הגירסה של בנקסי לפארק השעשועים דיסנילנד: פארק התעתועים "דכדוך-לנד"

אם נמאס לך מפארקי השעשועים המתקתקים והחד-גוניים של דיסני, "דכדוך-לנד" (Dismal Land – על משקל דיסנילנד) הוא המקום בשבילך. פארק התעתועים שיצר אמן הרחוב המסתורי בנקסי הוא בעצם תערוכה חתרנית ואפלה שרק נבנתה בתור פארק שעשועים על חוף עיירת הקיט וסטון-סופר-מר הנמצאת במחוז סאמרסט בדרום-מערב אנגליה.

למרות המבנה דמוי פארק שעשועים, התערוכה איננה בהכרח בילוי לכל המשפחה, ואפילו בנקסי עצמו הזהיר כי התערוכה אינה מיועדת לילדים, ותיאר אותה בתור "פארק שעשועים לכל המשפחה שאינו מתאים לילדים".

"האם אתם מחפשים מפלט מפני הבנאליות המסוכרת של הבילוי המשפחתי הרגיל?", נכתב בעלון התערוכה. "אם כן, זהו המקום בשבילכם – עולם כאוטי אליו תוכלו לברוח: מוזיאון במקום מסעדת המבורגרים, וספריה במקום חנות מתנות".

בנקסי גם הודיע כי נאסר על עורכי דין של חברת דיסני לבקר בתערוכה. "אסור בתכלית האיסור להכניס לפארק השעשועים את הבאים: תרסיס צבע, מרקרים, סכינים ונציגים משפטיים של תאגיד וולט דיסני", נכתב באתר האינטרנט של התערוכה.

בנוסף ליצירות של בנקסי, נכללו בתערוכה עבודות של למעלה מ-50 אמנים נוספים, בהם הציירת הישראלית נטע הררי-נבון ("סוסים נשרפים דוהרים"), סאטיריקן הרשת הישראלי עמיר שיבי ("ילדים משחקים") והפסלת הישראלית רונית ברנגה ("המשתה"). כמו כן הוצגו יצירות של המאייר האיראני מאנה ניסתאני, הצייר והאמן הדיגיטלי הסורי תמאם עזאם, הצייר ויוצר הפלסטיני סולימן מנסור, והאמן הבריטי ג'ימי קאוטי, לשעבר חבר להקת KLF.

בין המיצבים בתערוכה ניתן למצוא אחד שמציג צלמי פפראצי מצטופפים סביב הכרכרה של סינדרלה לאחר שהיתה מעורבת בתאונת דרכים קטלנית, ומיצב אחר של מלאך המוות במתקן מכוניות מתנגשות. עוד בין המיצבים: סירת פליטים מופעלת בשלט רחוק, לוויתן קטלן המגיח מתוך אסלת שירותים, דגם ממוזער של עיר אחרי מהומות, מגרש מיני-גולף בתוך דליפת נפט, משאית משטרתית עם זרנוק מים לפיזור הפגנות שקועה בתוך אגם, ומשרד למתן הלוואות דמי כיס לילדים בריבית של 5,000%.

התערוכה, שהיתה הפרויקט האמנותי הגדול ביותר עד כה של בנקסי, נפתחה ב-20 באוגוסט 2015 וסגרה את שעריה ב-27 בספטמבר.

הנה אוסף צילומים וסרטונים מתוך "דכדוך-לנד".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew