הכיבוש – הפוך על הפוך

יאיר אגמון כתב וביים סרט קצר בשם "המעצר", העוקב אחר כמה חיילים פלסטינים המבצעים פשיטה על בית של יהודים ישראלים באשקלון בחיפוש אחר מבוקש. הם פולשים לביתה של משפחה דתית-לאומית, מוצאים את ההורים ובנותיהם עומדים מבוהלים מולם, דורשים לראות את תעודות הזהות שלהם, ומסרבים להאמין לטענתם שלפיה הבן המבוקש ניתק קשר כבר לפני שנה ואיש אינו יודע מה עלה בגורלו.

ואכן, לאחר חיפוש בבית, הם מצליחים למצוא אותו מסתתר, ולוקחים אותו עמם כאשר עיניו קשורות בפלנלית. אחד מהחיילים פלסטינים, שבתחילה היה מיוסר וחש חוסר נעימות בגלל ההפרעה הגסה לשלוותם של בני הבית, מכלה זעמו באבי המשפחה. רק לאחר מכן מתברר שכל ההתרחשות הזאת אינה אלא סצנה מסרט שמביים פלסטיני, בהתבסס על חוויותיו מן השירות הצבאי שלו.

"כשהייתי קצין בשכם וביצעתי מעצרים, אני זוכר שחשבתי לעצמי, 'איזה טירוף זה היה אם זה היה הפוך'. כשהתחלתי ללמוד קולנוע קיוויתי להצליח להרים דבר כזה", סיפר אגמון על הרקע ליצירת הסרט, שאורכו כעשר דקות.

"הסרט הזה מנסה להיות מחווה על סרטי צבא, אולי אפילו פארודיה על סרטי כיבוש שמאלניים. מבחינתי, אני מנסה לשאול כאן שאלה על הדבר הזה שנקרא תעשיית סרטי השמאל הישראליים. בדיוק קיבלתי מועמדות לפרס אופיר ובשבוע שעבר חזרתי מפסטיבל הסרטים טרייבקה. למה? כי עשיתי סרט על הכיבוש. לעומק העניין, אני רוצה שהכיבוש ימשיך או ייפסק? מה אעשה בלי הכיבוש? יש פה משהו טרגי בסוג הסרטים הזה, ואני לא יורד פה על האחרים, אני יורד על עצמי. אני בעצם מנצל את הכיבוש במקום לפתור אותו, אם כי אני לא יודע איך אני יכול לפתור אותו".

"מעל הכל זו היתה חוויה שלי כבמאי שחולק את הידע האיום שלי על איך לדפוק על הדלת חזק ואיך להחזיק נשק, לשחקנים ערבים שלא החזיקו נשק בחיים שלהם", סיפר אגמון על הפקת הסרט. "אני בא לשחקן מנצרת ומראה לו איך מחזיקים רימון, אומר לו תחזיק את זה ככה ולא ככה, איך דופקים על הדלת או איך להחזיק נשק. להחזיק נשק נכון זה משהו שלומדים טירונות שלמה. לשבת עם ערבים ולהסביר להם את הדברים האלה זו חוויה מוזרה. כל השחקנים הם ערביי ישראל מהצפון ואף אחד מהם לא היה מעולם בסיטואציה של מעצר צבאי".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew