מתנחלים בנו מבנה לא חוקי – בעל הקרקע הפלסטיני חויב בארנונה

עבד אל-כרים ג'עברי, תושב חברון, הופתע לקבל בתחילת 2015 שובר לתשלום חוב ארנונה עבור המועצה המקומית קריית ארבע על סך 88,200 שקלים. זאת, עבור קרקע בבעלותו בגודל שבעה דונם הסמוכה ליישוב, ואשר על חלקה השתלטו מתנחלים ובנו בה מבנה בלתי-חוקי.

אתר וואלה דיווח כי תחילתו של הסיפור בשנת 2001, אז בנו מתנחלים באופן בלתי-חוקי בית כנסת בגודל 50 מ"ר על חלק מהקרקע של ג'עברי. ב-2003, למרות שבית המשפט הוציא למבנה כמה צווי הפסקת עבודה, כבר עמד גודלו של המבנה על יותר מ-100 מ"ר. במהלך השנים הגיש ג'עברי כמה עתירות בנושא, האחרונה שבהן ב-2014. בעתירותיו טען ג'עברי לבעלות בלעדית על הקרקע, וביקש מבית המשפט להורות על הריסת בית הכנסת. במהלך הדיונים בתיק התברר כי עובד מועצת קריית ארבע משמש כגבאי בית הכנסת וכמי שמגייס תרומות עבור הפעלתו. עם זאת, המועצה הדגישה בפני בית המשפט כי פעילות בית הכנסת לא קשורה ישירות אליה.

ב-27 במאי 2014 הוציא בית המשפט צו ארעי המחייב את המדינה ואת המועצה המקומית קריית ארבע להשתמש בסמכויותיהם לפי דין כדי למנוע את המשך בניית המבנה וכן למנוע את חיבור המבנה לתשתיות, כגון מים, חשמל וביוב עד לקבלת החלטה אחרת בתיק. בתשובת המדינה, שניתנה באוגוסט של אותה שנה, הובהר כי חובת הריסת המבנה מוטלת בראש ובראשונה על המחזיק במבנה. המדינה אף לא הכחישה שמדובר בשטח פרטי, והביאה הוכחות לכך שהקרקע שייכת לג'עברי ולאחיו. עוד צוין, כי למועצה יש אחריות על הקרקע כיוון שהיא בתחום שיפוטה, אך עם זאת אין לה סמכות לאכוף הפרות בנייה במקום.

למרות ניסיונות לאתר את המחזיק במבנה, ולמרות הידיעה כי עובד של המועצה משמש כגבאי בית הכנסת, עד היום לא הובהרה לחלוטין זהות המחזיק. בית המשפט ציין כי יש למצוא את המחזיק ולצרפו כמשיב לעתירה, ושאת משום שהחובה לפנות את המבנה חלה בראש ובראשונה עליו. בתגובה, ציינה המדינה כי הריסת המבנה נמצאת בראש סדרי העדיפויות שלה, אך ביקשה מבית המשפט שלא לתחום בזמן את הליך ההריסה.

השבוע קיבל ג'עברי את שובר תשלום החוב מהמועצה, למרות שזו מתכחשת לבעלותו על הקרקע. לפי המועצה, בקשת התשלום מצדה מגיעה רק מכיוון שג'עברי הגיש עתירה לבג"ץ בטענה לבעלות עליה. במכתב שצורף לשובר התשלום שבו נאמר לג'עברי כי "לפי מסמכים שהגיעו אל המועצה כחלק מפנייתך לבג"ץ, הנך טוען לבעלות על חלקה בין קרית ארבע לגבעת האבות. כידוע לך שטח זה בתחום השיפוט של המועצה המקומית".

שובר תשלום הארנונה שהעבירה המועצה לגעברי

שובר תשלום הארנונה שהעבירה המועצה לגעברי

המועצה הבהירה לג'עברי כי אם לא ישלם את חובו, "על פי החוק, אי הסדרת התשלום תגרור קנסות וריביות וכן עיקול השטח בטאבו. עיקול בטאבו יהווה מכירת הקרקע על ידך למועצה". ניסוח זה מעלה חשד לרצון מצד המועצה להפקיע בפועל את הקרקע מידיו של ג'עברי. בסוף המכתב הובהר לו כי "מסמך זה אינו מהווה אישור בעלות על הקרקע".

בשיחה עם אתר וואלה זעם ג'עברי על התנהלות המועצה. לדבריו, מדובר בשטח שהוא קיבל בירושה מסבו. "זו אדמה שלנו", אמר. "שמו עליה בית כנסת, ובכל פעם שאנחנו מגיעים לעבד את האדמה זורקים עלינו אבנים ושורפים לנו את האוכל של העיזים". לדבריו, "כל הזמן מגיעים מתנחלים ואומרים לי שלא יעשו לי יותר בעיות אם אמכור את האדמה, אבל אני לא מוכן". הוא ציין כי "זו הפעם הראשונה שמבקשים ממני לשלם (ארנונה) ואין לי מושג למה אני צריך לשלם. אין לי מושג מה הם רוצים, אולי הם רוצים ככה לקחת לי את האדמה שאני לא רוצה למכור להם".

מהמועצה המקומית קריית ארבע לא התקבלה תגובה לדברים.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew