שלום, חבר'ה: הפרידות של 2014

 תת-המפקד מרקוס 

בשעה 2:08 לפנות בוקר ב-25 במאי 2014, הודיע תת-המפקד מרקוס, דובר הצבא הזפטיסטי לשחרור לאומי והמפקד הצבאי של התנועה המהפכנית במשך יותר מ-20 שנים, על פרישתו מתפקידו. בהודעה שמסר המנהיג המסתורי, שהמקטרת בפיו וכובע הגרב שהקפיד לעטות על ראשו הפכו לסימן ההיכר שלו, אמר מרקוס כי הוא חדל להתקיים החל מאותו רגע. "אני מכריז בזאת כי האדם שנודע בשם תת-המפקד מרקוס חדל להתקיים", אמר הפילוסוף ומשורר רפאל סבסטיאן גייאן וינסנטה, המוכר יותר בכינוי תת-המפקד מרקוס.

 אסי דיין 

המאייר ובמאי הקולנוע מיש רוזנוב נפרד מאסי דיין.

המאייר ובמאי הקולנוע מיש רוזנוב נפרד מאסי דיין.

 אריאל שרון 

אריאל שרון הותיר אחריו מורשת מחאה יצירתית – נגדו. החל מ"רד אלינו אווירון" בלבנון וכלה במחאה נגד תוכנית ההתנתקות.

 פיט סיגר 

הוא היחיד בהיכל התהילה של הרוקנרול שהורשע בביזיון הקונגרס האמריקאי, תומך נלהב בפלאגיאטים מכיוון שהם הבסיס של התרבות, ושרבט על הבנג'ו שלו את המשפט "הכלי זה מקיף את השנאה ומאלץ אותה להיכנע". פיט סיגֶר, זמר פולק, מספר סיפורים, מחבר שירים, ופעיל פוליטי וסביבתי, מת השנה בגיל 94.

 מאיה אנג'לו 

הסופרת, היסטוריונית ופעילת זכויות האזרח האמריקאית מאיה אנג'לו הלכה לעולמה ב-28 במאי 2014. בסרטון הבא היא מקריאה אי-מייל שכתבה פעילת זכויות האדם רייצ'ל קורי בתחילת 2003 בעת שעזבה את ארה"ב בדרכה לרצועת עזה. קורי נהרגה כעבור חודשיים, והוא בת 23 בלבד, לאחר שנדרסה על ידי דחפור צה"לי בזמן שניסתה להגן בגופה על בית של פלסטיני מרפיח.

 לוק הכלב האנרכיסט 

כל מי שעקב אחרי דיווחי טלוויזיה על ההפגנות ששטפו את יוון בתחילת העשור במחאה על מדיניות הצנע של הממשלה, ודאי שם לב לכלב רחוב שהקפיד להשתתף בכל ההפגנות באתונה. לוק ("נקניקיה" ביוונית), הכלב האנרכיסט שהתרוצץ בין רימוני גז מדמיע וסילוני תותחי מים, ונהג לחצוץ בגופו בין המפגינים לשוטרים, הלך לעולמו בסתיו 2014.

 טוני בן 

טוני בן, הפוליטיקאי האהוד ביותר בתולדות בריטניה שכיהן כחבר פרלמנט במשך יותר מחמישה עשורים ואשר ובתקופת שלטונה של מרגרט תאצ'ר הודבק לו התואר "האיש המסוכן ביותר בבריטניה", מת ב-14 במרץ 2014.

בשנת 2008, בעת מבצע "עופרת יצוקה", התראיין טוני בן בערוץ הטלוויזיה BBC זמן קצר לאחר שהנהלת הערוץ החליטה – בלחץ ישראל – לאסור על שידור הכתובת למשלוח תרומות לסיוע הומניטרי לאוכלוסיית עזה. בראיון התעקש בן להקריא את הכתובת בשידור חי (פעמיים) למרות התנגדות המגישה. "אני מצטער, אני בן אדם. הישראלים הרגו 1,330 בני אדם. אנחנו בני אדם. אני יודע שאת עובדת BBC ואני גמלאי. אבל אנחנו בני אדם. לו היית רואה ילדים גוססים כפי שמתרחש כעת בעזה, בגלל שאין מזון, האם לא היית רוצה לשלוח להם?", אמר בן לאחר שהקריא את כתובת התרומות.

 רובין ויליאמס 

"כבר מאוחר מדי להיות שפויים". ניצוץ של טירוף בעיניו של השחקן וקומיקאי רובין ויליאמס, שהתאבד בביתו ב-11 באוגוסט 2014.

רובין ויליאמס מצטרף לקבוצת מעודדות בשנת 1980

רובין ויליאמס מצטרף לקבוצת מעודדות בשנת 1980

 גבריאל גרסיה מרקס 

"למרות זאת, מול הדיכוי, השוד והנטישה, תשובתנו היא החיים". גבריאל גרסיה מרקס, שמת באפריל 2014 בגיל 87, על בדידותה של אמריקה הלטינית.

 המפלצת מלוך נס 

המפלצת מלוך נס (אגם נס) בסקוטלנד לא נצפתה זה הזמן הממושך ביותר זה קרוב למאה שנים, והחשש לחייה של "נסי" גובר.

 אמירי ברקה 

מישהו פוצץ את אמריקה. המשורר וסופר השחור, אמירי ברקה, מת בינואר 2014.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew