הפנתרים השחורים – הדור הבא

מחאת העדה האתיופית שפרצה באפריל 2015 נעוצה בשנים של אפליה וגזענות, אך הגורם המיידי לפרוץ המחאה היה סרטון וידאו שפורסם באותו חודש, שתיעד כיצד שוטר יס"מ ומתנדב במשטרה, מכים באכזריות וללא סיבה חייל ממוצא אתיופי בשם דמאס פיקדה. אלפי אתיופים ותומכיהם יצאו לרחובות כדי למחות נגד אלימות המשטרה כלפיהם, ונתקלו – כמה מפתיע – באלימות משטרתית חסרת תקדים כלפיהם.

הנה דוגמיות של מתקפות המשטרה על המפגינים בכיכר רבין בתל אביב בשלישי במאי 2015.

את הסרטון הזה שצילם תום מעל הפסל בכיכר אסור לכם להחמיץ. צפו כיצד המשטרה יורה זרנוקיי מים ורימוני הלם אל עבר קהל שליו הנמצא רחוק ממנה עשרות מטרים ולא מהווה איום בשום צורה. פשוט יורים רימונים ללא הבחנה. תודה ל Tom Strauss|חדר המצב

Posted by ‎צדק חברתי – חדר המצב‎ on Sunday, May 3, 2015

 

מצד שני, לפחות אנחנו הפכנו להם ניידת.

והיו גם רגעי קסם של צילומי "סלפי"

וגם חולצות.

 רשימת הדרישות הראשונית 

רשימת הדרישות והיעדים הראשונית של תנועת היד השחורה.

 "כזה דבר לא קרה מאז הפגנת הפנתרים השחורים בכיכר ציון ב-1971" 

בני העדה האתיופית באו לירושלים ב-30 באפריל 2015 כדי למחות נגד אלימות המשטרה כלפיהם, ונתקלו באלימות משטרתית קשה שהזכירה לאנשים מסוימים את הפגנת "הפנתרים השחורים" בכיכר ציון בירושלים בשנת 1971.

"כזה דבר לא קרה כאן מאז 1971. אז אלה היו הפנתרים השחורים שהפגינו בירושלים נגד הגזענות, האפליה וההזנחה של השכונות. התגובה המשטרתית החריפה להפגנת הפנתרים בכיכר ציון ב-18 במאי של אותה השנה הביאה לפיצוץ של כעס ותסכול, שהסתיים בעשרות שוטרים ומפגינים בבתי חולים", כתבה לילך בן דוד. "אותה עיר, מרחק שני רחובות, וכמעט 44 שנים אחרי, בני ובנות הקהילה האתיופית ביום של זעם והפגנות על האלימות המשטרתית והגזענות. אותה תגובה משטרתית חריפה, שהובילה לאותה תגובה אלימה של המפגינים".

ניב חכלילי, כתב "המקום", דיווח כי בתחילה ערכו המפגינים צעדה שקטה, אך כשניסו להתקדם לעבר בית ראש הממשלה, השוטרים פתחו בירי מסיבי של רימוני הלם וגז מדמיע שכוונו ישירות לצועדים, והיכו את המפגינים. כ-15 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי.

"מה שקורה לשחורים בארה"ב ומה שקורה לנו כאן זה אותו דבר", אמר אחד המפגינים לפי אתר "שיחה מקומית".

השוטרים אפילו הרביצו שוב לחייל אתיופי.

ethiopian-protest-jerusalem-april-2015-7

כזכור, גל המחאה שפרץ באפריל 2015 החל, בין היתר, בעקבות סרטון וידאו שפורסם באותו חודש, שתיעד כיצד שוטר יס"מ ומתנדב במשטרה, מכים באכזריות וללא סיבה חייל ממוצא אתיופי בשם דמאס פיקדה.


אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew