כוח מג"ב פרץ לחנות ספרים כי מרדכי ואנונו שוחח עם תיירים בחנות

חושף סודות האטום של ישראל, מרדכי ואנונו, נעצר ביום העצמאות לאחר שניהל שיחה מזדמנת עם שני תיירים שפגש בחנות ספרים בירושלים. כוח של שבעה שוטרי מג"ב ושוטרת כחולה פרץ לחנות הספרים הבינלאומית שליד מלון אמריקן קולוני, ולתדהמת הלקוחות עצר את ואנונו ואת בן שיחו.

ואנונו הוחזק במשך שעות בתחנת המשטרה במגרש הרוסים, שם ניהל עם השוטרים התדיינות ארוכה סביב השאלה האם הפר את הצו האוסר עליו לקיים שיחות מזדמנות עם אזרחים זרים לפרק זמן של יותר מ-30 דקות. הדיון נסוב סביב השאלה האם השיחה בחנות הספרים התמשכה יותר ממחצית השעה, וכיצד יש לערוך את החישוב לאור העובדה כי ואנונו שוחח במקביל עם שני אנשים. בערב, לאחר שעות ארוכות של חקירה, שוחרר ואנונו.

עורך הדין מיכאל ספרד, אשר חשף את המקרה בפוסט שפירסם בדף הפייסבוק שלו, הבין כנראה על היסוד הקומי שבאירוע, וסיכם את הסטטוס במילים: "נדמה לי שאין צורך להוסיף שום דבר מתחכם לפוסט הזה".

ואנונו הורשע ב-28 במרץ 1988 בבגידה ובריגול חמור, ונגזרו עליו 18 שנות מאסר. הוא הוחזק בבידוד מוחלט במהלך 11 שנות המאסר הראשונות, וגם לאחר שסיים את ריצוי מלוא עונשו ושחררו ממאסר, ממשיך השב"כ ממשיך להטיל עליו מגבלות רבות, בהן איסור יציאה מהארץ, חובת דיווח על כל תנועותיו ואיסור לשוחח עם אזרחים זרים.

בשנת 2010 שב ונכלא ואנונו לשלושה חודשים אחרי שלטענת המדינה הפר את תנאי שחרורו. בדצמבר 2014, בעקבות עתירה של ואנונו, חתם אלוף פיקוד העורף על צו שהקל במעט על תנאי שחרורו. על פי הסעיף החדש, עדיין נאסר על ואנונו לשוחח עם זרים, אולם הותר לו "לקיים שיחה מזדמנת בעל פה עם אזרחים זרים או תושבים זרים, ובלבד, שמדובר בשיחה חד פעמית, המתקיימת פנים אל פנים, שלא תוכננה מראש, שנערכת במקום ציבורי פתוח לקהל הרחב, ושתתקיים למשך פרק זמן שלא יעלה על 30 דקות".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew