משטרת ישראל 100 בשבילך: סיכום 2014

שוטרים עיכבו לחקירה ילדה שכתבה עם גיר על המדרכה

שוטרי משטרת ירושלים עיכבו לחקירה נערה תושבת יצהר לאחר שהבחינו כי היא כתבה בגיר על המדרכה את המילים "תג מחיר", "נחמן מאומן" ו"רמת מגרון לעד" בפינת הרחובות יפו וקינג ג'ורג'.

עדי ראייה סיפרו לאתר סרוגים כי נגד הנערה וארבע מחברותיה התנהל מרדף לאחר שהן נמלטו מהשוטרים, וכי רק לאחר הגעתם של עשרה שוטרי יס"מ נתפסה הצעירה. המשטרה עיכבה לחקירה גם אדם אחר שניסה להפריע לעיכוב הנערה.

"המשטרה מאבדת עשתונות", אמר עו"ד איתמר בן גביר שהוזעק למקום. "בשבוע שעבר עצרו ילדים שהסתובבו עם מסמרים וטוש, והיום הילדה חשודה כי כתבה תג מחיר בגיר. המשטרה בפאניקה".

עיכוב הקטינה מצטרף למקרים נוספים מהשבועות האחרונים בהם משטרת ירושלים מיהרה לעצור ולעכב קטינים החשודים בפעילות "תג מחיר", גם כאשר מדובר בזוטות. כך למשל לפני כשלושה שבועות עוכבו שתי נערות בחשד שכתבו "תג מחיר" באמצעות חול ואבנים בבית הקברות המוסלמי שליד הר הבית, ובפסח נעצרו שני קטינים נוספים בחשד שתלו שלטים בכניסות להר הבית שעליהם נכתב שההר סגור למוסלמים לרגל "עבודות לבניית בית המקדש".

בוטלה הרשעת שוטר כדי לא לפגוע בדימוי העצמי שלו

בית משפט השלום בתל אביב ביטל את הרשעתו של שוטר יס"מ שתועד מכה ללא סיבה מפגין עצור במחאה החברתית בתל אביב בקיץ 2012 – כדי למנוע פגיעה בדימוי העצמי של השוטר.

למרות שהשוטר, רונן ערוב, הודה בתקיפת המפגין לאחר מעצרו, ובבית המשפט הוצג סרט בו נראה ערוב מכניס בלי סיבה אגרופים לפרצוף של המפגין תום ישראלי בתוך בניין העירייה, ציין השופט דניאל בארי כי התרשם כי ערוב הוא אדם בעל יכולת איפוק ושליטה עצמית. השופט החליט לפיכך על ביטול הרשעתו של ערוב בתקיפה, בין השאר משום שהיא עלולה לפגוע בדימוי העצמי של ערוב ולהוביל לפיטוריו.

"ניתן לראות בכישלונו של הנאשם כישלון חריג שהוא מודע לחומרתו, ואין אפשרות להתעלם משירותו החיובי של הנאשם למשך קרוב לשני עשורים ביחידות שהשירות בהם אינו קל", כתב השופט בארי בפסק הדין. "אין ספק כי השארת ההרשעה על כנה תסכן באופן משמעותי את המשך שירותו של הנאשם במשטרת ישראל", הוסיף.

"זו פשוט שערורייה", אמרה בתגובה עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ישראלי. "יש מקרים שאנשים לא יכולים להמשיך בעבודתם וזה אחד מהם. שוטר שמכה עצורים לא יכול להמשיך להיות שוטר. לא ייתכן שבית המשפט ייתן יד למצב כזה. אזרחים מן השורה לרוב לא נהנים מהפריבילגיה של חסדי מערכת המשפט".

ערוב היה השוטר הראשון שנגדו הוגש כתב אישום בעקבות אלימות כלפי פעילי המחאה החברתית. עם הגשת האישומים נגדו במרץ 2013, הוחלט במקביל על עיכוב ההליכים בכתב אישום שהגישה המשטרה נגד ישראלי, בגין תקיפת שוטר והתקהלות.

אדם רעב גנב תפוצ'יפס ונעצר לארבעה ימים

צעיר מבת ים נעצר בחשד שגנב שקית תפוצ'יפס מדירה. על פי החשד, הצעיר בן ה-27 נכנס לדירה שדלת הכניסה אליה לא הייתה לא נעולה. במקום שהה ילד בן 12 שהבחין בחשוד ושאל אותו מה הוא עושה בבית. החשוד השיב כי הוא רעב, לקח את שקית התפוצ'יפס ועזב.

לאחר שנעצר הודה הצעיר בחקירתו כי לקח את החטיף משום שהיה רעב, ולמחרת הוא הובא לבית משפט השלום בפתח תקווה ושם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בשלושה ימים. המשטרה ייחסה לחשוד עבירות של גניבה, כניסה למגורים כדי לבצע עבירה והסגת גבול פלילית. סנגורו של החשוד טען בדיון כי לקיחת חטיף אינה מצדיקה המשך מעצר.

השופטת שירלי דקל נווה, שכנראה אינה סובלת מרעב, הורתה להאריך את המעצר. בהחלטתה קבעה כי קיים חשד סביר שהחשוד מעורב במיוחס לו ושיש לאפשר למשטרה למצות את החקירה ולכן הורתה להאריך את מעצר הצעיר בשלושה ימים.

חברת עלית, יצרנית תפוצ'יפס, מיהרה להתנער ממעשיו של הצעיר, וטענה כי אין כל קשר בין הגניבה לבין הקמפיין הפרסומי "תפוצ'יפס, טבעי שלא תשלוט בעצמך".  

בית המשפט: מותר לברוח ממעצר בלתי חוקי

בשנת 2009 התקיימה בתל אביב הפגנה בה השתתפו כ-30 בני אדם שתופפו וקראו קריאות במחאה על כליאת סרבנית גיוס לצבא מטעמי מצפון. המפגינים והמפגינות, בהם אשרה בר ונדב פרנקוביץ', עמדו ברחוב קינג ג'ורג' והתכוונו לצעוד בשדרות בן ציון לכיוון תיאטרון הבימה.

אולם עוד לפני שהחלה ההפגנה, הפקד המשטרתי בשטח קיבל הוראה מלמעלה למנוע מההפגנה החוקית להפוך לתהלוכה, וכוחות משטרה עמדו בשורה וחסמו את דרכם של המפגינים. לפי החוק, צעדת מחאה של פחות מ-50 משתתפים לא מצריכה שום אישור משטרתי.

המפגינים נעמדו והסבירו לשוטרים שהם לא מחויבים באישור להפגנה, אבל הקצין רועי עמיחי החל לצעוק על פרנקוביץ' שילך אחורה, שם עליו יד וביקש ממנו לזוז. מפגינים אחרים הסבירו לשוטרים שזכותם להפגין וההפגנה חוקית, אבל בסרטון המשטרתי נשמע הקצין המשטרתי משיב להם בזלזול ואומר: "אתה לא תשחק איתי, אני משחק מה זה מלוכלך".

כשפרנקוביץ' סירב, הקצין לפת אותו בידיו, קפץ עליו וגרר אותו עם עוד שוטר. הם אזקו אותו והכניסו אותו לניידת. בר פתחה לבקשתו את דלת הניידת והוא יצא ממנה, אך הוחזר כעבור כמה דקות ושניהם נעצרו. בר הואשמה בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו ואילו פרנקוביץ' הואשם בתקיפת שוטר, שימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר, בריחה ממשמורת חוקית וכמובן הפרעה לשוטר במילוי תקפידו.

נדב פרנקוביץ' מובל באלימות לניידת המשטרה (צילום: מנחם ברגר)

נדב פרנקוביץ' מובל באלימות לניידת המשטרה (צילום: מנחם ברגר)

כעבור חמש שנים, במאי 2014, בית המשפט זיכה את בר ופרנקוביץ' מכל אשמה וביקר את המשטרה על שימוש לרעה בסמכותה. השופט שמאי בקר ציין כי המשטרה "תופרת תיקים" למפגינים שמבקשים לממש את זכותם לחופש הביטוי, תוך אלימות, שקרים והעלמת עין ממילוי תפקידם – הגנה על הציבור.

פסק הדין קבע באופן ברור שכאשר פעולתם של שוטרים חורגת מסמכותם, מותר לאדם שכלפיו מתבצעת הפעולה להתנגד ואף להפעיל כוח סביר נגד השוטרים. ההפגנה היתה חוקית ולכן המעצר היה בלתי חוקי, וזכותו הבסיסית של כל אדם להתנגד למעצר שעומדים לבצע נגדו בניגוד לחוק.

לפיכך, כאשר פרנקוביץ' הוכנס לניידת, הוא לא ברח ממשמורת חוקית וזכותו הייתה להיחלץ מהניידת ובר לא ביצעה שום עבירה שפתחה לו את הדלת ועזרה לו. המשטרה פעלה שלא כדין כשניסתה לעצור את התהלוכה והדחיפה הקטנה של פרנקוביץ' כתגובה לדחיפת השוטר היא לא עבירה פלילית ולא עילה למעצר.

זו אינה הפעם הראשונה שבה בית משפט בישראל מתיר התנגדות, גם בכוח, למעצר בלתי חוקי. בשלהי שנת 2011 פסק בית משפט השלום בקריות כי אדם שאינו חשוד בעבירה אינו חייב להיענות לדרישת שוטר להציג תעודת זהות, ורשאי להתנגד בכוח למעצר בלתי חוקי.

פסיקת השופטת טל תדמור-זמיר ניתנה במסגרת זיכויו של יצחק ניסים מנהריה, שהואשם בתקיפת שוטר, הכשלת שוטר במילוי תפקידו וסירוב לעיכוב. האישום נגד ניסים הוגש לאחר שסירב להציג תעודת זהות בפני שוטרים שערכו סיור בעיר. השופטת תדמור-זמיר קבעה כי לשוטרים לא היה כל חשד שניסים ביצע עבירה כלשהי, ועל כן לא חלה עליו החובה להזדהות.

היות שלא היה חשד לעבירה במקרה של ניסים, העיכוב נעשה שלא כדין וקמה לו זכות התנגדות, פסקה השופטת תדמור-זמיר. באשר לאישום כי ניסים דחף שוטר בעת הניסיון לעצור אותו, קבעה השופטת כי היות שלא התקיימו התנאים הנדרשים על פי חוק, "עמדה לו הזכות להשתמש בכוח סביר ומידתי נגד השוטר".

למי שוטרים מרביצים לפי גוגל?

רכבו על סקייטבורד ליד הבית - נקנסו ב-2,250 שקלים

שלושה צעירים בהרצליה שרכבו על סקייטבורד ברחוב הסמוך לבית, קיבלו משוטר דו"ח בסך 750 שקלים כל אחד בטענה כי הפרו את תקנה 33 ב' בתקנות התעבורה, שלפיה לא יעשה עובר דרך שימוש בדרך או בקטע ממנה – השונה מייעודה המתוכנן.

לפי דיווח אתר מאקו, השלושה, בני 28, רכבו תחילה ברחבי העיר עד שהגיעו לביתו של אחד מהם. זמן מה לאחר שרכבו בכביש הסמוך לבית, פנתה אליהם אחת הדיירות במקום וביקשה מהם לחדול מהרכיבה, בטענה כי רעש הגלגלים מפריע לה ללמוד. אלה בחרו להתעלם מבקשתה, וזו גררה תלונות של שכנים נוספים שבסופו של דבר הזעיקו את המשטרה.

אחד השוטרים שהוזעק למקום פנה אל השלושה וביקש מהם את פרטיהם האישיים. לאחר שלדבריהם הבטיח שלא יעשה בהם כל שימוש, הופתעו הצעירים לגלות כי איש המשטרה רשם לכל אחד מהם דוח בסך 750 שקלים.

אחד הצעירים, שהתקשה לקבל את הדין, פנה אל המשטרה ודרש לבטל את הדוח בנימוק כי הוא כופר בטענת השוטר. לאחר שהמשטרה סירבה לחזור בה מרישום הדוח, פנה הצעיר אל בית המשפט. בתום 6 חודשים של דיונים גיבשה התביעה הסכם פשרה, שלפיו יצומצם סכום הקנס ל-50 שקל בלבד.

"הסיפור הזה הזוי", אמר סנגורו, עו"ד דניאל כפיר. "לא להאמין כמה משאבי ציבור הושקעו בהליך המשפטי הזה בגלל 50 שקלים. מדובר בסיפור קפקאי, כמעט".

משטרת הבנקים במעצר שווא

יום חמישי, 30.10.2014. ביתה של מנכ"ל בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, רחוב השומרון 25, רמת השרון.
 
משטרת הבנקים במעצר שווא של עו"ד ברק כהן שהגיע למחות מול ביתה של מנכ״ל בנק לאומי. "היא חשבה שהמשטרה תעזור. אז חשבה. אנחנו הדגמנו שיעור בהתנגדות. המשטרה הדגימה דברים אחרים, ושחררה את ברק לאחר כחצי שעה".
 

המשטרה עצרה אמנית שעשתה קקי על דגל ישראל

 

משטרת מחוז תל אביב עצרה ותמליץ להעמיד לדין את השחקנית ומחזאית נטלי כהן וקסברג בגלל שהעלתה לרשת סרטון שבו היא נראית מחרבנת על דגל ישראל כשברקע מושמע המנון "התקווה". 

הסרטון הועלה לאינטרנט עוד במהלך מבצע "צוק איתן" לצד סרטונים נוספים בהם נראית כהן וקסברג וכן חברתה מימי התיכון, וסמין וגנר (המתגוררת כעת בגרמניה), עושות את צרכיהן על שלל דגלים של מדינות העולם (כולל דגל פלסטין).

"שיתפתי את יסמין ברעיון, הרכבנו רשימה של מעל ארבעים מדינות שונות שנשתמש בדגל שלהן ורצינו לאסוף חבורת אנשים שכל אחד מהם יקבל על עצמו דגל אחד. בסופו של דבר אף אחד לא הסכים לעשות את זה ופשוט חילקנו את המדינות בינינו באופן אקראי", סיפרה כהן וקסברג. "התערבנו עם אנשים שגם אם אנחנו מחרבנות על רשימה ארוכה של מדינות – בישראל ידווחו שחירבנו רק על דגל ישראל. ערכנו בעצם ניסוי והוא הצליח".

חלפו מספר חודשים ממועד העלאת הסרטונים לרשת ועד שהראפר "הצל" (יואב אליאסי) הוביל יוזמה להגשת תלונות למשטרה על הסרט של דגל ישראל – תלונות שהביאו למעצרה של כהן וקסברג.

לדברי כהן וקסברג, המסר שהן רצו להעביר לא היה ספציפי למדינת ישראל בלבד, אלא נגד מדינות באשר הן. "המסר העיקרי שלנו הוא מסר אנטי לאומי ולכן השתמשנו בדגלים של מדינות רבות", אומרת כהן וקסברג, "למה לקחת דגל ברצינות רבה כל כך? למה למות בשביל הסמלים האלה? הרי הלאומיות הזו היא שגורמת לכל המלחמות בעולם. הסרטונים מגעילים אתכם כל כך? אז תשאלו למה לראות דם, גופות וראשים כרותים ברשת זה מגעיל פחות מצורך אנושי בסיסי  – לעשות קקי? וחוץ מזה, הממשלה והמדינה מחרבנות על האזרחים שלהן מכל כך הרבה בחינות, למה שאנחנו לא נחרבן עליה?".

מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, הגדיר את הסרטון כ"בוטה באופן קיצוני" והורה לעצור את כהן וקסברג בחשד לפגיעה בסמלי שלטון ובדגל מדינת ישראל. דוברת מחוז תל אביב, סגן ניצב הילה חמו, אמרה כי "מדובר במעשה בוטה וחמור תוך פגיעה וזלזול בסמלי המדינה וברגשות הציבור. משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי אך הוא אינו ערך מוחלט ואל לו להתנגש בערכים אחרים". 

זו אינה הפעם הראשונה שבה כהן וקסברג נמצאת בעין הסערה. בעבר ערכה מיצג אמנות מול מוזיאון יד ושם ואף סבלה עקב כך מאיומים על חייה.

מה קורה כשמכניסים מפגינים חרדים לניידת?

כבוד לחרדים שהפגינו ברחבי הארץ בפברואר 2014 במחאה על הכוונה לאלץ אותם להתגייס לצבא. ציון לשבח מיוחד מגיע למפגינים באשדוד שסיפקו לפחות שני רגעים של נחת. אחד הרגעים המשעשעים ביותר בהפגנה באשדוד אירע כאשר חרדים שנעצרו והוכנסו לניידת משטרה, מיד יצאו מהדלת השנייה של הניידת ונעלמו בתוך ההמון.

רגע נוסף של נחת אירע כאשר המפגינים הציתו ניידת משטרה חונה סמוך לתחנת המשטרה באשדוד.

מפגינים חרדים חסמו את כביש 4 באזור אשדוד ופתח תקווה.

בונוס: מפגינים חרדים חסמו את כביש 4 באזור אשדוד ופתח תקווה.

שופט: המשטרה משקרת כדי להאריך מעצר

בית משפט השלום בירושלים מתח ביקורת קשה על המשטרה והאשים את נציגיה בשימוש בשקרים כנימוקים להארכות מעצר, דיווח אתר ynet. לדברי השופט איתן קורנהאוזר, המשטרה מצדיקה את בקשותיה בצורך בפעולות חקירה שאותן היא כלל לא מתכוונת לבצע.

המקרה התרחש בשבוע שעבר, כשהשופט קורנהאוזר סיים שבוע תורנות כשופט מעצרים. באחד הדיונים האחרונים הוא אמר: "בעשרות בקשות להארכת מעצר חזרה על עצמה התופעה שבמסגרתה המבקשת נוטה להוסיף מספר רב של פעולות חקירה, אשר בהתאם לדיונים שלאחר מכן עולה שכלל לא היה בכוונתה לבצע".

הדיון עסק בהארכת מעצר של חשוד בפריצה. המשטרה ביקשה להאריך את המעצר בארבעה ימים, אך השופט קורנהאוזר ציין שחלק מבקשות החקירה לא רלוונטיות לחשדות. הוא התייחס לתופעה בכללותה ואמר: "טוב תעשה המבקשת אם תתייחס ברצינות יותר לבקשות המוגשות לבית המשפט לצורך הארכת המעצר".

השופט קורנהאוזר מכיר היטב את התביעה המשטרתית מאחר ששימש תובע בשורותיה ובהמשך כסגן ראש יחידת תביעה מחוזית. ב-2012 מונה לשופט בית משפט השלום.

אב גנב מזון בשביל תינוק הרעב שלו - בילה לילה שלם במעצר

לילה שלם העביר אבא במעצר לאחר שגנב. הוא לא גנב תכשיט או מוצר יוקרתי שבו חשק ויצר התאווה גבר עליו ודחף אותו לחמוד לעצמו. מזון לתינוקות ביקש לעצמו האיש. לא מותרות, מזון לתינוקות שלא היה לו בעבורו לשלם, ומה יעשה כשהתינוק הקטן בבית רעב? כשאין מוצא אחר? ונתפס בקלקלתו, או בקלקלת מדינתו שבאופן שיטתי מסלילה את אזרחיה למצב של חוסר כל ועוני מחפיר, עד שאפילו מזון לתינוק הפך למוצר בלתי מושג ממש.

במדינת ישראל ישנם למעלה מ-900.000 ילדים רעבים והם לא סתם רק מספרים סטטיסטיים בדו"חות המוסד לביטוח לאומי. הבטן שלהם מקרקרת ותינוק עדיין אינו יכול ללכת ולאסוף את מזונו בפחי הזבל כמו שעושים 12% מכלל הילדים למשפחות הנתמכות בעמותות הסיוע.

זה היבט אחד של הסיפור הזה, עוני קשה ומחסור, החטא שנוסף כאן על הפשע הוא ההתנהלות של משטרת ישראל, שעושה ככל העולה על רוחה. מעצר והבאה בפני שופט לא אמורים לשמש כאמצעי ענישה! משטרת ישראל אמורה להחזיק במעצר ממושך אדם שטרם נשפט ולהביא אותו בפני שופט לדיון הארכת מעצר רק אם יש סיבה להאריך את מעצרו, למשל אם הוא מהווה סכנה לציבור או עלול לשבש הליכי חקירה. איזו סכנה לציבור מהווה אדם שגנב אוכל עבור ילדו?

ההתנהלות של המשטרה במקרה זה ובמקרים דומים אינה רק אלימות לשמה, זו גם פגיעה חמורה בדמוקרטיה. המשטרה אמורה לאכוף את החוק ובמקום זה היא משתמשת בכלים שנועדו לאכיפה על מנת להעניש אנשים ללא משפט. הם עשו את זה לפעילי המחאה והם עושים את זה גם לרבים אחרים, למשל לאדם עני שגנב מזון תינוקות מהסופר.

גם הפעם שופט בית המשפט מיהר לשחרר את העצור ונזף במשטרה, הוא טען כלפי מפקד תחנת המשטרה כי עליו "להבהיר קודם כול לעצמו ולאחר מכן לפקודיו מהו תפקידו של בית המשפט ומה תפקידה של ערבות".

עו"ד לירן בקרמן מהסנגוריה הציבורית אמר בתגובה: "מדובר באדם שגנב קופסה אחת של תחליף מזון לתינוקות בשל מצוקה כלכלית קשה, ונעצר. במקום לשחרר אותו כבר בתחנת המשטרה הוא בילה את הלילה בתא המעצר. מדובר בתופעה מזעזעת, ולצערי לא מדובר במקרה בודד אלא בתופעה נרחבת".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew