איך סאטירה ב"הכל שקרים" הפילה בפח את עיתון "הארץ"

במדור הדעות של עיתון "הארץ" הסאטירה עולה על כל מציאות. זה לפחות הרושם שמתעורר מהסיפור הבא.

בתחילת פברואר 2014 "הארץ" התייחס ברצינות לכרזה סאטירית שפורסמה באתר הכל שקרים, אשר השתמשה בדמותו ובעמדותיו של הרב מאיר כהנא בקמפיין של מועצת יש"ע נגד יוזמת השלום של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

הקמפיין המקורי של מועצת יש"ע כלל כרזות עם צילומים וציטוטים של מנהיגים ישראלים קונצנזואלים כמו מנחם בגין, יצחק רבין, אבא אבן ואריאל שרון, לצד תמונתו של קרי. בכל כרזה הופיע ציטוט של המנהיג הישראלי שמוכיח כביכול כי לו היה בין החיים, היה מתנגד ליוזמת השלום של שר החוץ האמריקאי.

במועצת יש"ע לא העלו על דעתם להשתמש בקמפיין בדמות שנויה במחלוקת כמו הרב כהנא, אבל עיתונאית "הארץ" ניבה לניר, דווקא חשבה שזה סביר.

במאמר מאת לניר, שפורסם בעמוד המאמרים המערכתיים של העיתון בתשיעי בפברואר 2014 תחת הכותרת "מי שמדבר על הסתה", נטען כי מועצת יש"ע גייסה לקמפיין ציטוט (אמיתי) של הרב כהנא, ולפיו "אם יש עימות בין דמוקרטיה למדינה יהודית, אז שדמוקרטיה תלך לעזאזל".

הקביעה השגויה של לניר התבססה על כרזה סאטירית בגנות הקמפיין שפורסמה שלושה שבועות קודם לכן באתר הכל שקרים. "רק אדם שהוא שטוף שנאה כלפי המתנחלים יכול להאמין שמועצת-יש"ע תפרסם מודעה כזאת", אמר דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, שהיה הראשון שהעיר על שגיאתה של לניר בעמוד הפייסבוק שלו.

מנגד, טוקבקיסטים באתר ערוץ 7 דווקא התלהבו מהכרזה הסאטירית וטענו כי היה ראוי לשלב אותה בקמפיין של מועצת יש"ע. "הלוואי ומועצת יש"ע הייתה מצטטת את הרב כהנא", כתב בתגובה שמעון רחמים מכוכב השחר. "להתבייש מציטוט של דבריו זוהי בושה וחרפה. כלל לא חשוב אם היה ציטוט אם לאו, הלוואי והיה ציטוט וזה היה לשבחה של מועצת יש"ע. אני מתבייש בדיין שמתנצל על ציטוט של אוהב ישראל אמיתי ענק כמו הרב כהנא", הוסיף רחמים.

בה בעת, עיתונאית "הארץ" ניבה לניר, שמיהרה לקבוע במאמרה כי מועצת יש"ע אחראית לכרזה הסאטירית, נאלצה להתנצל על הטעות והעיתון פירסם תיקון בו הובהר כי המאמר של לניר הכיל מידע שגוי.

"לא העליתי על דעתי שאין אפשרות שמועצת יש"ע תשתמש בכהנא במסגרת קמפיין", אמרה לניר לאתר "העין השביעית". "אם פירשתי ידיעה סאטירית כמציאות, הרי שזה מעיד על כך שאנחנו חיים בעידן שבו כל סאטירה יכולה להפוך למציאות. אם מישהו מהמתיישבים היהודים ביהודה ושומרון נפגע מזה, אני מתנצלת על כך. אני מניחה שאחדים מהם אינם מצטערים על כך".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. קובי הלא ציוני בכלל
    דצמ 24, 2014

    מעניין ששולה אלוני ימ"ו קראה לאריק שרון רוצח ומבצע פשעים (מה שנכון לגביו ב100 האחוזים) אבל שמשה זיין מונה לאותו התפקיד ב1967 היא בחרה להתעלם מעברו המפוקפק.
    האליטה הלבנה מתנהגת בצורה של איפה ואיפה

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew