מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2010

מחאה ויצירתיות בישראל – סיכום שנת 2010.

בחודש פברואר, בהפגנה השבועית בבילעין, התחפשו תושבי הכפר לבני שבט נאבי מהסרט "אווטאר" במחאה על גזילת אדמותיהם על ידי ישראל.

עוד באותו חודש: על רקע תחילת הדיונים על חוק ועדות קבלה, אשר מאפשר ליישובים שבהם מתגוררות פחות מ-500 משפחות להפעיל ועדות קבלה שימנעו קליטת תושבים חדשים "שלא עונים על הקריטריונים של אופי היישוב", פירסמה רוני אשכול, תושבת משגב בגליל, את הקומיקס "ברוכים הבאים לישוב הקהילתי" (לצפייה לחצו על התמונה).

תקופת היובש שפקדה את שוק החשיש המקומי באביב 2010, הולידה גיבור תרבות חדש – אלימלך דודה – שהצליח לבטא את רחשי ליבם של הסטלנים הדואבים.

בחודש אפריל, ערב יום הזיכרון לחיילי צה"ל, הוציא עמיר בניון את שירו "אני אחיך". במחאה, הוכן קליפ אלטרנטיבי לשיר (אם כי יש שיאמרו שהקליפ המקורי היה מוצלח יותר).

בשלהי חודש מאי, מנגנון התעמולה ("הסברה") של ישראל פעל במלוא המרץ כדי לנסות להסביר למה חיילי צה"ל הרגו תשעה מנוסעי המשט לפריצת המצור בעזה. אולם עד מהרה התברר כי האינטרנט הרג את ההסברה הישראלית (תרגום לעברית של מילות השיר כאן).

לקראת הופעתו של אלטון ג'ון בישראל בחודש יוני, הכינו קבוצות פלסטיניות וארגוני זכויות אדם קליפ מיוחד בו קראו למוסיקאי הבריטי לבטל את הופעתו ולהצטרף לחרם התרבותי על ישראל.

בחודש יולי ריסס הטייס הסרבן יונתן שפירא את הכתובת "ישוחררו כל הגטאות, תשוחרר עזה" על קירות גטו ורשה. "אני לא אומר שיש מה להשוות למפלצתיות של מכונת ההשמדה הנאצית, אלא אני אומר שצריך לדבר על השתיקה בארץ ובעולם בזמן שאנשים כלואים במקום שהוא כמו גטו".

תצלום: ערוץ 10

כעבור חודשיים, נעצר שפירא על ידי צה"ל יחד עם את שאר משתתפי המשט היהודי לפריצת המצור על עזה, והפך באופן סופי לאויב המדינה הציונית. רק לפני ארבע שנים באירוע ההתרמה השנתי של האגודה למען החייל, השירותרום, ביצעה איה כורם – שותפתו ללימודים של שפירא בבית הספר למוסיקה רימון – את שירה הנושא את שמו מול קהל חיילים נלהב. איך שגלגל מסתובב.

[hana-flv-player video="http://62.90.138.230/flix/buffer/completedFlashFiles/flx_2435236_1663384.flv" width="500" height="350" clicktarget="_blank" player="5" autoplay="false" loop="false" autorewind="true" skin="mejs-wmp" /]

פסל דמותו של מייסד ארגון השומר אלכסנדר זייד רכוב על סוסתו, שוב עמד על כוונת פעילים פוליטיים (או גנבי מתכות) בחודש יולי, כאשר אלמונים גנבו את זנב סוסתו של הפסל. זייד נחשב לאחד מאבות המיליטריזם הישראלי, ופסלו מוצב על גבעת שייח אבריק ליד טבעון.

צילום: ynet

במסגרת המאבק בברוני הגז, הוציא קמפיין תמלוגי הגז בחודש יולי סרטון תחת הכותרת "20% לברוני הגז. 80% לציבור".

חודש יולי הביא עמו גם את התערוכה "סוף העולם ימינה – עתידה של מדינה שמאסה בדמוקרטיה", פרויקט הסיום של סיון הורביץ בלימודי עיצוב במכון הטכנולוגי בחולון, אשר הציג סדרה של איורים המציגים תסריטים אפוקליפטיים העלולים להתרחש בעקבות נחשול החקיקה האנטי-דמוקרטית שמאיים להביא לעריצות הרוב בישראל.

כעבור חודש הציג יוסי אבן קמה את עבודת הגמר שלו במכללת שנקר אשר מראה את מדינת ישראל בשנת 2023 כתיאוקרטיה פשיסטית בשם מדינת יהודה, שבה יש יום זיכרון ממלכתי לכבוד מאיר כהנא, קול קורא של רבנים לרצוח כופרים, וברוך גולדשטיין מופיע על שטר של 20 שקל.

בחודש אוגוסט, סערה הארץ בעקבות מכתב של אנשי תיאטרון שהודיעו שיסרבו להופיע או לתת ליצירותיהם להיות מוצגות בהיכל התרבות החדש בהתנחלות אריאל. בתגובה, הכריזה שרת התרבות לימור לבנת על כוונתה להעניק מדי שנה פרס לעידוד יצירה ציונית.

חודש אוגוסט רווי השערוריות הביא עמו גם את פרסום צילומיה של עדן אברג'יל עם עצירים פלסטינים כפותים. לרגל ראש השנה, שצוין כעבור מספר שבועות, יצרה יש גבול ברכת שנה טובה מיוחדת.

עוד בחודש אוגוסט, במסגרת מופע האיחוד של פוליאנה פרנק (שמעצם הגדרתו הוא אירוע חזותי), ביצעה הלהקה את השיר גיבור צבא ההגנה עם העדכונים המתבקשים לימינו. "גם אני רוצה להיות גיבור בצבא ההגנה, וגם לי תהיה פצצת מצרר".

הכפר הבדואי אל-עראקיב נהרס על ידי מנהל מקרקעי ישראל לא פחות משמונה פעמים במהלך שנת 2010. בין שלל פעולות המחאה נגד הריסתו, כיסו פעילים בחודש אוגוסט את בית קק"ל בתל אביב בעשרות צילומים המתעדים את הרס הכפר, במחאה על כוונת קק"ל לנטוע את יער הטלוויזיה של אלוהים על אדמות אל-עראקיב.

תושבי מושב ניר גלים סובלים זה שנים מריחות בלתי נסבלים, צריבות בגרון ובעיניים, וסכנת מחלות סרטניות, כתוצאה ממפעל כימיקלים של נוחי דנקנר שהוקם סמוך למושב. בחודש ספטמבר הפיקו התושבים סרטון המציג את מאבקם למען אוויר נקי כסיפור של דוד וגולית.

בחודש אוקטובר הוצגה בראשונה עבודתו של תמיר צדוק "תעלת עזה". התעלה, שאורכה 61 ק"מ, נחפרה במשך שמונה שנים בידי 15 אלף פועלים יהודים וערבים. בנייתה, שהחלה כיוזמה אמריקאית, ידעה משברים רבים, אך ברבות השנים יצרה ב"אי עזה" מציאות של שגשוג, של מסחר ושל תיירות, והפכה סמל לשינוי מדיני, כלכלי ואקולוגי. סרט הסברה מטעם מרכז המבקרים של תעלת עזה ע"ש יצחק רבין.

עוד בחודש אוקטובר, על רקע כוונת משרד הפנים לגרש ילדי עובדים זרים, הציג זאב אנגלמאיר חוברת הסברה חדשה שאייר בשם "אבא שלי שוטר הגירה".

חודש אוקטובר הביא עמו גם את האיש המסתורי שהכין דגלי ישראל זעירים ונטע אותם בפיסות חרא ברחבי תל אביב (כפי שחשף נמרוד צפנת).

בחודש דצמבר הכריז בנק לאומי על פרויקט מיליון סיבות טובות שבו חילק מיליון שקל לחמישים עמותות. אולם נגד בנק לאומי עומדת תביעה בסך 300 מיליון שקל שהגישו ניצולי שואה, עקב סירוב הבנק להשיב להם כספים שהופקדו לפני מלחמת העולם השנייה על ידי בני משפחותיהם שנספו בשואה.

ולסיום, פרק הפתיחה של העונה החדשה של תוכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת" ששודר שבוע לפני סוף 2010 כלל בין השאר את הקטע "גן אם תרצו".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew