ז'יז'ק עושה פסיכואנליזה למשבר ביוון

הפילוסוף וחוקר התרבות הסלובני סלבוי ז'יז'ק סיפק ניתוח פסיכולוגי מעניין של המשא ומתן שניהלה יוון לאחרונה עם האיחוד האירופי לגבי הארכת משך ההלוואות האירופיות למדינה למספר חודשים נוספים.

"הלחץ המתמשך שמפעיל האיחוד האירופי על יוון ליישם צעדי צנע תואם בדיוק למה שהפסיכואנליזה מכנה אני עליון (סופר-אגו). הסופר-אגו אינו סוכן מוסר חברתי בלבד, אלא סוכן סאדיסטי, אשר מפציץ את הסובייקט בדרישות בלתי אפשריות, ונהנה בגסות מכישלונו של הסובייקט לעמוד בדרישות. הפרדוקס של הסופר-אגו, כפי שפרויד ראה בבירור, הוא שככל שאנחנו מצייתים לדרישות, כך אנחנו מרגישים יותר אשמים. דמיינו מורה מרושע שהמטיל על תלמידיו משימות בלתי אפשריות, ואז מקנטר אותם בסאדיסטיות כאשר הוא רואה אותם נתקפים בחרדה ובהלה. זה בדיוק הדבר הנוראי בדרישות שמציב האיחוד האירופי ליוון: הן לא מותירות סיכוי כלשהו ליוון – כישלון יווני הוא חלק מהמשחק", כתב ז'יז'ק במגזין "פוטיומקין רוויו".

"זה מה שכל כך מפריע לממסד האירופי בממשלה היוונית החדשה בראשות מפלגת סיריזה: היא מודה שהמדינה שקועה בחובות, אך ללא רגשי אשם. סיריזה נפטרה מהלחץ של הסופר-אגו", המשיך ז'יז'ק. "זו הסיבה שאני רוחש כבוד רב למאבק של סיריזה. כי בזכות התמדתה במאבק – כולנו חופשיים: כולנו יודעים שכל עוד שסיריזה נמצאת שם, יש סיכוי לכולנו".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.