לאחר עצרת הענק למען חופש ביטוי: צרפת עצרה 54 בני אדם שדיברו יותר מדי בחופשיות

בעקבות הטבח במערכת השבועון הסאטירי "שרלי הבדו" בשבוע שעבר, וימים ספורים בלבד לאחר שמיליוני צרפתים צעדו ברחובות פריז כדי להגן על חופש הביטוי, עצרו רשויות החוק בצרפת 54 בני אדם באשמת התבטאויות פוגעניות.  

משרד המשפטים של צרפת מסר כי העצורים, בהם גם ארבעה קטינים, מואשמים בכך שהתבטאו שאופן שמגן על הטרור או מסית לטרור, וצפויים לעונשים של עד שבע שנות מאסר. עם זאת, אף אחד מהעצורים אינו חשוד בקשר כלשהו להתקפות בפריז.

בין העצורים נמנה הבדרן השנוי במחלוקת דיודונה, המואשם בכך שכתב בדף הפייסבוק שלו דברים שעשויים להתפרש כהזדהות עם אמדי קוליבאלי, מבצע הפיגוע במרכול יהודי בפריז בשבוע שעבר. "תדעו לכם שהערב אני מרגיש שרלי קוליבאלי", כתב דיודונה בתום צעדת הסולידריות הגדולה שנערכה בפריז – פרפרזה על סיסמת ההזדהות של צרפת עם הרוגי "שרלי הבדו".

בעקבות המעצרים, הזהירו פרשנים פוליטיים כי קיים כעת חשש ממשי לחופש הביטוי בצרפת, וכי יתכן שהנשיא פרנסואה הולנד אף יוציא את האירוניה מחוץ לחוק.

העיתונאי גלן גרינוולד אמר כי מעצרם של דיודונה ואחרים חושף במערומיו את המוסר הכפול של צרפת ביחס לגבולות חופש הביטוי. "המעצרים אמנם מרושעים, אך הם גם בעלי ערך מכיוון שהם מדגישים את ההונאה המוחלטת שעמדה בבסיס חגיגות חופש הביטוי של מדינות המערב בשבוע החולף", כתב גרינוולד.

"אם רוצים שהתבטאויות מסוג זה המגוננת על הטרור יגררו כתבי אישום פליליים (בניגוד לגינוי חברתי), מה לגבי אלו שמצדיקים, מעודדים ומהללים הפלישה לעיראק וההרס שלה, תחת הסיסמה 'הלם ומורא' שאותתה בבירור על הכוונה להשליט טרור על אוכלוסיה אזרחית ועל שיטות הפעולה המפלצתיות שבהן נעשה שימוש בפלוג'ה? או מה לגבי הקריאות הפסיכוטיות של מגיש בערוץ פוקס ניוז, במהלך דיון על רדיקליזם איסלמי, 'להרוג את כולם'. מדוע תפיסה אחת מותרת ואילו השנייה אסורה בחוק בפלילי – אלא אם כן כוח החוק משמש ככלי לשלוט בשיח הפוליטי", סיכם גרינוולד.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew