הישג להוראת השואה: תלמידים יהודים תקפו פלסטיניות שבאו לבקר ביד ושם

קבוצה של 14 נשים פלסטיניות שביקרו במוזיאון יד ושם ב-27 בדצמבר 2010 במטרה ללמוד על השואה, ספגו קללות קשות מצד תלמידי בית ספר יהודים ישראלים שביקרו במוזיאון.

הנשים, שהגיעו מבית לחם, חברון, שכם ומקומות נוספים ברחבי הגדה המערבית, היו שייכות לקבוצת "הסבתות", המפגישה נשים ישראליות ופלסטיניות כדי לחשוף אותן אלו לתרבותן של אלו.

הפלסטיניות, כולן סבתות, ספגו מטר של גידופים והקנטות מצד ילדים ישראלים שהגיעו לבקר אף הם ביד ושם. הילדים הבינו שמדובר בפלסטיניות בשל לבושן ובשל השפה הערבית שדיברו, והטיחו בהן קללות כגון "שרמוטות" ו-"קחבות" ('זונות' בערבית), סיפרו עדי ראייה שהיו במקום לאתר וואלה.

"כשהמתנו לקבוצה הישראלית מחוץ ליד-ושם, התחילו להתגודד סביבנו ילדים ישראלים ולהטיח בנו קללות רבות וקשות", סיפרה רכזת הפרויקט מהצד הפלסטיני, סיהאם אבו עוואד. "בתרבות הפלסטינית הנשים המבוגרות זוכות לכבוד הרב ביותר ולכן הן לא האמינו למשמע אוזניהן. אצלנו בחיים לא מדברים לאישה מבוגרת בצורה הזו. הפלסטיניות, שעבור רובן היה זה ביקור ראשון בישראל, היו המומות ונעלבו מאד".

זו אינה הפעם הראשונה שבה נחשף כישלונם של מוזיאוני שואה בישראל בחינוך הנוער לסובלנות. כך למשל, בשנות השמונים, כמה חודשים אחרי שפרצה האינתיפאדה הראשונה, החלו חיילים שביקרו במוזיאון בית לוחמי הגטאות לאמץ את שיטות הפעולה הנאציות שראו שם כלפי פלסטינים.

כעבור שנה, בקיץ 1989, דיווח כתב עיתון "על המשמר" אבי בניהו (לימים דובר צה"ל) על חיילים שהקימו יחידה לחיסול ערבים בשם "יחידת מנגלה". ביחידות אחרות אימצו החיילים כינויים כמו "פלוגת אושוויץ" ו"הדמיאניוקים". לאחר שהסיפור נחשף, שלח צה"ל את החיילים – בתור עונש – לסיור והרצאה ביד ושם.

בחלוף השנים הלכו ורבו הישגי חינוך השואה בישראל. כך למשל, בעקבות הפגנות אוקטובר 2000, שבמהלכן ירו שוטרים למוות בתריסר אזרחים ערבים-ישראלים, אמר חבר הכנסת דוד אזולאי כי אין לבוא בתלונות לשוטרים כי הם "רק מילאו פקודות". כעבור שנתיים, כבר אמר אחד ממפקדי צה"ל בשטחים כי יש ללמוד משיטות הפעולה של הצבא הגרמני בגטו ורשה.

תגובה אחת

  1. לוחם חופש
    יונ 22, 2019

    יד ושם = יד ושקר.
    כל המוזאונים הם מזויפים, והוקמו כדי לגרום לשקר להיראות כאמת.

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew