ההמצאות הגדולות של 2014

נגד הומלסים: ספסלים ציבוריים עם דוקרנים

לאחרונה קמה סערה ציבורית בבריטניה לאחר שעסקים ובנייני מגורים יוקרתיים בלונדון הציבו דוקרנים על המדרכה מול הכניסה כדי למנוע מחסרי בית לישון בפתחי הבניינים. השיטה האכזרית אמנם גררה ביקורת רבה, ובחלק מהמקומות אף הוסרו הזיזים, אולם כעת מתברר כי השימוש בה דווקא צפוי להתרחב.

ספסלים חדשים מכוסים בדוקרני מתכת שמונעים אפשרות לשבת, יוצבו בשכונת יוקרה בבירה הבריטית כדי למנוע מהומלסים לישון עליהם. הספסלים הפרטיים פועלים בשיטת "שלם ושב" (Pay & Sit), ודוקרני המתכת נסוגים לתוך קורות הספסל לאחר שמכניסים מטבע של 50 פני (כשלושה שקלים) לחריץ במנגנון הספסל. שלשול המטבע לחריץ גם מפעיל טַיְמֶר, ורגע לפני שמסתיים פרק הזמן הקצוב נשמע צפצוף התרעה קצר שמזהיר את יושבי הספסל כי הזיזים תכף יגיחו חזרה החוצה.

מתכנן הספסל, האמן הגרמני פביאן ברונסינג, מתעקש כי אין שום תוכנית לייצר או להציב ספסלי "שלם ושב", וכי מדובר רק במיצג אמנות מָקַבְּרִי שאותו יצר עוד בשנת 2008. כך או כך, המציאות לא מחכה לאיש, והגישה לפיה הומלסים (כמו יונים ועכברושים) הם בעיה שיש להיפטר ממנה, הולכת וקונה לה אחיזה. מבקריה בבריטניה אוהבים להזכיר כי 700 אלף בתים עומדים ריקים כיום בממלכה. ולכן מתבקשת השאלה: איך זה שבכלל יש חסרי בית בבריטניה?

גלגל ריצה לחתולים


אחרי מכונת ליטוף חתולים אוטומטית מגיעה המצאה מיותרת נוספת לידידנו המגרגרים: One Fast Cat – גלגל ריצה כמו זה שבכלובים של אוגרים ועכברים, אבל לחתולים שכלואים בבית. קמפיין מימון המונים באתר קיקסטארטר של מפתחי גלגל הריצה, שמציגים את עצמם בתור אוהבי חיות, הצליח לגייס יותר מפי 30 מסכום שביקש! איזה עולם.

מפה של עצי פרי בתל אביב

שלושה סטודנטים שנמאס להם מהתייקרות מחירי הפירות, החליטו להתחיל למפות את עצי הפרי בתל אביב. השלושה, עדן צרור, אודי אלנברג ודניאל ברזילי, יצרו מפה אינטרנטית של מאות עצי לימון, תפוז, אבוקדו, גויאבה ואחרים הפזורים ברחבי בעיר. כל עץ מסומן במפה בצורת הפרי שלו, וצבע הפרי מצביע על האם מותר לקטוף ממנו, כשהמדרג נע בין לא לגיטימי (אדום), חצי לגיטימי (צהוב) ולגיטימי (ירוק).

"יש עצים שבבירור רואים שהם מגודרים ושייכים לבניין מסוים, אנחנו מכבדים את קדושתם", כתבו יוזמי המפה בפייסבוק. "מצד שני, יש עצי עירייה שמהנה לבזוז או עצים שנשכחו באיזו חלקת אדמה נחמדה. קילוגרמים שלמים של פירות וירקות רק מחכים שיקטפו אותם, כמו פעם, כשגרנו במערות וצדנו ירקות".

זה חינם, ידידותי לסביבה וטעים. אז כנסו למפה וצאו לקטוף!

אתם מוזמנים לשלוח הערות, תוספות, צילומים ותיקונים למייל[email protected]

עוד על היוזמה בכתבה בעיתון הארץ.

סומבררו סלפי

סומבררו סלפי, אחד המתמודדים על תואר פריט הלבוש המיותר ביותר של השנה, הוצג בשבוע האופנה של לונדון בספטמבר 2014.

סומבררו סלפי, כובע רחב שוליים ורוד ומנצנץ המחובר בזרוע למחשב טאבלט, מאפשר לצלם דיוקן עצמי (סלפי) בקלות ובנוחות.  

הכובע, פרי מוחו הקודח של מעצב האופנה כריסטיאן קוואן סנלואיס, פותח בשיתוף פעולה עם חברת המחשבים הטייוואנית Acer.

חומת הפרדה לחדרים בתוך הבית

לאור הפופולריות הגוברת של חומות בין מדינות ברחבי בעולם השיקה רשת הרהיטים השבדית איקאה מוצר חדש: חומת הפרדה לחדרים בתוך הבית.

החומה, העשויה מבטון יצוק ועמידה בכל תנאי מזג אוויר, מהווה פתרון מצוין עבור משקי בית שבהם התגלעו מחלוקות בלתי ניתנות לגישור, נכתב בקטלוג החדש של איקאה.

חומת ההפרדה הביתית נמכרת במקטעים ברוחב 85 ס"מ ובגובה 72 ס"מ, ומחירו של כל מקטע הוא 99.99 דולרים. "הניסיון במקומות רבים בעולם, מברלין ועד פלסטין, לימד אותנו שחומות הפרדה הן פתרון מצוין לסכסוכים", סיפר סמנכ"ל פיתוח המוצר של איקאה בשטוקהולם, יוהכים רשקל. "אז חשבנו למה לא להשתמש באותו פתרון גם בתוך הבית?".

"מאז שקניתי חומת הפרדה לחדרים בתוך הבית, הילדים שלי הפסיקו לריב", סיפרה לקוחה שרכשה את חומת ההפרדה הביתית. "מה שכן, הם כל הזמן זורקים חתיכות לגו זה על זה מעבר לחומה".

אך באיקאה לא מודאגים. הרשת כבר עמלה על פיתוח דגם חדש של חומת ההפרדה הביתית שיכלול גם רשת ברזל מעל לחומה. "נראה אותם זורקים חתיכות לגו דרך זה", אמר רשקל.

גוגל שנ"צ: מפת התנומות העולמית

מחפשים פינה שקטה בלב העיר כדי לתפוס תנומה קלה באמצע היום? הכירו את גוגל שנ"צ (Google Naps), בסיס נתונים המבוסס על תשתית גוגל מפות, שמאפשר לאתר ולסמן את המקומות שבהם הכי נעים לפוש קמעה – החל מספסלים בפארק ומדשאות נבחרות וכלה בזולות בחוף הים. השירות זמין בכל העולם, כולל ישראל. אה, ואתם גם צריכים לחשוף את המיקום שלכם.

ספסל מול הים ביפו

 

בית ראש הממשלה, ירושלים

מפתחי גוגל שנ"צ פרסמו קריאה נרגשת למייסדי גוגל בה ביקשו מהם לא לתבוע אותם בגין הפרת זכויות יוצרים. "סרגיי ולארי היקרים שלום. אנא אל תכעסו. זו רק בדיחה, פרודיה. אין בכוונתנו לפגוע במותג שלכם או משהו, אלא רק להעלות חיוך על פניהם של המשתמשים. בבקשה אל תתבעו אותנו. יש לנו רק כמה מאות יורו בבנק. ואנחנו לא רוצים ללכת לכלא, כי אנחנו עסוקים מדי בכמה עניינים אחרים כרגע. אבל אם תגיעו להולנד אתם מוזמנים לנמנם על הספה שלנו".

Google Naps אמסטרדם, הולנד

Google Naps אמסטרדם, הולנד

 

גג מגדלי עזריאלי, תל אביב

גג מגדלי עזריאלי, תל אביב

מכונה לקיפול מטוסי נייר

הפעם במדור ההמצאה המיותרת של השבוע: נאופוסט, אחת החברות הגדולות בעולם לייצור ציוד לשירותי דואר, יצרה מכונה שמקפלת מטוסי נייר באופן אוטומטי, ואז משגרת אותם. נראה ממש כיף.

"זרעי קוד פתוח": משיבים מלחמה לתאגידי הענק

קבוצה של מדענים ופעילי מזון בארה"ב החלו להפיץ זרעים של 29 סוגי גידולים במסגרת יוזמה חדשה בשם "זרעי קוד פתוח" שנועדה להבטיח את יכולתם של חקלאים, גננים ומפתחי זני צמחים, להמשיך לחלוק זרעים בחופשיות זה עם זה, דיווחה רשת הרדיו הציבורית של ארה"ב (NPR).

היוזמה שואבת את השראתה מתוכנות קוד פתוח – תוכנות שקוד המקור שלהן פתוח ונגיש לכל מי שחפץ בו – ובאירוע ההשקה הרשמי שנערך באוניברסיטת ויסקונסין, חולקו 29 סוגי זרעים חדשים ל-14 גידולים שונים, בהם גזר, ברוקולי, קינואה וקייל.

כל מי שקיבל את הזרעים נדרש להתחייב לא להגביל את השימוש בהם באמצעות רישום פטנטים, רישוי או כל סוג אחר של קניין רוחני. יתר על כן, כל צמח עתידי שיפותח מזרעי קוד פתוח אף הוא חייב להישאר נגיש לכל.

אירווין גולדמן, מפתח זני ירקות באוניברסיטת ויסקונסין ומיוזמי "זרעי קוד פתוח", אמר כי מדובר בניסיון לחדש את הנוהג של מגדלים לחלוק זה עם זה זרעים ללא תמורה, שהיה מקובל כאשר הוא נכנס לתחום לפני יותר מ-20 שנה.

"אם מגדלים ביקשו מאיתנו עזרה, שלחנו להם חבילת זרעים, והם היו עושים את אותו הדבר למעננו", סיפר גולדמן. "זאת היתה דרך נהדרת לעבוד, ודרך עבודה זאת אינה קיימת עוד".

המצב כיום הוא שזני זרעים שמפתחים תאגידים כמו מונסנטו נרשמים כפטנטים, ואז כל מי שרוצה להשתמש בהם צריך לשלם לבעל הפטנט. מי שלא משלם צפוי לתביעה משפטית בגין הפרת זכויות הפטנט.

קפקא מגיע לעולם הגיימרים: משחק מחשב קפקאי

משחקי מחשב הם לא בהכרח המקום שבו היית מצפה למצוא סיפורים קפקאיים, אבל מצב זה הולך להשתנות. מפתח משחקי המחשב הרוסי, דניס גלנין, מפתח משחק מחשב המבוסס על יצירתו של פרנץ קפקא. גלנין מתאר אותו בתור משחק הרפתקאות בו משחקים את דמותו של הגיבור ק', ואשר שואב את השראתו מכתביו המפורסמים ביותר של קפקא, בהם "הטירה", "הגלגול" ואחרים.

"גיבור בשם ק. מקבל הצעת עבודה מפתיעה, אשר משנה באחת את חייו ומאלצת אותו לצאת למסע ארוך. להפתעתו, העולם שנגלה לו מחוץ למולדתו אינו נורמלי כפי שחשב. יחד עמו תוכלו לשקוע באווירה של אַבְּסוּרְד, סוּרֵאָלִיזְם וחוסר ודאות מוחלטת", אמר גלנין.

המשחק צפוי לצאת במהלך שנת 2015 ויותאם למערכות ההפעלה לינוקס, אנדרואיד, iOS, וינדוס ומקינטוש.

סקס מוכר: להפיק פרסומת לפני שמחליטים מה המוצר

מנהלי חברת בליץ ידעו שאפשר למכור כל דבר בעזרת סקס, אז הם הפיקו פרסומת עוד לפני שהחליטו מה החברה שלהם הולכת לעשות. "בליץ הוא בושם חדש, או אפליקציה לסמארטפון, או שאולי הוא שם של מועדון. בכנות, עדיין לא ברור מה בליץ יהיה, אבל בטוח תרצו אותו".

סרטון מבית היוצר של UCB comedy.

משקפי מציאות מדומה יאפשרו לחיות משק לצאת למרעה וירטואלי

העלייה במודעות הציבורית לזכויות בעלי חיים ולתנאים שבהם מוחזקות חיות משק, הולידה יוזמה עסקית מקורית שמטרתה להנעים את זמנם של בעלי החיים המגודלים לצרכי מאכל בעזרת מציאות מדומה.

חברת סקנד לייבסטוק האמריקאית, מיזם של פרופסור אוסטין סטיוארט מאוניברסיטת איווה, פיתחה משקפי מציאות מדומה המיועדים לבעלי חיים, אשר מאפשרים לחיות הכלואות בצפיפות במשקים מתועשים לחוות באופן וירטואלי יציאה למרעה ושוטטות חופשית בטבע.

"מרעה חופשי וירטואלי (™Virtual Free Range) חוסך את הצורך בשטחים הנרחבים יחסית הנדרשים לגידול חיות משק בשיטת מרעה חופשי, ומאפשר לחיות לחוות תנאים של חווה חופשית אורגנית בזמן שהן מוחזקות בבטחה במתקן תעשייתי", נכתב באתר האינטרנט של חברת סקנד לייבסטוק, ששמה הוא שילוב של שמו של העולם הוירטואלי התלת מימדי סקנד לייף והמילה הלועזית לצאן או בקר.

עד כה פיתחה החברה רק משקפת וירטואלית המיועדת לתרנגולות וכן הליכון רב כיווני שבאמצעותו יכולים העופות לחוות גם באופן פיזי את המציאות המדומה. "מרעה חופשי וירטואלי משלב את כל היתרונות הגופניים והפסיכולוגיים של מרעה חופשי יחד עם הבטחון וההגנה של חקלאות קונבנציונלית. תרנגולות יכולות לשוטט, להתערות ו"לאכול" מזון וירטואלי, אשר מופיע בעולם המדומה בדיוק באותו המקום שבו ממוקמים מגשי המזון במציאות", נאמר באתר סקנד לייבסטוק.  

משקפי מציאות מדומה לתרנגולות

מייסד החברה, פרופסור סטיוארט, ציין כי מערכת סקנד לייבסטוק תוכל לשמש לא רק לשיפור חייהן של חיות משק, אלא גם של בעלי חיים בגני חיות ששקעו בדיכאון עקב החיים בשבי. עם זאת, הוא הודה כי מלבד אתר האינטרנט של החברה, מדובר במיזם תיאורטי לחלוטין שספק אם יהפוך אי פעם למציאות. "נכון לעכשיו, זה הרבה יותר מדי יקר ליישם בפועל את כל המערכת", אמר סטיוארט. "אבל כדי להמחיש את הרעיון, הייתי חייב להראות שהטכנולוגיה הזאת ישימה".

"מטרת הפרויקט היא להעלות את השאלה כיצד אנחנו יכולים לדעת מהו הדבר הטוב ביותר, או מהם תנאי גידול הומאניים, וגם לבדוק כיצד אנחנו מתייחסים אל עצמנו. אנחנו חיים בקופסאות קטנות, בדיוק כמו תרנגולות", אמר סטיוארט, פרופסור בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת איווה. 

העולם הוירטואלי התלת מימדי שפיתח סטיוארט נוסה עד כה רק על בני אדם, באמצעות משקפת מציאות מדומה של חברת משחקי המחשב אוקולוס ריפט. ניסוי עתידי של הטכנולוגיה בתרנגולות, אם יהיה כזה, יבוצע רק בתנאי שהניסויים לא יהיו בלתי מוסריים, הדגיש סטיוארט. בעיה מוסרית נוספת היא שלא ניתן להחתים תרנגולות על טופס הסכמה להשתתפות בניסוי. 

נוסה כבר בבני אדם, אך לא בבעלי חיים אחרים

עם זאת, מייסד סקנד לייבסטוק בטוח כי המיזם יצליח בסופו של דבר. "בני אדם חיים כיום באופן הולך וגובר בעולמות וירטואליים, גם במשרד וגם בבית, אז למה שתרנגולות לא ירצו גם הן?", אמר בבדיחות דעת.

"המטרה של אופן הצגת הפרויקט היא לגרום לאנשים לא להיות בטוחים עד כמה אני רציני", הסביר סטיוארט, והוסיף כי גם הוא עצמו לא בטוח כמה הוא רציני. "זאת בסך הכל פרודיה, אבל כשנכנסים לזה, רמת המעורבות שלך משתנה".

NoPhone - התחליף המושלם לטלפון החכם שלך

התמכרות לטלפון הסלולרי היא בעיה אמיתית. והיא בכל מקום. היא הורסת את הדייטים שלך. היא מסיחה את דעתך במופעים. היא מפריעה לך בבתי קולנוע. היא פוקקת מדרכות. עכשיו יש לה פתרון אמיתי.

הכירו את NoPhone ("לא-טלפון"), תחליף סמארטפון ללא טכנולוגיה שיאפשר לך להישאר מחובר לעולם האמיתי.

NoPhone הוא גוש פלסטיק דק וקל שמעוצב בצורה של טלפון חכם, ומאפשר לך ללכת עם סמארטפון – אבל להרגיש בלי. אין צורך בסוללות ושדרוגי תוכנה, והוא ימשיך לעבוד גם אם הוא ייפול (אפילו למים).

קמפיין אינטרנטי למימון ייצור NoPhone באוקטובר 2014 הצליח לגייס למעלה מ-18 אלף דולר לפרויקט.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew