דילמת העני: מה עושה המשטרה לאבא שגונב סימילאק עבור תינוק רעב?

לילה שלם העביר אבא במעצר לאחר שגנב. הוא לא גנב תכשיט או מוצר יוקרתי שבו חשק ויצר התאווה גבר עליו ודחף אותו לחמוד לעצמו. מזון לתינוקות ביקש לעצמו האיש. לא מותרות, מזון לתינוקות שלא היה לו בעבורו לשלם, ומה יעשה כשהתינוק הקטן בבית רעב? כשאין מוצא אחר? ונתפס בקלקלתו, או בקלקלת מדינתו שבאופן שיטתי מסלילה את אזרחיה למצב של חוסר כל ועוני מחפיר, עד שאפילו מזון לתינוק הפך למוצר בלתי מושג ממש.

במדינת ישראל ישנם למעלה מ-900.000 ילדים רעבים והם לא סתם רק מספרים סטטיסטיים בדו"חות המוסד לביטוח לאומי. הבטן שלהם מקרקרת ותינוק עדיין אינו יכול ללכת ולאסוף את מזונו בפחי הזבל כמו שעושים 12% מכלל הילדים למשפחות הנתמכות בעמותות הסיוע.

זה היבט אחד של הסיפור הזה, עוני קשה ומחסור, החטא שנוסף כאן על הפשע הוא ההתנהלות של משטרת ישראל, שעושה ככל העולה על רוחה. מעצר והבאה בפני שופט לא אמורים לשמש כאמצעי ענישה! משטרת ישראל אמורה להחזיק במעצר ממושך אדם שטרם נשפט ולהביא אותו בפני שופט לדיון הארכת מעצר רק אם יש סיבה להאריך את מעצרו, למשל אם הוא מהווה סכנה לציבור או עלול לשבש הליכי חקירה. איזו סכנה לציבור מהווה אדם שגנב אוכל עבור ילדו?

ההתנהלות של המשטרה במקרה זה ובמקרים דומים אינה רק אלימות לשמה, זו גם פגיעה חמורה בדמוקרטיה. המשטרה אמורה לאכוף את החוק ובמקום זה היא משתמשת בכלים שנועדו לאכיפה על מנת להעניש אנשים ללא משפט. הם עשו את זה לפעילי המחאה והם עושים את זה גם לרבים אחרים, למשל לאדם עני שגנב מזון תינוקות מהסופר.

גם הפעם שופט בית המשפט מיהר לשחרר את העצור ונזף במשטרה, הוא טען כלפי מפקד תחנת המשטרה כי עליו "להבהיר קודם כול לעצמו ולאחר מכן לפקודיו מהו תפקידו של בית המשפט ומה תפקידה של ערבות".

עו"ד לירן בקרמן מהסנגוריה הציבורית אמר בתגובה: "מדובר באדם שגנב קופסה אחת של תחליף מזון לתינוקות בשל מצוקה כלכלית קשה, ונעצר. במקום לשחרר אותו כבר בתחנת המשטרה הוא בילה את הלילה בתא המעצר. מדובר בתופעה מזעזעת, ולצערי לא מדובר במקרה בודד אלא בתופעה נרחבת".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew