‫גורילות בערפל ורצח העם ברואנדה

הזואולוג הבריטי הנודע דזמונד מוריס אמר פעם כי אם הגורילות היו מחלקות פרסים, דיאן פוסי היתה זוכה בפרס נובל. פוסי, זואולוגית אמריקאית, זינקה לתודעת הציבור הגלובלי בתחילת שנת 1970, לאחר שצילום שלה הופיע על שער המגזין "נשונל ג'אוגרפיק" במסגרת כתבה על ניסיונותיה להציל מהכחדה את גורילות ההרים הנדירות של מרכז אפריקה.

במשך 18 שנים התגוררה פוסי בקרבת הגורילות ביערות הגשם של רואנדה, ונאבקה נגד הפגיעה בגורילות על ידי ציידים – מאבק שבסופו של דבר עלה לה בחייה. בזכותה הכיר העולם את דיג'יט הגורילה, אשר למרות כוחו הרב עדינותו היתה לשם דבר. תצלום שבו נראה דיג'יט מחזיק ברכות את ידה של פוסי היה מהתצלומים הראשונים שבהם נראה מגע לא אלים בין גורילה לבין האדם בטבע.

     פוסי וחברים עם מלכודות שפירקו ביער

בערב ראש השנה האזרחית של שנת 1977 נרצח דיג'יט על ידי ציידים, אשר לקחו את ראשו כמזכרת ניצחון וכרתו את כפות ידיו כדי לעשות מהן מאפרות שיימכרו לתיירים. בשנים הבאות נרצחו בידי ציידים בזו אחר זו גורילות נוספות שהתגוררו בקרבת פוסי. לבסוף, ב-27 בדצמבר 1985, נרצחה פוסי עצמה במכות גרזן בבקתה שבה התגוררה בהרים. היא נקברה לצד דיג'יט.     

הפוליטיקאי ואיש העסקים הרואנדי פרוטיי זיגירנייראזו, שנחשב לדעת רבים לאחראי לרצח פוסי, מעולם לא הועמד לדין בפרשה. עם זאת, כעבור שנים הואשם זיגירנייראזו בפשעים נגד האנושות בגין חלקו ברצח העם של בני ההוטו בטוטסי ברואנדה בשנת 1994. בשנת 2008 הוא הורשע בעבירות אלו על ידי בית המשפט הפלילי הבינלאומי לרואנדה ונידון לעונש של 20 שנות מאסר. עם זאת, הוא שוחרר ממאסר כעבור שנה לאחר שבית המשפט ביטל את הרשעתו בטענה כי לא הוכח כי הוא אמנם היה מעורב בתכנון רצח העם. זיגירנייראזן היה גיסו של נשיא רואנדה לשעבר, ג'ובנאל הביארימאנה, שהפלת מטוסו נתנה את התירוץ לפתיחה בטבח בבני הטוטסי.

פוסי, אשר נודעה בביקורתה החריפה על גני חיות ותיירות באזורי מחיה של חיות בר, הפכה לאחר רציחתה לא רק לסמל המאבק למען זכויותיהם של הגדולים שבין קופי האדם, אלא גם תזכורת כואבת לקשר ההדוק בין זכויות אדם לזכויות בעלי חיים אחרים. או במילותיה של פוסי: "אדם שהורג בעלי חיים היום הוא האדם שיהרוג מחר בני אדם שיעמדו בדרכו".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.