הנחשול

"הנחשול" (The Wave) הוא סרט טלוויזיה אמריקאי משנת 1981 שביים אלכסנדר גראסהוף, המבוסס על הספר "הגל" מאת מורטון רו. הסרט מתאר ניסוי אמיתי שעשה מורה בבית ספר בפאלו אלטו שבקליפורניה בשנת 1969. באמצעות הניסוי ביקש המורה להוכיח את הקלות הבלתי נסבלת של יצירת חברה מפלה, פאשיסטית ואלימה ולהתריע על סכנת הציות העיוור.

"הנחשול" עוסק במורה להיסטוריה המגיע לכיתה עם בעיות משמעת חמורות, שאינה מאפשרת למורים ללמד. הוא נשאל שאלה בנוגע לנאציזם, שעליה אינו מצליח להשיב. המורה מחליט לערוך ניסוי: הוא מתחיל להחדיר בתלמידים משמעת בצורה קשוחה, מאחד אותם תחת השם "הנחשול" והופך אותם לחיילים צייתנים ומובחרים כביכול של מחתרת קיצונית ומובדלת למען מהפכה עתידית. "הנחשול" מגייסים עוד ועוד אנשים, ויוצרים מעין טרור בית ספרי. תלמידה אחת שמנסה להתנגד לכך מוכה ומוחרמת.

בסוף הסרט מודיע המורה לתלמידים על מפגש כללי של חברי "הנחשול" שיתקיים אחר הצהריים. כשהם נפגשים הוא מספר להם שכמוהם הנחשול קיים גם בבתי ספר נוספים רבים ברחבי הארץ, וכי הוא אינו קבוצה קטנה ומצומצמת אלא קבוצה אדירת ממדים ההולכת אחרי מנהיג פוליטי. אז הוא מגלה להם, לתדהמתם, שהמנהיג הפוליטי שלהם הוא לא אחר מאשר אדולף היטלר וכי הם הלכו שבי אחר אידיאולוגיה פאשיסטית ומסוכנת שעיוותה את שיקול דעתם.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew