איך לחמוק מבידוק בטחוני בנתב"ג

סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA) הפיצה מדריך שמייעץ לפעיליה שנוסעים בזהות בדויה כיצד לחמוק מסריקות ומאמצעי בידוק בנמלי תעופה בעולם, לרבות בנמל התעופה בן-גוריון. המסמך, שהופק במקור בספטמבר 2011, הודלף ופורסם באתר ההדלפות ויקיליקס בדצמבר 2014.

הדו"ח בן 14 העמודים נכתב מתוך הבנה כי אמנם כל הנוסעים עוברים בידוק ביטחוני לפני העלייה למטוס בכל נקודה בעולם, אולם מאפיינים מסוימים של הנוסעים – דוגמת גיל או מוצא – יכולים לגרום לגורמי הביטחון לבחון אותם פעם נוספת, בדקדקנות רבה יותר. הדבר מכונה סינון ביטחוני משני, והמדריך מסביר לסוכני ה-CIA כיצד יוכלו להימנע מליפול ברשתו.

בהתייחסם לנמל התעופה בן-גוריון הוסבר לסוכנים כי אנשי הביטחון בשדה נוטים להקדיש תשומת לב מיוחדת לגברים בגיל צבא שנוסעים לבדם עם תרמיל גב בלבד. אלו יידרשו לעבור אמצעי בידוק נוספים, בהם חיפוש על גופם או בכליהם אחר עדויות לחומרי נפץ. סוכני ה-CIA הוזהרו גם כי המאבטחים בנתב"ג נוטים לחשוד באנשים שביקרו בעבר לעתים תכופות במדינות מוסלמיות.

במדריך מצוין כי בחדרי הבידוק בנתב"ג יש ציוד לגילוי שאריות חומרי נפץ; כלים לפירוק חפצים חשודים שיכולים להימצא ברשות הנוסע, בדגש על חפצים שאינם מוכרים לבודקים; ואזור המחולק באמצעות וילונות, שבו ניתן לבצע חיפושים בעירום.

המדריך כולל תזכורת לסוכני ה-CIA כי בכל נמלי התעופה הזרים משתמשים במצלמות ובסוכנים סמויים כדי לזהות נוסעים, או אנשים שמלווים את בעלי הכרטיס, המתנהגים בצורה עצבנית ומחשידה. לפי המסמך, סימנים גופניים והתנהגותיים שעלולים להסגיר מתח כוללים בין השאר: בליעת רוק, נשיכת שפתיים, הזעה מוגברת, רעידות בידיים, נשימות עמוקות, סידור תכוף של הבגדים והימנעות מיצירת קשר עין.

הדו"ח מציין כי הדרך היעילה ביותר לחמוק מסינון בטחוני נוסף בנמלי תעופה באסיה ובאירופה, היא לספק תשובות פשוטות וסבירות על שתי השאלות הנפוצות ביותר: "מה הסיבה לביקור במדינה" ו"היכן תשהו בזמן הביקור". עדיף לא להשתהות יותר מדי זמן לפני שעונים על שאלות, להימנע מהשמעת קולות למשיכת זמן כמו "מממ", ולא לתת תשובות מפורטות מעבר לנדרש. כמו כן, עדיף לא להשתמש בביטויים או מילים כמו "בדרך כלל", "אולי", כמעט", "האמת היא ש…" ו"נשבע באלוהים".

המדריך קורא לסוכנים החשאיים לוודא כי הם בקיאים בפרטים שמופיעים בדרכון שלהם – במיוחד אם הוא מזויף – ועם חותמות הכניסה והיציאה השונות שמופיעות בו. מטבע הדברים, הופעת חותמות או ויזות ממדינות שידועות כתומכות בטרור יכולה להביא להפעלת אמצעי בידוק נוספים – אך גם אי-ידיעת השפה של המדינה שבה הונפק הדרכון היא מחשידה.

תגובה אחת

  1. גלי כהן
    יול 22, 2015

    הספרה הראשונה של הברקוד שתקבל בבידוק הבטחוני בנתב"ג תקבע את רמת הבדיקה שתעבור. עדיף להיות 1. 6 זו הבדיקה הכי מחמירה.
    בשיחה מישהו סיפר שהיה בתגלית ואז התחילו לשאול אותו האם הוא חוגג חגים, האם יודע עברית. לאחר השיחה קיבל ברקוד עם המספר 5 עליו.

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew