רוסיה: אמנים ציירו זין ענק מול מטה ק.ג.ב

חברי קולקטיב האמנים הרוסי המחתרתי וואינה ("מלחמה") כבר הספיקו לפתוח במתקפת נשיקות נגד המשטרה, לקיים אורגיה פומבית במחאה על הדלת-המסתובבת הפוליטית של פוטין ומדוודב, להפוך ניידות משטרה על ראשן ולבצע לינץ'-דמה הומופובי במרכז קניות.

אך בקיץ 2010, בעיר סנט פטרבורג, הם ביצעו את אחת הפעולות החינניות ביותר שלהם, כאשר ציירו (תוך 23 שניות בלבד) זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב – היורש המפוקפק של ק.ג.ב). חברי הקולקטיב אמנם חטפו מכות מהשומרים, אבל כאשר הגשר התרומם, והזין האימתני (באורך 65 מטרים) הזדקף ממש מול חלונות בכירי פ.ס.ב – קשה היה שלא לצהול משמחה או להצטלם למזכרת.

"זין החלל הגלקטי הענק", כפי שהכתירו אותו חברי וואינה, פגע כנראה בנקודה רגישה אצל שירותי הביטחון הרוסים, שהחלו מאז לעקוב מקרוב יותר אחר פעילות הקולקטיב.

בנובמבר 2010 נעצרו שניים מחברי וואינה – אולג וורוטניקוב ולאוניד ניקולאייב – בגין חלקם בפעולה אחרת שביצעה הקבוצה בחודש ספטמבר של אותה השנה, כאשר הפכו על ראשן מספר ניידות משטרה במרכז סנט פטרבורג.

בעקבות המעצרים, נחלץ לעזרת וואינה אמן הרחוב המסתורי בנקסי, אשר החליט להעמיד למכירה מהדורה מוגבלת של הדפסים שיצר באתר Pictures on Walls, ולתרום את כל ההכנסות למימון ההוצאות המשפטיות של הקולקטיב. כצפוי, כל ההדפסים נחטפו תוך שעות ספורות, וההכנסות ממכירתם בסך 4.5 מיליון רובל (כמעט 150 אלף דולר) הועברו אל וואינה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew