שנת הזעם

בשנה החולפת היינו עדים לאסונות מחרידים הקשורים לכמה ממקורות האנרגיה וחומרי הגלם המשמעותיים ביותר של העולם התעשייתי. מדליפת הנפט במפרץ מקסיקו ועד התכת הכור הגרעיני ביפן חלפה כמעט שנה. במהלך תקופה זו נדמה היה לעיתים כי אימא אדמה מאסה באנשים שפוצעים את גופה כדי לכרות אורניום, פחם ואלומיניום ומקיזים את דמה השחור הקרוי בפינו נפט. האם יתכן שהחליטה להשיב מלחמה בסופות טורנדו, התפרצויות הרי געש, רעידות אדמה וגלי צונאמי?

הנה תזכורת של אירועי השנה החולפת.

1. ב-12 בינואר 2010 פקדה את האיטי רעידת אדמה בעוצמה 7 בסולם ריכטר. כתוצאה ממנה נהרגו יותר מ-200 אלף איש, כ-250 אלף נפצעו וכמיליון בני אדם נותרו מחוסרי בית.

למעלה משנה לאחר מכן, המדינה רחוקה משיקום. טונות של אשפה מוטלות ברחובות, הבתים עדיין הרוסים, הביוב זורם בחוץ, ועכשיו יש גם כולרה. מדינות העולם הזדרזו להכריז שהן תורמות כסף, אבל כרגיל במקרים כאלה, הוא לא תמיד מגיע.

2. כחודש וחצי לאחר מכן פקדה רעידת אדמה בעוצמה של 8.8 בסולם ריכטר גם את צ'ילה. מספר  ההרוגים היה 452, ככל הנראה הודות לדלילות האוכלוסייה באזור.

3. דליפת הנפט במפרץ מקסיקו

ב-20 באפריל התפרצה באר נפט תת-מימית של חברת BP במפרץ מקסיקו, דרומית  לחופי לואיזיאנה. חברת הנפט הבריטית הודיעה כי הצליחה לבלום את הדליפה ב-15 ביולי. בשלושת החודשים הללו נשפכו לים בין 5 ל-10 מיליון ליטרים של נפט גולמי מדי יום. הדליפה נחשבת לאסון הסביבתי הגדול ביותר בתולדות ארצות הברית, והיא פגעה אנושות במאות זנים של דגים, ציפורים וצמחים.

אט-אט התפשט הנפט גם לחופי לואיזיאנה שעדיין לא התאוששה לגמרי מההוריקן קתרינה.

4. התפרצות הרי געש באיסלנד

לא נתחיל אפילו לנסות לתעתק את שמות הרי הגעש האיסלנדיים, שאפרם הוולקני הסמיך שיבש לכמה ימים את התנועה האווירית ברחבי אירופה. ועכשיו הם שוב מתעוררים.

5. דליפת אלומיניום בהונגריה

ב-5 באוקטובר נשבר מאגר של תחמוצת אלומיניום רעילה ואדומה, מוצר לוואי של הפקת אלומיניום במפעל במערב הונגריה. מיליון מטרים מעוקבים של בוצה קאוסטית מצחינה הציפו שטח של כ-40  קמ"ר. ארבעה אנשים נהרגו וכ-120 נפצעו מכוויות כימיות, ונזק כבד נגרם לבעלי החיים באזור. כפרים שלמים הוצפו והחומר הוזרם אל תוך הנהר מרצ'ל, כדי למנוע ממנו להגיע לדנובה.

6. דליפת נפט בסין

ב-16 ביולי התפוצץ צינור נפט בעיר הנמל הסינית דליאן. צבא קטן של דייגים, תושבים ועובדי מדינה ניסו למזער את הנזק ולהסיר את שכבת הנפט באופן ידני מתוך כ-8,000 סירות. הדליפה כיסתה שטח של כ-430 קמ"ר, אך ככל הנראה לא הגיעה למים בינלאומיים.

7. צונאמי והתפרצות הר געש באינדונזיה

באוקטובר ובנובמבר שוב סבלה אינדונזיה אסונות טבע. רעידת אדמה בעוצמה 7.7 עוררה גל צונאמי שהכה בחופי שרשרת האיים מנטוואי שבמערב המדינה. פחות מ-24 שעות לאחר מכן התפרץ כמה פעמים הר הגעש מראפי, אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, ופלט זרמים פירוקלאסטיים שהחריבו כפרים שלמים וכיסו אותם באפר. מאות אנשים נהרגו ומאות אלפים נמלטו מבתיהם עד יעבור זעם.

8. גל חום ברוסיה

אוגוסט האחרון היה אכזרי במיוחד, ולא רק בישראל. טמפרטורות בלתי סבירות נמדדו גם בארצות  הברית. רוסיה ידעה גל חום חסר תקדים, ואיתו שריפות ענק שגבו את חייהם של עשרות, שרפו כ-1500 בתים וכיסו שטח של יותר מאלף קמ"ר.

9. שטפונות בפקיסטן

השטפונות בפקיסטן, שכמותם לא נראו בה כבר כשמונים שנה — כך אומרים — התחילו כבר בתחילת עונת המונסון. כפרים שלמים הוצפו, שדות חקלאיים לאינספור נהרסו, יותר מ-1600 בני אדם נהרגו ויותר משני מיליון איש נעקרו מבתיהם ומכפריהם.

10. שריפה בכרמל

גם אנחנו סבלנו מצירוף של טמטום ואוזלת יד. השריפה התלקחה אחרי כמעט עשרה  חודשים בלי אף טיפת גשם — החמסינים הראשונים הגיעו כבר בפברואר. לרוע המזל, נראה שגם מוחם של האנשים האמונים על שלומנו סובל מיובש, ולא בגלל הבצורת. כך יוצא שישראל היא הפירומן של השכונה שמשחק תמיד באש, אבל כדי לכבות אותה הוא מזעיק את הדוד מאמריקה. שלושה ימים בערה השריפה עד שהמדינה החזקה ביותר במזרח התיכון הצליחה לגייס את העזרה הדרושה כדי לכבות אותה. שבוע אחר כך הגיע גם הגשם.

11. שנת 2011 נפתחה עם שטפונות קשים שנגרמו מציקלון בצפון מזרח אוסטרליה. השטח שנפגע משתווה בערך לשטחן של צרפת וגרמניה גם יחד.

12. בפברואר 2011, הכתה רעידת אדמה בעוצמה 6.3 בסולם ריכטר בעיר כרייסטצ'רץ', וכ-180 בני אדם נספו. שלושה חודשים קודם לכן, בנובמבר 2010, נספו 29 כורים שנלכדו במכרה באי הדרומי של ניו זילנד בעקבות פיצוץ גז שאירע במכרה.

13. בחודש מרץ 2011 זיעזע את יפן רעידת אדמה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר שגם גרמה לגלי צונאמי ענקיים. בנוסף לעשרות אלפי הרוגים אירעה גם התכה של כור גרעיני שנפגע מהצונאמי.

14. בתוך פחות מחודש נהרגו בארה"ב כ-500 בני אדם כתוצאה מסופות טורנדו – אחת מעונות האביב הקשות בתולדותיה.

צילומים (בין השאר): The Big Picture, AP

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew