הבית היהודי הירוק: האם איילת שקד תעשה לגליזציה?

שנתיים אחרי שהצטרפה למפלגת 'הבית היהודי' ונבחרה לראשונה כחברת כנסת בישראל, ייתכן וח"כ איילת שקד מ'הבית היהודי', שרת המשפטים הבאה של ישראל, תהיה זו שתביא את בשורת הלגליזציה לעם היושב בציון. על אף שהביעה התנגדות נחרצת בקמפיין הבחירות של 2013, הזמן שחלף מאז יחד עם השינוי בדעת הקהל והצטרפותו של ח"כ ינון מגל למפלגה, עשויים לפי ההערכות להביא לכך שדווקא היא, שמעולם לא הביעה תמיכה פומבית בנושא, תהיה זו שתפיל את אבני הדומינו ותשים סוף לאחד העוולות החברתיים הגדולים ביותר בישראל כיום – הפללת צרכני הקנאביס.

שקד התבטאה בעבר נגד שינוי מדיניות הפללת צרכני הקנאביס כשבסוף שנת 2012, בתשובה לפנייתו של גולש בדף הפייסבוק שלה לקראת הבחירות שנערכו בפברואר 2013, השיבה כי היא מתנגדת ללגליזציה. "לגליזציה של סמים קלים תוביל לשימוש נרחב יותר בסמים קשים. כך זה קרה בארצות שבהם זה אופשר," טענה שקד, זאת כמובן בניגוד מוחלט לממצאים בשטח, כפי שהוכח בהולנד, פורטוגל וארה"ב.

עם זאת, הזמן עשה את שלו ושנתיים אחרי אותה אמירה אומללה – ויחד עם שינוי התפיסה הציבורית כלפי נושא זה והלגליזציה בארה"ב – נראה כי גם שקד למדה דבר או שניים. בחודש ינואר 2015, בעיצומה של מערכת הבחירות האחרונה ובמקביל להצהרתו של הח"כ הטרי ממפלגתה ינון מגל שהבטיח לקדם לגליזציה של קנאביס, כבר נרשמה התקדמות משמעותית יותר בעמדתה, כשבראיון לגלי צה"ל אמרה כי ”הייתי נגד [לגליזציה] אבל אחרי שינון מגל הסביר, החלטנו שנעשה על זה ישיבת סיעה”. אין לדעת מה קרה מאז אותה ישיבת סיעה או מה היו מסקנותיה, אבל שקד, צעירה תל אביבית המכירה היטב את עולם הפנאי של הציבור החילוני בישראל, יודעת כבר שצריכת קנאביס היא עניין די נפוץ.

איור: מישל קישקה

על פי החוק, בסמכותה של שרת המשפטים להורות למערכת המשפט לחדול מלהפליל את צרכני הקנאביס. באפשרותה להפוך בחתימת ידה – יחד עם תמיכת היועמ"ש או 'וועדת חוקה חוק ומשפט' בכנסת (בראשותו של ח"כ ניסן סלומיאנסקי חברה למפלגה) ואפילו ללא צורך ברוב במליאה – את עבירת השימוש העצמי במריחואנה לעבירה מנהלתית בלבד, במקום עבירה פלילית כפי שמוגדרת כיום. משמעותה של החלטה כזו יכולה לבוא לידי ביטוי בהוראה לחדול מהגשת כתבי אישום כנגד אלו הנתפסים עם עד 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי.

ממשרדה של ח"כ שקד סירבו להגיב לכתבה, אך מקורות יודעי דבר מסרו לכתב המגזין כי ככל הידוע להם שקד עשויה לתמוך בשינוי מסוג זה במסגרת תפקידה כשרת משפטים. יחד עם תמיכתו הבלתי מסויגת של ח"כ מגל, שאף נאם בעצרת הלגליזציה בסוף השבוע, ייתכן והבשורה עבור צרכני הקנאביס תגיע בקרוב דווקא מכיוון 'הבית היהודי'.

גירסה מלאה של הכתבה באתר מגזין קנאביס

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew