קרציית הפלא: מי שנעקץ הופך לצמחוני

בשנים האחרונות מתפשטת ברחבי העולם קרציה מיוחדת במינה שעקיצתה גורמת לבני אדם להפוך לצמחונים. קרציית "הכוכב הבודד" – שקיבלה את שמה ממדינת טקסס בארה"ב, הידועה בחיבתה לבשר על האש – גורמת לאלרגיה לבשר אדום, ומתפשטת בעיקר במדינות דרום מזרח ארה"ב, עם נדידת להקות הצבאים. גם במדינות כמו אוסטרליה, קוריאה, צרפת, גרמניה, יפן ושבדיה נצפו מספר מקרים, אך לא באותה שכיחות.

הקרציה נושאת בבטנה סוכר שמצוי ברוב סוגי הבשר ובחלק ממוצרי החלב, אך אינו מצוי בגוף האדם. נשיכת הקרציה מעוררת תגובת-נגד של המערכת החיסונית של גוף האדם ולייצור נוגדנים לסוכר. לכן, בפעם הבאה שהאדם שננשך יאכל בשר תיווצר תגובה אלרגית. האלרגיה מופיעה אחרי מספר שעות וכוללת גלי חום, צמרמורות, נפיחות וקשיי נשימה.

"אנחנו נתקלים מדי שבוע בשניים-שלושה מקרים אצלנו במרפאה", אמר ד"ר סקוט קומינס, אשר יחד עם עמיתו מאוניברסיטת וירג'יניה, ד"ר תומס פלאטס-מילס, היה הראשון לפרסם מאמר מדעי על הקרציה. "רוב המקרים שהגיעו אלינו לראשונה היו של אנשים שמרבים לבלות בחוץ, בקמפינג או בצייד ולקח לנו זמן לבודד את המקרים ולהבין שמדובר באלרגיה לבשר שמקורה בקרציה".

"האלרגיה הזו היא אחד הדברים המוזרים שנתקלתי בהם", מודה ד"ר ארין מק'גינט, מומחית לאלרגיות מלונג איילנד שטיפלה כבר במאות מקרים כאלו בשנים האחרונות. "עדיין לא ברור לנו אם האלרגיה היא קבועה, או שהיא נעלמת. אף שניתן להקל בתסמינים של האלרגיה עם זריקות אפינפרין ואנטיהיסטמינים, רוב החולים שפגשתי העידו כי הם לא יעיזו לאכול בשר שוב".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew