לא ייאמן כי יסופר – שנת 2014

בן 90 בארה"ב נעצר כי האכיל הומלסים

משטרת העיר פורט לודרדייל במדינת פלורידה בארה"ב עצרה שלושה גברים – בהם זקן בן 90 ושני כמרים – בגלל שחילקו מזון לחסרי בית, תוך הפרתו של חוק עירוני חדש שנכנס זה עתה לתוקף ואשר אוסר על חלוקת אוכל להומלסים.

"אחד השוטרים אמר לי, 'תניח את הצלחת הזאת מיד', כאילו שהחזקתי נשק ביד", סיפר על מעצרו ארנולד אבוט, בן 90, המאכיל חסרי בית בפורט לודרדייל זה למעלה מ-20 שנה. "אלו הם העניים שבעניים, אלו שאין להם דבר, אין להם גג מעל לראשם. איך אפשר לסרב לבקשותיהם? זהו מפגן של חוסר אנושיות בין אדם לאדם".

אבוט הוסיף כי בכוונתו להמשיך לחלק מזון לחסרי בית. "אני יודע שאיעצר שוב, ואני מוכן לכך", אמר אבוט. "שומר אחי אנוכי, ומה שהם עושים פשוט אכזרי".

מלבד אבוט, נעצרו גם שני כמרים נוצרים מקומיים שסייעו בחלוקת המזון להומלסים. השלושה צפויים לעונש של עד 60 ימי מאסר וקנס בסכום של 500 דולרים.

פורט לודרדייל היא אחת מלמעלה מ-22 ערים בארה"ב שחוקקו מאז 2012 חוקים המגבילים את האפשרות לחלק אוכל לחסרי בית, לפי דו"ח של הקואליציה הלאומית למען חסרי בית (NCH) בארה"ב.

 

מה עשה ילד פלסטיני שבעט כדור מעבר לגדר ההפרדה?

קבוצה של ילדים פלסטינים מכפר דרומית לעיר טול כרם כתבה מכתב או"ם בבקשה שיסייע להם בהחזרת כדורגל, שבזמן משחק נפל בצד השני של גדר ההפרדה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

ילדי כפר סור שלחו מכתב למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בו ביקשו את התערבותו לאחר שבזמן משחק כדורגל בעט נער מקומי בשם אמיר את הכדורגל בחוזקה, והכדור נחת באדמות הכפר המוחרמות שמעבר לגדר ההפרדה ומהוות כיום חלק מהתנחלות סלעית.

הילדים משחקים כדורגל. ברקע בתי התנחלות סלעית

הילדים משחקים כדורגל. ברקע בתי התנחלות סלעית

בראיון לסוכנות "מען" סיפרה קבוצת הנערים כי ישראל פוגעת בזכויותיהם החוקיות בכך שאינה מאפשרת להם להחזיר לרשותם את הכדור, שנעלם מאחורי חוטי התיל של גדר ההפרדה. עוד הדגישו הנערים כי זכותם לשחק בכל אדמות הכפר ללא כל מגבלות, והביעו חשש שהכדור לעולם לא יוחזר להם, מפני שהוא נפל בצד השני של גדר התיל.

מיקום הכדורגל השנוי במחלוקת

מיקום הכדורגל השנוי במחלוקת

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הכדורגל מכפר סור הוחרם לאחר שחצה את מחסום ההפרדה ללא היתר, וכי הטיפול בו הועבר לידי השב"כ.

עולם חדש מופלא: ילדים שחולמים בהקיץ יטופלו בתרופות

הדחף הבלתי נשלט של הקומפלקס התרופתי-פסיכיאטרי להגדיר מספר גדל והולך של תכונות אופי בתור הפרעות נפשיות שמצריכות טיפול תרופתי, שוב הוליד הפרעה חדשה – חלומות בהקיץ.

פסיכיאטרים בעלי קשרים עם חברות תרופות בארה"ב טוענים כי יתכן שקרוב לשני מיליון ילדים אמריקאים שנוטים לחלום בהקיץ ולבהות לעיתים תכופות, סובלים מסוג חדש של הפרעת קשב בשם Sluggish Cognitive Tempo (או בקיצור SCT), דיווח העיתון "ניו יורק טיימס".

כמחצית מילדים אלו כבר מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD), אולם מיליון ילדים נוספים טרם אובחנו כסובלים מהפרעה קוגנטיבית כלשהי. ילדים אלו מהווים פלח שוק חדש שטרם נוצל לתרופות קיימות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז כמו קונסרטה, ויואנס ואדרל – אשר יוכלו לשמש לטיפול גם ב-SCT בשל שלל התסמינים שחולקות שתי ההפרעות, דיווח הטיימס.

יתר על כן, קרוב לוודאי שמספר הילדים שיאובחנו כסובלים מ-SCT יהיה גדול מההערכות, כפי שהתברר במקרה של ADHD. לפי מדריך האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM) – הנחשב לתנ"ך האבחון הפסיכיאטרי – עד 5% מהילדים בארה"ב עלולים לסבול מהפרעת קשב וריכוז, אולם נכון להיום 11% מהילדים בארה"ב כבר אובחנו כסובלים מההפרעה.

סוגי ההפרעות הנפשיות החדשים שצצים כמו פטריות אחרי הגשם באים על רקע נטיית גוברת של הפסיכיאטריה להגדיר בתור מחלות מספר גדל והולך של תכונות האופי. במהלך 50 השנים החולפות גדל כמעט פי שלושה מספר מחלות הנפש הנכללות במדריך DSM, ובין תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות שמוגדרות בתור מחלות נמנות הנטייה לערער על סמכות, אבל על מות בני משפחה, יצירתיות מעל-לממוצע וציניות.

קטע רעש סטטי באורך שמונה שניות זינק לפסגת מצעד הפזמונים

הקלטה בת שמונה שניות של רעש סטטי שפורסמה בטעות על ידי הזמרת טיילור סוויפט, זינקה לפסגת מצעד הפזמונים בקנדה לאחר שמעריצי הזמרת רכשו בהמוניהם את ההקלטה בחנות iTunes של אפל.

הקובץ פורסם ב-21 באוקטובר 2014 תחת השם "Track 3" עקב תקלה באתר הקנדי של iTunes, ומעריצי סוויפט הניחו כי מדובר בשיר חדש מתוך האלבום הקרוב של הזמרת, שעתיד לצאת בשבוע הבא, ושילמו 1.29 דולר כל אחד כדי להוריד את מה שחשבו שהוא שיר. לבלבול תרמה העובדה שבימים האחרונים הועלו ל-iTunes כמה משירי האלבום החדש של סוויפט, ששמו "1989".

כל זה לא מנע ממעריצי סוויפט להקפיץ את הקלטת הרעש הסטטי לפסגת מצעד המכירות של iTunes, לפני שני שירים אמיתיים של סוויפט שיצאו בימים האחרונים.

סוויפט ואפל לא הגיבו על התקרית, אך מעריציה של הזמרת מיהרו לטוויטר לבקש תשובות. "מה זה Track 3? זה נשמע כמו ים, או שאולי זה סטטי?" כתב אחד מהם. "מה קורה לטלפון שלי?" כתבה אחרת.

משקפי מציאות מדומה יאפשרו לחיות משק לצאת למרעה וירטואלי

העלייה במודעות הציבורית לזכויות בעלי חיים ולתנאים שבהם מוחזקות חיות משק, הולידה יוזמה עסקית מקורית שמטרתה להנעים את זמנם של בעלי החיים המגודלים לצרכי מאכל בעזרת מציאות מדומה.

חברת סקנד לייבסטוק האמריקאית, מיזם של פרופסור אוסטין סטיוארט מאוניברסיטת איווה, פיתחה משקפי מציאות מדומה המיועדים לבעלי חיים, אשר מאפשרים לחיות הכלואות בצפיפות במשקים מתועשים לחוות באופן וירטואלי יציאה למרעה ושוטטות חופשית בטבע.

"מרעה חופשי וירטואלי (™Virtual Free Range) חוסך את הצורך בשטחים הנרחבים יחסית הנדרשים לגידול חיות משק בשיטת מרעה חופשי, ומאפשר לחיות לחוות תנאים של חווה חופשית אורגנית בזמן שהן מוחזקות בבטחה במתקן תעשייתי", נכתב באתר האינטרנט של חברת סקנד לייבסטוק, ששמה הוא שילוב של שמו של העולם הוירטואלי התלת מימדי סקנד לייף והמילה הלועזית לצאן או בקר.

עד כה פיתחה החברה רק משקפת וירטואלית המיועדת לתרנגולות וכן הליכון רב כיווני שבאמצעותו יכולים העופות לחוות גם באופן פיזי את המציאות המדומה. "מרעה חופשי וירטואלי משלב את כל היתרונות הגופניים והפסיכולוגיים של מרעה חופשי יחד עם הבטחון וההגנה של חקלאות קונבנציונלית. תרנגולות יכולות לשוטט, להתערות ו"לאכול" מזון וירטואלי, אשר מופיע בעולם המדומה בדיוק באותו המקום שבו ממוקמים מגשי המזון במציאות", נאמר באתר סקנד לייבסטוק.  

משקפי מציאות מדומה לתרנגולות

מייסד החברה, פרופסור סטיוארט, ציין כי מערכת סקנד לייבסטוק תוכל לשמש לא רק לשיפור חייהן של חיות משק, אלא גם של בעלי חיים בגני חיות ששקעו בדיכאון עקב החיים בשבי. עם זאת, הוא הודה כי מלבד אתר האינטרנט של החברה, מדובר במיזם תיאורטי לחלוטין שספק אם יהפוך אי פעם למציאות. "נכון לעכשיו, זה הרבה יותר מדי יקר ליישם בפועל את כל המערכת", אמר סטיוארט. "אבל כדי להמחיש את הרעיון, הייתי חייב להראות שהטכנולוגיה הזאת ישימה".

"מטרת הפרויקט היא להעלות את השאלה כיצד אנחנו יכולים לדעת מהו הדבר הטוב ביותר, או מהם תנאי גידול הומאניים, וגם לבדוק כיצד אנחנו מתייחסים אל עצמנו. אנחנו חיים בקופסאות קטנות, בדיוק כמו תרנגולות", אמר סטיוארט, פרופסור בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת איווה. 

העולם הוירטואלי התלת מימדי שפיתח סטיוארט נוסה עד כה רק על בני אדם, באמצעות משקפת מציאות מדומה של חברת משחקי המחשב אוקולוס ריפט. ניסוי עתידי של הטכנולוגיה בתרנגולות, אם יהיה כזה, יבוצע רק בתנאי שהניסויים לא יהיו בלתי מוסריים, הדגיש סטיוארט. בעיה מוסרית נוספת היא שלא ניתן להחתים תרנגולות על טופס הסכמה להשתתפות בניסוי. 

נוסה כבר בבני אדם, אך לא בבעלי חיים אחרים

עם זאת, מייסד סקנד לייבסטוק בטוח כי המיזם יצליח בסופו של דבר. "בני אדם חיים כיום באופן הולך וגובר בעולמות וירטואליים, גם במשרד וגם בבית, אז למה שתרנגולות לא ירצו גם הן?", אמר בבדיחות דעת.

"המטרה של אופן הצגת הפרויקט היא לגרום לאנשים לא להיות בטוחים עד כמה אני רציני", הסביר סטיוארט, והוסיף כי גם הוא עצמו לא בטוח כמה הוא רציני. "זאת בסך הכל פרודיה, אבל כשנכנסים לזה, רמת המעורבות שלך משתנה".

שופטת קבעה כי אנס עשיר לא יישב בכלא כי יתקשה להסתגל

בית משפט בארה"ב קבע כי אין לשלוח למאסר בן לאחת המשפחות העשירות והמשפיעות במדינה שהורשע באונס, כי הוא יתקשה להסתגל בכלא. רוברט ריצ'רדס, נכדו של היזם העשיר אירן דופונט, שהיה אחד מעשירי ארה"ב בשנות ה-60, הורשע באונס בתו בשנת 2008, אך שופטת במדינת דלאוור פסקה שהוא לא ירצה עונש מאסר בפועל. המקרה נחשף השבוע, לאחר שגרושתו של ריצ'רדס הגישה נגדו תביעה אזרחית על אונס בתה ובנה התינוק, ומסמכי המשפט מהתביעה הקודמת נחשפו לציבור.

ריצ'רדס, נצר למשפחת דופונט שהתעשרה במאה ה-19 מייצור אבק שריפה ולאחר מכן ייסדה את חברת הכימיקלים המצליחה דופונט, חי מכספי הירושה באחוזה מפוארת בדלאוור. בשנת 2007 הוא הואשם באונס בתו בת השלוש, לאחר שהילדה סיפרה לסבתה על התקיפות. ריצ'רדס הודה באונס בעסקת טיעון, והשופטת גזרה עליו מאסר על תנאי של שמונה שנים. אף שלא נמצא בסיס פסיכולוגי או בריאותי להקלה בגזר דינו של ריצ'רדס, השופטת הסבירה כי "הנאשם לא יסתדר טוב בכלא" והמליצה על תוכנית שיקום. "הצורך בטיפול חשוב מהצורך בעונש", הוסיפה השופטת.  הוא נדרש לשלם 4,395 לארגון סיוע לקורבנות אלימות, ושוחרר לביתו תוך התחייבות לקיים פגישות שבועיות עם קצין מבחן. 

משפטו וגזר דינו של ריצ'רדס לא סוקרו אז בתקשורת המקומית, ופרטי החקירה ופסק הדין פורסמו רק עקב ההאשמות החדשות נגדו. ברנדון אוניל, פרקליט ציבורי בדאלוור המייצג נאשמים שאינם יכולים לממן הגנה, הסביר כי הוא ייצג נאשמים שהיו חולים או חלשים מכדי לשהות במאסר, אך מעולם לא שמע שופט טוען שאין לשלוח פושעים מורשעים לכלא משום שהמאסר אינו מטיב עמם.

"בני אדם מסתדרים טוב בכלא רק לעיתים נדירות. בתי כלא נועדו להעניש, להפריד את מפר החוק המחברה, והרעיון לפי בתי כלא משרתים לטובה את האנשים התברר כלא נכון במרבית הנסיבות", אמר אוניל. לדבריו העונש הקל שהוטל על ריצ'רדס מעלה שאלות לגבי האם עשירים זוכים ליחס מועדף במערכת המשפט בארה"ב.

רוברט ריצ'רדס

רוברט ריצ'רדס

בדצמבר 2013 נחשף פסק דין מקל במיוחד שהוצא לנער עשיר שדרס למוות ארבעה בני אדם, ועורר שאלות על היחס המפלה שבני עשירים מקבלים במערכת המשפט האמריקאית. בפסק דין, שקומם אמריקאים רבים, גזרה שופטת נוער בטקסס 10 שנות מאסר על תנאי על איתן קואץ', בן 16, לאחר שפרקליטו טען שהוא סובל ממחלה נפשית בשם "עשרת" (affluenza). לטענת הפרקליט, המחלה תוקפת בני עשירים צעירים, שהוריהם מפנקים אותם בילדותם. בשל המחלה, הצעירים אינם מבינים את השלכות מעשיהם.

קאוץ' וחבריו גנבו משקאות אלכוהוליים מחנות כלבו ופתחו בנהיגה מהירה בעיר, במכונית של אביו של קאוץ'. הצעיר התנגש במהירות 70 קמ"ש בקבוצת הולכי רגל, והרג כומר צעיר, נערה, ואם ובתה. אף שהתביעה ביקשה לגזור עליו 20 שנות מאסר, השופטת קיבלה את טענות ההגנה שהוא זקוק לטיפול משקם, והוא נשלח למוסד גמילה יוקרתי במימון הוריו. "מה שהפרשה הזאת אומרת על מערכת המשפט והאחריות האישית מצמרר. אכן יש שתי מערכות משפט, אחת לעשירים ואחת לאחרים", נכתב במאמר באתר של סי-אן-אן.

להיט חדש בקרב ילדי מאה שערים: פאזל של משכן הכנסת נשרף

משחק פאזל שיוצר תמונה של ילדים רוקדים עם הוריהם לצדו של משכן הכנסת כשהוא עולה באש הפך באביב 2014 למשחק המבוקש ביותר בקרב ילדי שכונת מאה שערים בירושלים.

אתר וואלה דיווח כי הפאזל מורכב מ-50 חלקים שיוצרים תמונה של קבוצת ילדים רוקדים עם הוריהם לצלילי שירים אנטי ציוניים כשהם רוקדים, שמחים וצוהלים על שריפתו של משכן הכנסת בירושלים.

על חבילת המשחק מופיעים ציטוטים של רבנים מחסידות סאטמר ופלגים אנטי ציונים נוספים. המשחק חולק חינם לאלף ילדים שהשתתפו באירוע שהתקיים בשכונה בל"ג בעומר האחרון ומי שאחראי למימון הפרויקט הם גורמים אנטי ציוניים מארה"ב.

"התגובות שקיבלנו מההורים והילדים היו טובות", סיפר ישראל מאיר הירש, אחד מראשי הפלג החרדי נטורי קרתא, "הם היו מאד מרוצים". לדברי הירש, המטרה בחלוקת הפאזל הייתה "להכניס למוחם של הילדים את השנאה נגד הציונים כבר מגיל קטן. לחנך אותם שהציונות היא לא דבר שיש לה קשר לעם ישראל. החינוך הזה צריך להיעשות כבר מגיל קטן".

יואליש קרויס, אב ל-13 ילדים ודמות ידועה בשכונה הביעו שביעות רצון מכך שילדיו קיבלו את הפאזל, "צריך לחנך אותם שאנחנו נגד המדינה ויום אחד היא תתבטל", אמר ודחה את הטענה כי מדובר בהסתת הילדים לשריפת הכנסת בפועל, "אף אחד לא יעשה את זה. כל ילד גדל ומבין שהציונות היא אסון וכל מה שיש לנו לעשות זה רק להתפלל, להתבדל מהציונים ולא לקחת מהם כסף. אין דרך אחרת להילחם בזה".

ימות משיח: מפגינים בעד גיוס לצה"ל הותקפו

בימי שגרה, מפגינים במחוזותינו נגד הצבא מותקפים השכם וערב. במקרה הטוב התוקפים הם פטריוטים נלהבים, ובמקרה הרע אלו נציגי החוק. אבל היום, בעיר הקודש ירושלים, נדמה כי הגיעו ימות משיח. 

שני צעירים שהפגינו היום ברחוב יפו בירושלים בעד גיוס לצבא ונגד מחאת החרדים, הותקפו על ידי מספר חרדים בגז פלפל שרוסס לתוך עיניהם. פרמדיקים של מד"א העניקו להם טיפול רפואי. 

יהודה גליק מתפלל בערבית עם מוסלמים בהר הבית

הכירו את יהודה גליק, מהבולטים שבין פעילי הימין למען הקמתו מחדש של בית המקדש. בקיץ 2014, בעיצומה של מתקפת "צוק איתן", הגיע גליק להר הבית והתפלל בערבית יחד עם מתפללים מוסלמים במקום.

כעבור מספר חודשים, באוקטובר 2014, גליק נפצע קשה בניסיון התנקשות פלסטיני בו. בערב בו נורה, הוא הזמין במפתיע תחקירן של עמותת השמאל עיר עמים, לעלות ולדבר בכנס של פעילי הר הבית ובית המקדש.

בחודש מאי 2015, לראשונה מאז ניסיון ההתנקשות, קיבל גליק אישור לשוב ולעלות להר הבית.

במרץ 2016, על רקע הוויכוח הציבורי שעורר החייל אלאור אזריה אשר ירה למוות בעבד אל-פתאח א-שריף בעודו פצוע בחברון, אמר גליק כי התנהגות החייל מזעזעת. "מבחילים ומגעילים ריקודי השמחה לאיד על הדם כנגד צה"ל בעקבות התנהלות החייל. מבחילים לא פחות, אלו שמרוממים את מעשהו ואולי להפוך אותו לגיבור", אמר גליק.

בעקבות דבריו, קיבל גליק עשרות נאצות ואיומים על חייו מפעילי ימין. "עוד ניפגש, יא שמאלני מסריח", כתב לו אלמוני בהודעה פרטית, "חבל מאוד שלא רצחו אותך אז כשהיית פצוע".

איומים על חייו של יהודה גליק שקיבלה אחותו בפייסבוק (צילום מסך , פייסבוק)

איומים על חייו של יהודה גליק שקיבלה אחותו בפייסבוק (צילום מסך, פייסבוק)

מחאת זכויות בעלי חיים: חתולים על-האש ביום העצמאות

פעילי זכויות בעלי חיים שהגיעו ביום העצמאות לאזור מנגלים בפארק בתל אביב, והעמידו פנים שהם מתכוונים לצלות על האש גופות של חתולים מתים, הותקפו באלימות על ידי המבלים בפארק ונעצרו על ידי המשטרה באשמת התעללות בבעלי חיים.

הפעילים, חברי תנועת זכויות בעלי החיים Free 269, אספו מווטרינרים גופות של חתולים, ארנבות וחולדות, ואז הציבו אותן על מנגלים בלב הפארק הירקון בתל אביב (מבלי להדליק אש). הפעילים הציבו שלט מעוצב המזמין את חובבי השיפודים לטעום "בשר" חתול, ועל אחד המנגלים הניחו פסל ממרכיבים צמחיים בדמות חתול צלוי, שאותו התכוונו הפעילים לאכול במסגרת מיצג המחאה.

"הגענו לגני יהושע ביום העצמאות, תכננו להמחיז את פתיחתה של חברה חדשה לשיווק בשר של חיות מזנים אקזוטיים ושמה בישראל 'החתול בלי מגפיים'", סיפר מייסד תנועת 269, סשה בוז'ור. "התמקמנו לנו בפינה של המדשאה במרחק משאר המבקרים, הרמנו שולחנות פיקניק ופתחנו מנגלים (למרות הדיווחים הכוזבים לא הייתה שום כוונה להדליקם מפאת שמירת כבוד המת), שעליהם הנחנו גופות של חתולים, חולדות וארנבים. פתחנו גם רול-אפ עם פרסום פרודי של חברת הדמה שפתחנו, אבל לפני שהספקנו להתחיל במייצג, הקהל שהתאסף במהירות התחיל לירוק, להתקיף וליידות לעברנו אבנים".

שוטרים שהוזעקו למקום עצרו 10 מהפעילים לחקירה, למרות שהם אלו שהותקפו, והמשטרה מסרה כי הם חשודים בהתעללות בחסרי ישע ובהפרת הסדר הציבורי. הפעילים מחו על כך שדווקא אותם מאשימים בהתעללות בבעלי חיים וציינו עוד כי המשטרה לא עצרה אף אחד מהאנשים שתקפו אותם.

בוז'ור, שעוכב אף הוא לחקירה, אמר כי "לאור היחס הביזיוני כלפי בעלי החיים, דווקא ביום העצמאות שלנו החלטנו להפגין בצורה מתריסה כנגד פולחן הדמים הבוטה הזה, שבפועל מייצג את שלילת עצמאותם וחירותם של מיליוני יצורים חשים, אשר מגודלים בתנאים מחפירים ונרצחים בצורה אלימה וברוטלית בכל רחבי הארץ על מנת לספק את תאוות הבשרים והדמים של עם ישראל. אם אתם בוחרים לאכול פרות ותרנגולות, למה לא גם כלבים וחתולים? האין בחיץ השרירותי הזה מידה גבוהה של צביעות?".

"מה שהוצג בתקשורת רחוק מאוד ממה שקרה במציאות", אמר בוז'ור, שהאשים את המשטרה בתגובה רופפת: "תקפו אותנו באלימות קשה ועצרו אותנו במקום את אלה שזרקו עלינו אבנים. נכון שזה היה מיצג פרובוקטיבי אבל להרים ידיים על אנשים בגלל שאתה לא אוהב את המסר שלהם – יש בזה משהו מאוד פאשיסטי". עוד הוא מבהיר שהם דאגו לשמור מרחק מילדים כדי לא לחשוף אותם למראה הקשה והוריהם היו אלה שהביאו אותם למקום.

בוז'ור הוסיף שהמעשה שלו ושל וחבריו לארגון היה בגדר "מיצג אומנותי" ושהדרך שלהם היא היחידה שתפתח את עיניי הציבור למצב, לכן הם כבר מתכננים את המחאות העתידיות: "נעשה כל דבר שיחבר אנשים לאלימות שעוברים בעלי החיים. למה זה נורמטיבי לאכול פרות ותרנגולות אבל כשזה נוגע לכלבים וחתולים נהיה זעם? הפרסומות שרואים בטלוויזיה לא נכונות, בעלי החיים לא חיים באחו אלא בכלובים, זוהמה, בתנאים מזעזעים".

מריה הופ, פעילה בתנועה: "במיצג של יום העצמאות אנשים התנהגו באלימות וקראו לנו רוצחים כי הם ראו חתולים על המנגלים. מה זה בעצם אומר על עצמם? כל גני יהושע היו מלאים גופות של פרות על המנגלים. מה ההבדל? עד שאתה לא שם מראה לאנשים, אנשים פשוט לא מבינים".

תנועת Free 269 הוקמה באוקטובר 2012, אבל הרעיון שהוביל להקמתה נולד חמישה חודשים קודם לכן, עם הולדתו של עגל 269 באחת מרפתות מרכז הארץ. התנועה שואבת את שמה ממספרו של העגל שחולץ בקיץ 2013 מהרפת בה נכלא זמן קצר בטרם היה אמור להישלח לשחיטה.

תנועת Free 269 ביצעה מאז הקמתה שורה של פעולות, בהן צריבה מרצון של בשר פעילים בברזל מלובן עם המספר 269, שחרור תרנגולות מלולים, התפרצות לבמה בטקס תחרות מלכת היופי והנחת ראשים כרותים של פרות, כבשים ועזים שחוטות במזרקות, בליווי הכיתוב "קירות בתי המטבחיים הפכו שקופים".

מאוננים נגד סקסיזם: בולבולתיפדה חדשה

כמה גברים שהחליטו שנמאס להם להתחרמן בכל פעם מצילומי נשים בתנוחות מיניות המרוחים על פרסומות ענק בכל פינה, מצאו דרך מקורית למחות: מדי שבוע, הם נפגשים לאוננות קבוצתית מול שלטי חוצות עם פרסומות סקסיסטיות ומבזות במיוחד של נשים.

"קבוצת מאונני השלטים הם אנשים פשוטים שנוסעים לעבודה ובחזרה ורואים על הדרך שלטי חוצות. היינו מעדיפים שלא יהיו פרסומות בכלל, אבל כל עוד יש – נמשיך למלא את מבוקשם של המפרסמים להתגרות מינית מהפרסומות. אז בדרך לעבודה עוצרים לאונן", נכתב בעמוד הקבוצה. "הם רוצים שיעמוד לכם בפרסומת לארטיק, שתרטיבו מפרסומת לריהוט ילדים, שתתחרמנו מפרסומת לחומר חיטוי לאסלה, שתזדקרו מפרסומת לג'חנון וביצה. אנחנו כאן כדי לאונן על הפרסומות שהם צורבים לנו במוח. כולנו, נשים וגברים, מפנקים את עצמנו מול שלטי הפורנו כדי שגם הפרסומאים יחוו גירוי מינימלי".

מפגש אוננות פומבית ראשון של חברי הקבוצה נערך מול שלט חוצות באיילון צפון המציג את מורן אטיאס מלקקת בחושניות ארטיק, והמפגש הבא מתוכנן מול שלט של בר רפאלי בגודל 20 מטרים ברמת גן. "המחאה כבר הייתה באוויר", סיפר כפיר רימוך ממארגניה, "אני בסך הכל הרמתי את הכפפה. אנחנו אנשים פשוטים שמגורים. באנו לזעזע כי התופעה שעליה אנחנו מוחים – מזעזעת". מאונני השלטים קוראים לציבור להצטרף למפגשי האוננות בלבוש נוח, ולא לשכוח אפוד זוהר. "אם יש למישהו תמונות של פוסטרים ועטיפות של מוצרים ששווים אינון", הוא מוזמן לפרסם אותן בדף.

לא לשכוח אפוד זוהר. חברי קבוצת מאונני השלטים

מאונני השלטים כבר הספיקו לספוג ביקורת מצד פעילות פמיניסטיות שטענו ששיטת המחאה הזו מבזה נשים, אולם היו גם מי שיצאו להגנת המחאה שכבר הוכתרה בתקשורת בתור בולבולתיפדה חדשה.

"הבולבוליזציה של המרחב הציבורי נהייתה כל כך שגרתית, כל כך שקופה, שאפילו הפמיניסטית הכי לוחמנית בפלוגה כבר לא מרימה את הראש כדי לצקצק לעצמה על לחי הישבן השמאלית של בר רפאלי", כתבה ליטל אבזון. "מדי פעם קופצת לה מחאה כל כך מפתיעה שהיא מזכירה לכולם, בעל כורחם, את משטר הבולבולים האבסורדי אליו התרגלנו, באמירה כמו למשל, אם זה לא עושה לך חשק לאונן, כנראה שלא מנסים למכור לך משהו".

"קבוצת מאונני השלטים קוראים לאוננות קבוצתית מול שלטי חוצות. הקבוצה הקפיצה לרשת את הפיוז מטעם אחד מרכזי – שהפתיע, אודה ואתוודה, גם אותי – שימוש בבולבולים פרטיים למחאה על הבולבוליזציה! זה הרי צעד אחד מבולבולתיפדה. מספר גברים צעירים הציתו את הבלוגוספירה בהצהרתם (ומימושה) שאם כל פרסומת במרחב הציבורי והפרטי מנסה לחרמן אותם, מי הם שיעמדו בדרכו של המכבש השיווקי. במקום סתם לעמוד ברמזור ולבהות במורן אטיאס מלקקת ארטיק, שאלו, למה לא ללכת לאונן מול השלט? זו הרי מטרתו העלאק-בלתי-מוצהרת, לא?", סיכמה אבזון.

אם שכולה פתחה את קבר בנה בהר הרצל - וגילתה שהוא ריק

במשך 40 שנה טוענת משפחתו של רב"ט ציון טייב, שהוכרז כחלל צה"ל לאחר שנהרג במלחמת יום כיפור, כי הוא לא קבור בחלקה הצבאית בהר הרצל – אולם מערכת הביטחון מתעקשת כי נקבר שם. כעת התברר כי בני המשפחה צדקו.

ב-2 במאי 2014, באישון לילה, הגיעו קרובי משפחתו של טייב אל קברו בהר הרצל, ובליווי קבלן מצבות ושני רופאים, בהם פתולוג, שברו את המצבה, חפרו את הקבר, ונדהמו לגלות שהקבר ריק ואין בו ארון קבורה. "חפרנו את קבר הבן שנפל לפני 40 שנה והוא היה ריק", סיפרו בני המשפחה. פתיחת הקבר נעשתה ללא אישור וללא ידיעתם של הגורמים המוסמכים והמשפחה זומנה עקב כך לחקירה במשטרה.

טייב התגייס לצה"ל במאי 1973 ושירת בפלוגת קשר בחטיבה המרחבית נפח. הוא סופח ככל הנראה למוצב החרמון כמה ימים לפני פרוץ המלחמה, ואז נותק הקשר שלו עם משפחתו. לטענת המדינה הוא נפל בקרבות ולאחר שגופתו התגלתה בקבר אחים בחרמון, היא זוהתה והועברה לקבר אחים בנהריה ובמהלך השנים הובאה לקבורה בירושלים.

המשפחה טענה מנגד כי לאורך השנים לא קיבלה "עדות או ראיה ודאיות ומספקות בדבר גורלו". אביו סירב לקבל את הטענה כי בנו נהרג, ושנתיים לאחר המלחמה שם קץ לחייו. אמו בת ה-86 "ממתינה בציפייה לחזרת בנה", נכתב בעתירה שהגישה המשפחה לבג"ץ בדרישה לפתוח את הקבר לבצע בדיקת DNA שתוודא שאכן מדובר בגופתו של טייב. העתירה, שהוגשה בקיץ 2013, נדחתה.

"עכשיו זה לגמרי ברור לי למה בג"ץ לא רצה לפתוח את הקבר וברור למה הצבא והיועץ המשפטי לממשלה התנגד, התרמית שלהם נחשפה", אמרה אחותו של טייב לאחר הגילוי כי קברו ריק.

על פי גרסת המדינה הרשמית, נקבר החייל לאחר שזוהה באופן וודאי באמצעות טביעת אצבע שנלקחה ממנו טרם מותו על ידי המשטרה. עם זאת, אמו של טייב ואחיו טוענים כי גירסת המדינה "מלאה חורים", וכי טייב נפל, ככל הנראה, בשבי הסורי. לדבריהם, הוא הופיע בתמונות שהגיעו לידי צה"ל מהשבי וצולמו בנובמבר 1973, אך חזרת השבויים מסוריה בתום הקרבות הותירה אותם מאוכזבים.

מסורת חדשה בל"ג בעומר: זורקים גאדג'טים למדורה

מסורת חדשה ביום ל"ג בעומר הולכת וצוברת פופולריות בציבור החרדי: השלכת גאדג'טים אלקטרוניים למדורות החג.

הרב משה בן משה מנתניה שרף יחד עם תלמידיו עשרות סמארטפונים וטאבלטים במדורת ענק שערכו בעיר בל"ג בעומר כבר בשנת 2014.

המקרה היה רק דוגמא אחת לתופעה שהולכת ומתפשטת בקרב הציבור החרדי. "המטרה היא להראות לציבור כי למרות שיש אייפון מדובר במכשיר טמא, זה שזה שווה אלפי שקלים זה לא כל כך מרגש אף אחד", אמר העיתונאי ישי כהן מאתר החדשות החרדי כיכר השבת.

גם בהילולה במירון נמצאים הטלפונים החכמים על הכוונת. ביום ל"ג בעומר נהוג לשחק בחץ וקשת בכדי להזכיר את הנס בימיו של התנא רבי שמעון בר יוחאי, בהם לא נראתה קשת בשמים.

 

בל"ג בעומר ב-2014 ירו עשרות חוגגים חצים לעבר תמונה של אייפון, אשר לצדה נכתב: "זכור את עמלק. כשר לאוכלי טרפות, בהשגחת טיטוס".

חשיפה: הקרן החדשה לישראל תומכת בתנועת אם תרצו

 

תנועת אם תרצו מנהלת מאז שנת 2010 קמפיין אגרסיבי נגד הקרן החדשה לישראל בטענה שזו תומכת בגופים פוסט ציונים. אולם כעת מתברר כי אם תרצו עצמה קיבלה מענקים נדיבים מהקרן בשנת 2009.

"לפני שאם תרצו איבדו את זה סופית, הם חברו יחד לעוד כמה ארגונים במטרה להיאבק בהפרטת קרקעות ישראל. מטה המאבק קראו להם. ואתם יודעים מי נתן להם שני מענקים בשווי אלפי דולרים? נכון, אנחנו. נפלה עטרת ראשינו, מסתבר שגם אם תרצו בעצמם מקבלים כסף מהקרן!", נאמר בהודעה שפורסמה בעמוד פייסבוק של הקרן.

כמובן שהשאלה המתבקשת כעת היא האם הקשר בין אם תרצו לקרן החדשה לישראל מוכיח שאם תרצו היא למעשה תנועה אנטי-ציונית? או שאולי הקרן היא בעצם תנועה פשיסטית? כך או כך אם תרצו – הכל שקרים.

עדכון: כצפוי, עדי בן חור מציג באתר מידה סיפור אחר לגמרי.

תגובה אחת

  1. אזרח
    דצמ 21, 2014

    השנה עושים שינוי בעצמו, היום היום הראשון של החורף!

    http://yanshoofemet.tumblr.com

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew