואף אחד לא אומר לה כלום.

״המצב במדינה הוא כמו שהוא רק בגלל אנשים כמוך. גזענית!״ אני אומרת לה. אחרי זה אמרתי לעצמי שאנשים כמוה מבינים רק הגדרות, מבחינתה ערבי זה לא בן אדם. זה אויב. היא מסתכלת סביב, וכולם מסתכלים על הסיטואציה, המומים.. ואף אחד לא מדבר. אני צועקת באמצע החנות: ״באמת? אף אחד לא מתערב? אתם רואים גזענות ואתם לא מדברים? אנשים שרואים דברים כאלה ולא מדברים הם לא פחות גרועים מגזענים! אני בשוק מכולכם!״. כולם ממשיכים לשתוק. האישה שוב התקרבה לעברי אז איימתי להזמין משטרה ואז היא יצאה מהחנות. וכולם המשיכו לעמוד המומים שניות נוספות, ואז חזרו לשגרה ולחפש ספרים כאילו כלום לא קרה. 

המוכרת לוחשת לי: ״גיבורה. לי לא היה אומץ״. זה שימח אותי שהיא רואה אותי כך, אבל גם העציב אותי שאף אחד לא התערב. יצאתי מהחנות מבוהלת, כעוסה, עצובה, עם ספר של אדם מוכשר ומקסים ביד, ועם הבטחה לעצמי שאני, לפחות, בחיים לא אשתוק כשאראה לידי כל סוג של אפליה או גזענות.


הטקסט פורסם במקור בפייסבוק של דניאל רביצקי בנובמבר 2014.

ציור של סיון הורביץ

ציור של סיון הורביץ

4 תגובות

 1. ליז
  מאי 07, 2019

  מפחיד להיות שמאלני ממש מיעוט נרדף

  להגיב

 2. אלעד
  יול 22, 2016

  החברה שלנו גולשת לתהום

  להגיב

 3. רות איגר
  יול 20, 2016

  מזעזע!! קשה לתפוס, קשה לקבל את זה שאנחנו חיים במדינה כזו שבה לא רק שאין לאדם זכות לרכוש ספר שיחשק בו, אלא שהוא מותקף בגלל קניית הספר. ולא רק זאת אלא שהאחרים רק עומדים מן הצד – צופים!!!

  להגיב

 4. אייזק
  נוב 23, 2014

  אנשים שמאיימים להתקשר למשטרה הם לא פחות גרועים מהמשטרה עצמה.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew