המחקרים המדעיים החשובים של 2014

מחקר: אנשים מעדיפים לקבל מכות חשמל מאשר לחשוב

המתמטיקאי ופילוסוף ברטרנד ראסל אמר כבר לפני שנים כי רוב האנשים היו מעדיפים למות מאשר לחשוב, וכי למעשה, זה בדיוק מה שהם עושים. כעת מתברר כי ישנם אנשים שחוששים עד כדי כך לחשוב, אפילו לדקות ספורות, שהם מוכנים לקבל מכות חשמל רק כדי לא לשקוע במחשבות.

מחקר חדש בארה"ב מצא כי מרבית האנשים מתקשים להישאר לבד בחדר למשך רבע שעה מבלי לעשות דבר מלבד לשבת ולחשוב, וכי רבים מהם – במיוחד גברים – העדיפו לקבל שוקים חשמליים קלים מאשר לשבת בחוסר מעש.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי במהלך סדרת הניסויים באוניברסיטת וירג'יניה, התבקשו כ-800 מתנדבים לשבת בגפם בחדר מעבדה ריק לפרק זמן של שש עד 15 דקות. הם לא הורשו להכניס איתם לחדר מכשירי סלולר, נגני מוסיקה, חומר קריאה או כלי כתיבה, ורק התבקשו להישאר ישובים במקומם מבלי להירדם.

המחקר העלה כי מרבית המשתתפים, ללא קשר לגילם או מינם, לא נהנו לשבת בבטלה ולשקוע במחשבות או בחלומות בהקיץ, ואמרו כי התקשו להתרכז. כשליש מהם אף רימו במהלך הניסוי והתעסקו עם הטלפון הסלולרי או שמעו מוסיקה למרות שהתבקשו לא לעשות זאת.

"אנשים רבים התקשו למצוא עניין רק במחשבותיהם, לפחות כאשר התבקשו לעשות זאת בו ברגע", אמר הפרופסור לפסיכולוגיה טימותי וילסון מאוניברסיטת וירג'יניה, שהוביל את המחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת המדעי "סיינס". "בעידן המודרני של ימינו, על שלל הגאדג'טים שיש לנו, נדמה כי אנשים ממלאים כל רגע פנוי בפעילות חיצונית כלשהי".  

החוקרים גם בדקו האם רצונם של משתתפי הניסוי להימנע מהרהורים, חזק מספיק בכדי שיסכימו לבצע במקום זאת משימה לא נעימה – קבלת זרם חשמלי סטטי קל. המשתתפים בניסוי קיבלו תחילה זרם אחד, ואז הוענקו להם חמישה דולרים. בהמשך נשאלו האם יסכימו להוציא חלק מהסכום כדי להימנע מקבלת זרם נוסף. אלו שאמרו כי יסכימו לשלם כדי להימנע מזרם נוסף, התבקשו לשבת בגפם ולחשוב במשך 15 דקות, אולם ניתנה להם אפשרות לתת לעצמם זרם נוסף באמצעות לחיצת כפתור.

רבים בחרו ללחוץ על הכפתור, במיוחד גברים: שני שליש מהגברים החליטו לתת לעצמם לפחות שוק חשמלי אחד נוסף, ואחד ממשתתפי הניסוי אף עשה זאת 190 פעמים. רבע מהנשים בחרו לתת לעצמן זרם חשמלי אחד נוסף לפחות. "אני חושב שהם רצו לתת לעצמם זרם רק כדי להפיג את השעמום", אמר וילסון. "לפעמים גירוי שלילי עדיף את היעדר גירוי כלשהו".

מחקר: תינוקות בוכים בלילה כדי למנוע מהוריהם לעשות סקס

האם אתם תוהים לפעמים איך התינוק יודע להתחיל לבכות ולצרוח בדיוק ברגע שאתם ובני/ות זוגכם/ן סוף סוף מצאתם רגע פנוי לעשות סקס? חוקרים באוניברסיטת הרווארד בארה"ב טוענים כי הם מצאו את התשובה לכך: התינוקות רוצים למנוע מכם להזדווג ולהביא לעולם ילד נוסף.

מחקר של הביולוג דיוויד הייג מצא כי תינוקות מתוכנתים לפעול באופן שיבטיח את המשך המונופול שלהם על תשומת הלב של אמם – והדרך הטובה ביותר להשיג מטרה זו היא לדאוג לכך שהוריהם יהיו עייפים מכדי לקיים יחסי מין.

המחקר ציין כי התנהגות התינוק נובעת מההיגיון הגנטי שביסוד תהליך הברירה הטבעית: ככל שאמו של תינוק משקיעה בו יותר אנרגיה, כך גדלים סיכוייו לשרוד. לכן, התינוק מתוכנת מראש כדי לגרום לאמו לתת לו כמה שיותר תשומת לב (תינוקות שלא היו מתוכנתים כך לא הצליחו לשרוד ולכן לא שרדו את הברירה הטבעית). על ידי בכי בלילות שמונע מההורים לקיים יחסי מין, התינוק מבטיח שתשומת הלב של אמו תהיה נתונה רק לו, ולא לצאצא פוטנציאלי נוסף.

עם זאת, בכי בלילות אינו השיטה היחידה בה נוקטים תינוקות כדי למנוע מהוריהם ללדת להם אחים או אחיות. מהמחקר עולה גם כי הנקה בשעות הלילה משחררת הורמונים שמאריכים את תקופת אי הפוריות של האם אחרי הלידה. "התופעה של התעוררות תינוקות בלילה מתגברת במחצית השנייה של שנת חייו הראשונה של העולל, ובולטת אף יותר אצל תינוקות שעדיין יונקים", אמר פרופ' הייג. "עייפות אימהית מהווה חלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה של התינוק להגדיל את פרק הזמן שחולף בין לידה ללידה".

מחקר אחר שנערך ביפן, שעקב אחרי התנהגותם של תינוקות במשך שישה חודשים ואשר ממצאיו פורסמו בתחילת 2014, חשף כי תינוקות נוטים לפעמים לזייף בכי כדי למשוך את תשומת הלב של הוריהם. "תינוקת שאחרי התנהגותה עקבנו, נהגה לפרוץ בבכי בכוונה תחילה כדי לזכות בתשומת הלב של אמה", אמר ד"ר הירוקו נקיאמה. "מיד אחרי שאמה היתה מתקרבת אליה, התינוקת היתה חוזרת לחייך ומפסיקה לבכות".

הוכח מדעית: מאמרים אקדמיים הם גיבוב שטויות חסר פשר

האם יצא לך פעם לקרוא מאמר אקדמי ולהרגיש שמדובר בגיבוב מילים חסר משמעות? ובכן, יתכן שצדקת. כ-120 מאמרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים מכובדים במשך חמש שנים, היו לא יותר מאשר צירופים אקראיים של מילים מפוצצות, שסודרו במבנים של משפטים. הם נוצרו על ידי תוכנה לייצור אוטומטי של מאמרים, וכללו גם גרפים, מספרים וציטוטים.

המאמרים, שפורסמו בין השנים 2008 ל-2013 בכתבי עת בתחומי מדעי המחשב ומתמטיקה, נשאו כותרות מופרכות כמו "יישום ומחקר של רתימת שיחות חולין המבוססת על סימטריית תורת המשחקים" או "סימולציית מעגל אלקטרוני דו-יציב באמצעות מתודולוגיות P2P".

המאמרים המזויפים, שהופקו בעזרת תוכנה חינמית בשם SCIgen המייצרת את כל המרכיבים הדרושים למאמרים, נחשפו על ידי סיריל לאבה, חוקר מדעי מחשב מאוניברסיטת ז'וזף פורייה בצרפת. "די קל לזהות אותם", אמר לאבה, אשר יצר אתר אינטרנט שמאפשר לבדוק האם מאמרים נוצרו על ידי SCIgen.

כיצד אם כן, הצליחו מאמרי ג'יבריש להתפרסם בכתבי עת מדעיים נחשבים? לדברי לאבה, זו עדות נוספת לשחיקה בסטנדרטים בקהילה המדעית. "לחץ כבד שמופעל על מדענים לפרסם יותר מאמרים מוביל לריבוי פרסומים ולמאמרים פחות משמעותיים", אמר לאבה. עם זאת, הוא לא ידע להסביר מדוע כתבי העת פרסמו את המאמרים חסרי הפשר. "כל המאמרים היו אמורים לעבור בקרת עמיתים. אין לי הסבר לכך שהם פורסמו. אני מניח שכל אחד מכתבי העת יצטרך לבצע בדיקה פנימית", הוסיף.

המו"לים של כתבי העת אף הם התקשו להסביר כיצד פרסמו את המאמרים. "אנחנו בתהליך בדיקה, ומורידים את המאמרים במהירות האפשרית", אמר דובר הוצאת שפרינגר, שכתבי עת שבבעלותה פירסמו 16 מאמרים מפוברקים. "היות שאנחנו מפרסמים מדי שנה יותר מ-2,200 כתבי עת ו-8,400 ספרים, זה ייקח זמן מה", הוסיף.

חובבי וחובבות תוכנות לייצור אוטומטי של מאמרים אקדמיים מוזמנים להיכנס לאתר הסאטירי arXiv vs. snarXiv. האתר מחולל כותרות אקראיות של מחקרים בתחום הפיסיקה ומציג אותן לצד כותרות של מאמרים אמיתיים, ומבקש מהגולשים לנחש איזה כותרת היא האמיתית.

נמצא עוד יתרון בטבעונות: פוגעת בפוריות

תזונה טבעונית בריאה יותר, מסייעת במניעת מחלות וחוסכת סבל מיותר מבעלי חיים, אולם כעת מתברר כי היא טומנת בחובה יתרון משמעותי נוסף. מחקר חדש מגלה שגברים טבעונים וצמחונים פוריים פחות מחבריהם אוכלי החיות, ככל הנראה מכיוון שהם אוכלים יותר מאכלים עתירי הורמונים נשיים ויותר פירות וירקות מרוססים.

מכיוון שהתפוצצות אוכלוסין אנושית היא הגורם המרכזי להרס כדור הארץ, והבאת ילדים לעולם מכפילה את טביעת הרגל האקולוגית שלך (וחותכת במחצית את זמן השינה שלך) – ירידה באיכות הזרע עשויה למעשה להוות יתרון.

המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי "Fertility and Sterility", מצא כי ריכוז הזרע אצל טבעונים וצמחונים נמוך ב־30 אחוז מזה של טבחונים, וכי תנועתיות תאי הזרע נמוכה ב־40 אחוז.

עורכי המחקר מאוניברסיטת לומה לינדה שבקליפורניה הסבירו כי הגורם לאיכות הזרע הירודה של צמחונים וטבעונים הוא אכילת יתר של מזון המעלה את כמות ההורמונים הנשיים. לדוגמה: מאכלי סויה, שמכילים כמות גדולה של פיטואסטרוגן, המחקה את פעולת ההורמון הנשי ופוגע בייצור הזרע. במקביל, הימנעות מאכילת בשר עלולה לגרום למחסור בוויטמין B12, והוא זה שמפחית את כמויות ההורמון הנשי.

במחקר נוסף, שפורסם על ידי חוקרים מאוניברסיטת הארוורד, התברר שחומרי ההדברה שנמצאים בפירות ובירקות גורמים גם הם לפגיעה באיכות הזרע. לכן תזונה שמבוססת על כמות גדולה יותר של פירות וירקות מגבירה את הפגיעה.

העץ של אנה פרנק הוכיח: אין קשר בין שואה לתקומה

בשנת 2009 החל מבצע חירום במסגרתו הועלו לארץ ייחורים מעץ הערמון שאותו הזכירה ביומנה אנה פרנק והעניק תקווה לנערה היהודייה בעת שהסתתרה מהנאצים בהולנד בימי השואה. הרעיון מאחורי המבצע היה לסמל את הקשר בין שואה לתקומה על ידי חילוץ שרידי חיים מהעץ הגוסס שפטריות שהשתלטו עליו כילו אותו, ונטיעתם בישראל.

במסגרת מבצע מורכב שנמשך שלוש שנים, שאותו הוביל נתי ייני – מורה להיסטוריה בתיכון "אוהל שם" ברמת גן – הוצלו ייחורים מהעץ בן 150 השנים (שנגדע מאז), ונשלחו לישראל. משהגיעו לארץ, נאלצו שני הייחורים מהעץ של אנה פרנק להישאר בתחנת הסגר של משרד החקלאות במשך שנתיים כדי למנוע כניסה של מחלות ומזיקים מחו"ל לישראל.

עם יציאתם מהסגר בשנת 2012 כבר הפכו הייחורים לשני עצים קטנים, והגיע העת לבחור להם בית של קבע במדינת ישראל. כובד משקל ההחלטה היה ברור לכל המעורבים במבצע, וברוח הציונות הוחלט לנטוע את העצים בשני מקומות שמסמלים את הקשר בין השואה היהודית לבין הלאומיות הישראלית (או קרעי החאקי שנותרו ממנה). כך יצא שעץ אחד ניטע במוזיאון השואה יד ושם, והשני נשתל במצפור לזכרו של מפקד סיירת הצנחנים בגליל העליון.

כבר עם נטיעת העצים באדמת ישראל הביעו מומחים במשרד החקלאות חשש כבד לגורלם מכיוון שזן עץ הערמון שלהם, המכונה "ערמון הסוסים", זקוק לצורך מחייתו לרמת מליחות נמוכה בקרקע, לכמויות גדולות של מים ובעיקר לקור רב (בקיצור, כל מה שאין בישראל).

ואכן, שנתיים בלבד אחרי שעלה באופן רשמי מהולנד לישראל, מת עץ הערמון של אנה פרנק שנשתל לזכרו של מפקד סיירת הצנחנים. לא ברור מה גרם למותו של העץ, אולם לא מן הנמנע כי העץ שהזכירה אנה פרנק ביומנה נפל קורבן לחורף השחון והחם באופן קיצוני שפקד את הגליל העליון באותה שנה. הסבר אפשרי אחר הוא שאנה פרנק לא עשתה צבא (והעץ מת מבושה). או שאולי הניסיון המלאכותי לקשור בין שואה לתקומה נידון מראש לכשלון – גם כשמדובר בלאומיות הישראלית וגם בעצים. 

בינתיים נותר עץ הערמון האחד של אנה פרנק יתום בירושלים, יוזמי המבצע כבר פתחו בחיפושים אחרי עץ ערמון גדול ועמיד יותר לתנאי מזג האוויר בישראל, ועליו הם מתכננים לנסות להרכיב ייחורים מאחיו התאום בירושלים.

לסיום, כך כתבה אנה פרנק ביומנה על העץ האהוב שראתה דרך חלונה מדירת המסתור של משפחתה באמסטרדם במאי 1944.

"כמעט בכל בוקר אני הולכת לעליית הגג כדי להוציא את האוויר המחניק מריאותיי. מהנקודה האהובה עליי ברצפה אני מתבוננת בשמים הכחולים ובעץ הערמונים החשוף, שעל ענפיו נוצצות טיפות גשם, שנראים כצבועים כסף, ובשחפים ובציפורים האחרות שמתעופפות ברוח. כל עוד זה קיים, חשבתי, ואני אוכל לחיות כדי לראות את זה, את השמש הזורחת, את השמים הנקיים מעננים, כל עוד זה נשאר, איני יכולה להיות עצובה".

מדענים חשפו כי מזגנים למעשה מחממים את האוויר בלילות

מחקר שערכו מדענים בארה"ב הוכיח את מה שכל ישראלי שמתגורר בעיר ללא מזגן כבר יודע מזמן: מזגנים אמנם מקררים את האוויר בבית פנימה, אבל הם גורמים להתחממות האוויר בחוץ.

חוקרים מאוניברסיטת אריזונה סטייט מצאו כי מזגנים בעיר המדברית פניקס גורמים לעלייה של יותר ממעלה בטמפרטורות בעיר בשעות הלילה, בשל האוויר החם שהמנועים שלהם פולטים.

יתר על כן, שימוש מוגבר במזגנים גורם למעגל קסמים של התחממות הטמפרטורות בחוץ שמגביר מצדו את השימוש במזגנים. מכיוון שהטמפרטורות במרכזים עירוניים רבים מתחממות על רקע שינויים אקלימיים, תושבי הערים מתקינים מזגנים בקצב מוגבר – ומגדילים בכך את כמות החום שנפלטת ממערכות מיזוג משרדיות וביתיות היישר לתוך האוויר של העיר. עקב כך, הופכת העיר לחמה אף יותר, וכתוצאה בכך גובר עוד הביקוש למזגנים.

אם לא די בכך, ערי מטרופולין שבהן מתגוררים מיליוני בני אדם סובלות גם כך מטמפרטורות גבוהות בעד חמש מעלות ביחס לסביבתן, בין השאר בשל עומסי תחבורה כבדים, תאורת רחוב ובית, פעילות בנייה וכיסוי הקרקע באספלט ובטון.

הפלסטינים צאצאי בר כוכבא; ליהודים אין מוצא גנטי משותף

במשך שנים היה קונצנזוס רחב למדי בקרב גנטיקאים שחקרו את העם היהודי, לפיו בין יהודים שחיים במקומות שונים בעולם מתקיימים קשרים גנטיים חזקים יותר מאלה שמתקיימים בינם לבין האוכלוסיות הלא יהודיות שבקרבן חיו. החוקרים טענו, למשל, כי יהודי עיראקי ויהודי רוסי חולקים ביניהם מטען גנטי משותף חזק בהרבה מזה שנמצא בין היהודי העיראקי למוסלמי עיראקי או בין היהודי הרוסי לרוסי נוצרי. זאת, על אף שמבחינה חיצונית, הן היהודים העיראקים והן היהודים הרוסים נראים דומים לאוכלוסיות שבקרבם הם חיו.

יתרה מכך, אותם חוקרים טענו שניתוח הדנ"א של בני העם היהודי מכל התפוצות, מוביל למסקנה שלכולם יש מוצא מזרח תיכוני מובהק – פה, בארץ ישראל. המשמעות הפוליטית הבלתי נמנעת של הטענה הזו היא שהעם היהודי הוא קבוצה אתנית מובחנת שמקורה בארץ ישראל ולכן – אם ניקח את כיוון החשיבה הזה שלב נוסף הלאה – ישנה ליהודים זכות אבות היסטורית על ארץ ישראל.

כל זה השתנה בשנת 2013, עם פרסום מחקרו של גנטיקאי ישראלי צעיר בשם ד"ר ערן אלחייק. מחקרו של אלחייק הפריך את התיאוריה הגנטית השולטת לגבי העם היהודי, ואף הציע הסבר חלופי, גיבה אותו בנתונים ובמודלים ביו-סטטיסטיים ולא היסס לשחוט ללא רחמים את הפרה הקדושה של המוצא הגנטי המשותף ושל בסיס האם הגיאוגרפי המשותף.

על-פי ממצאי מחקרו של אלחייק, יהודים ממקומות שונים בעולם מעורבבים גנטית בדיוק כמו בני עמים אחרים ואינם חולקים מוצא גנטי משותף שמקורו בארץ ישראל המקראית. "איך שלא תסובב את זה, יהודי אשכנזי ויהודי אתיופי לא יותר דומים גנטית זה לזה מאשר אירופי נוצרי ואתיופי נוצרי", אמר אלחייק בראיון לעיתון גלובס. "מה שהגנטיקאים המקומיים החליטו זה שהיהודים התימנים וההודים והאתיופים הם צאצאי מומרים, וכמובן שזו הייתה בחירה שרירותית כי אין שום סיבה לחשוב שדווקא יהודי אירופה הם צאצאי היהודים העתיקים ולא האתיופים. האמת היא שאין לנו מושג איך היהודים העתיקים נראו וההחלטה שהאשכנזים הם הארכיטיפוס של אברהם אבינו היא החלטה שרירותית".

"צריך להבין שהקונצנזוס הזה בא ממקום של מדע מאוד רע. במדע אנחנו משווים בין שתי היפותזות. שום מחקר יהודי שנעשה מעולם לא השווה בין שתי היפותזות – עד המחקר שלי. כשאנחנו עושים מחקר עם היפותזה אחת, לא משנה מה תקבל, תמיד תקבל את התשובה שרצית. המחקר שלי משך את השטיח מתחת למגדל הקלפים של כל התחום הזה. הראיתי שההיפותזה שכל היהודים הם ממוצא מזרח תיכוני לא מתקיימת. גם הכלים הקיימים וגם אלו שאני מפתח מראים שהמוצא של יהודי אירופה הוא מהקווקז ומצפון טורקיה. יהודי מרוקו, למשל, נופלים באמצע אירופה ויהודי עיראק נופלים בעיראק יחד עם יהודי איראן".

"עם הצטברות נתוני הדנ"א בשנים האחרונות, רוב הגנטיקאים המקומיים כבר הבינו שהתיאוריה הקודמת לא מחזיקה מים, ובטח שלא תופסת לגבי כל היהודים", אמר אלחייק. למעשה, כשמדברים על היהודים, רואים שהם שייכים לאינספור קבוצות גנטיות. "אם יש משהו שהיהודים עשו יותר טוב מכל אחד אחר זה להחליף את הגנים שלהם עם האוכלוסייה שבקרבה הם חיו והם עשו את זה כל אימת שזה היה אפשרי, מימי קדם ועד ימינו. לפעמים הם גם כתבו ספרות מלאה חיבוטי נפש על ההחלטות האלה. אבל מבחינה גנטית, שום אוכלוסייה יהודית – לא עם הכלי שלי ולא עם שום כלי אחר – מתמפה בחזרה לישראל".

מיד לאחר פרסום מחקרו של אלחייק, הוא ספג מתקפות חריפות. עם זאת, הביקורת עליו לא הגיעה מחוגים מדעיים – הוא דווקא זכה לשבחים על עבודתו, שלא לדבר על כך שהפרסום היה בכתב עת של אוניברסיטת אוקספורד היוקרתית – אלא דווקא מחוגים אידיאולוגיים. כך, למשל, שגריר ישראל באו"ם לשעבר דורי גולד האשים אותו במאמר ב"ישראל היום" בכך שהוא מונע "בעיקר מאג'נדות פוליטיות השואפות לערער את הלגיטימיות של המדינה היהודית, במקום להתבסס על הראיות ההיסטוריות המוצקות שנמצאו עד כה". על הממצאים הגנטיים אין לו מילה לומר.

אלחייק לא נשאר חייב: "כשקראתי מה הוא כתב חשבתי, כמה עצוב זה שמישהו לא יודע את ההיסטוריה של העם שלו. אני מציע לדורי גולד לקרוא שוב על ההיסטוריה של העם שלו ושישנה את השם של המכון שלו למרכז לחקר ההיסטוריה הפלסטינית כי זה בדיוק מה שהוא עושה. אין לזה שום קשר להיסטוריה יהודית. מי שחושב שהזכות שלו לחיות במקום מסוים היא בזכות הדנ"א שלו, ממציא קטגוריה חדשה של זכויות. זו קטגוריה שלא קיימת כיום בשום מקום בעולם, ואם בישראל מחליטים להשתמש בקטגוריה הזו כדי לבסס איזושהי זכות על טריטוריה, אני מציע להם לחשוב שוב – כי זה לא בנתונים.

"צריך להיות ברור לגמרי לכל החוקרים בתחום שמקור היהודים אינו בישראל הנוכחית או העתיקה כיוון שנורא פשוט לבדוק את זה. הרי מדינת ישראל יושבת על אחד מבתי הקברות הכי עתיקים וצפופים בעולם עם שלדים שמתוארכים בדייקנות לתקופות שונות ועמים שונים בהיסטוריה של האזור. אין דבר פשוט יותר מלרצף כמה מהשלדים האלה ולהוכיח שליברמן הוא בן הדוד הרחוק של יוחנן מגוש חלב ובני גנץ הוא צאצא של בר כוכבא. הסיבה היחידה שלא נעשים מחקרים בנושא ואלו שנעשו לא יתפרסמו לעולם היא שכולם יודעים היטב מה התשובה: קרוב לוודאי שהחיילים של בר כוכבא יהיו דומים יותר מכול לפלסטינים.

"היהודים הקימו קהילות מפוארות בכל מקום בעולם מדרום אמריקה, דרך מרקש ואספהן ועד סין. במשך אלפי שנים פיתחו היהודים האלה סיפורים, אגדות, שפות, מאכלים, בגדים ותרבות שלמה, שלעתים הייתה ייחודית. אף אחד לא יוכל לשכנע אותי שיש סיבה להשליך את המטמון התרבותי הזה לפח הזבל של ההיסטוריה עבור נרטיב מדומיין. הגיע הזמן שנלמד את העבר האמיתי של כל אחד מאיתנו, לא זה שהאורח מאמריקה המציא עבורנו ודחף לנו לגרון מאז שהיינו בגן. היום אפשר לעשות את זה באמצעות בדיקת דנ"א פשוטה".

לקריאת הכתבה המלאה בגלובס

קרציית הפלא: מי שנעקץ הופך לצמחוני

בשנים האחרונות מתפשטת ברחבי העולם קרציה מיוחדת במינה שעקיצתה גורמת לבני אדם להפוך לצמחונים. קרציית "הכוכב הבודד" – שקיבלה את שמה ממדינת טקסס בארה"ב, הידועה בחיבתה לבשר על האש – גורמת לאלרגיה לבשר אדום, ומתפשטת בעיקר במדינות דרום מזרח ארה"ב, עם נדידת להקות הצבאים. גם במדינות כמו אוסטרליה, קוריאה, צרפת, גרמניה, יפן ושבדיה נצפו מספר מקרים, אך לא באותה שכיחות.

הקרציה נושאת בבטנה סוכר שמצוי ברוב סוגי הבשר ובחלק ממוצרי החלב, אך אינו מצוי בגוף האדם. נשיכת הקרציה מעוררת תגובת-נגד של המערכת החיסונית של גוף האדם ולייצור נוגדנים לסוכר. לכן, בפעם הבאה שהאדם שננשך יאכל בשר תיווצר תגובה אלרגית. האלרגיה מופיעה אחרי מספר שעות וכוללת גלי חום, צמרמורות, נפיחות וקשיי נשימה.

"אנחנו נתקלים מדי שבוע בשניים-שלושה מקרים אצלנו במרפאה", אמר ד"ר סקוט קומינס, אשר יחד עם עמיתו מאוניברסיטת וירג'יניה, ד"ר תומס פלאטס-מילס, היה הראשון לפרסם מאמר מדעי על הקרציה. "רוב המקרים שהגיעו אלינו לראשונה היו של אנשים שמרבים לבלות בחוץ, בקמפינג או בצייד ולקח לנו זמן לבודד את המקרים ולהבין שמדובר באלרגיה לבשר שמקורה בקרציה".

"האלרגיה הזו היא אחד הדברים המוזרים שנתקלתי בהם", מודה ד"ר ארין מק'גינט, מומחית לאלרגיות מלונג איילנד שטיפלה כבר במאות מקרים כאלו בשנים האחרונות. "עדיין לא ברור לנו אם האלרגיה היא קבועה, או שהיא נעלמת. אף שניתן להקל בתסמינים של האלרגיה עם זריקות אפינפרין ואנטיהיסטמינים, רוב החולים שפגשתי העידו כי הם לא יעיזו לאכול בשר שוב".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew