בנקסי שוב ביקר בפלסטין: הפעם בעזה

בנקסי שוב ביקר בפלסטין. האמן הבריטי המסתורי הגיע לרצועת עזה זרועת ההרס אחרי מבצע "צוק איתן", ובמהלך הביקור יצר ארבעה ציורי רחוב בין ההריסות. באחת מיצירותיו כתב גרפיטי על חומה: "אם אנחנו רוחצים את ידינו מהסכסוך בין בעלי הכוח לחסרי הכוח, אנחנו למעשה מתייצבים לצד בעלי הכוח – אנחנו לא נשארים ניטרליים".

הנה כמה מיצירותיו של בנקסי בביקורו בעזה.

בנקסי יצר ציור אחר על דלת ברזל עם דמותה של ניובה מהמיתולוגיה היוונית, אשר נראית כורעת מול שברי בית הרוס. הציור, שכותרתו "נזקי הפצצה", צויר על החלק היחיד שנותר עומד מבית בן שתי קומות שהופצץ במהלך מבצע "צוק איתן".

ציור קיר נוסף שיצר בנקסי בביקורו בעזה היא של חתולה המצוירת על קיר אחד שנותר על תילו מבית שלם שנהרס, ומשחקת בכדור מתכת מהריסות. "איש אחד בא אלי ושאל אותי מה העבודה הזאת אומרת", סיפר בנקסי. "הסברתי לו שאני רוצה לשים תמונות מעזה באתר שלי וכך למשוך תשומת להרס כאן – אבל שבאינטרנט אנשים רק מסתכלים על תמונות של חתולים".

בעקבות הביקור ברצועה גם יצר בנקסי סרטון פרודיה על סרטוני פרסומת תיירותיים תחת הכותרת "בואו לגלות את עזה", בו הוא מזמין את הצופים לעלות על מטוס ולצאת לחופשה ביעד אקזוטי חדש – רצועת עזה.

בסרטון, מציג בנקסי את "האטרקציות" של ביקורו בעזה, החל מכניסה לרצועה דרך מנהרות לא חוקיות, דרך מפגש עם המקומיים "שאוהבים כל כך את המקום שהם לעולם לא עוזבים אותו (כי לא נותנים להם)", וכלה ב"מיקום היוקרתי של עזה (מוקפת חומה משלושה צדדים וספינות קרב בצד הרביעי)".

 ביקורים קודמים של בנקסי בפלסטין 

בשנת 2007 ביקר בנקסי בבית לחם והותיר אחריו מספר ציורי רחוב בעיר. בביקור קודם בשטחים, בקיץ 2005, צייר בנקסי שורה של יצירות על חומת ההפרדה.

באתר האינטרנט שלו, סיפר בנקסי כיצד פלסטיני זקן שראה את אחד מציוריו על החומה, העיר כי הציור גורם לחומה להיראות יפה. בנקסי הודה לו על המחמאה, ובתגובה ענה לו הזקן: "אנחנו לא רוצים שהיא תיראה יפה, אנחנו שונאים את החומה הזו. לך הביתה".

בשנת 2012 יצר בנקסי כרטיס ברכה מיוחד לחג המולד עם ציור נוף תנ"כי של ארץ הקודש. בציור נראים מרים אמו של ישו (רוכבת על חמור) ובעלה יוסף, הנמצאים בדרכם לבית לחם, אך מגלים כי הדרך נחסמה על ידי חומת ההפרדה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew