בכיר באו"ם: "הריגול הממשלתי אחרי אזרחים – גרוע יותר מ-1984 של אורוול"

שבועות ספורים לאחר מינויו לתפקיד החדש של ממונה מטעם האו"ם על הגנת פרטיות הציבור, הזהיר ג'וזף קנאטאסי כי היקף הריגול הממשלתי אחרי אזרחים הגיע לרמות גרועות מאלו שדמיין ג'ורג' אורוול בספרו המפורסם "1984".

קנאטאסי, לשעבר פרופסור למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חרונינגן בהולנד, אמר כי המצב עגום עד כדי כך שנדרש בדחיפות חוק בינלאומי בסגנון אמנת ז'נווה כדי להגן על הפרטיות באינטרנט.

בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן" ציין קנאטאסי כי הוא אינו משתמש בפייסבוק או בטוויטר, והביע צער על כך שמספר רב של אנשים מוותרים ללא מחשבה על זכויותיהם הדיגיטליות.

ג'וזף קנאטאסי

ג'וזף קנאטאסי

קנאטאסי הוא הראשון שממלא את התפקיד החדש שנוצר על ידי האו"ם בעקבות גילויי אדוארד סנואודן, ואשר נחשב לבעל חשיבות רבה שכן הוא מציב את הזכות לפרטיות בעידן הדיגיטלי בשורה אחת עם זכויות אדם אחרות.

בראיון לעיתון הבריטי הכתיר קנאטאסי את הפיקוח על תוכנית הריגול הממשלתית בבריטניה בתור "בדיחה", ואמר כי המצב בממלכה גרוע אפילו יותר מתחזיותיו של אורוול. "המצב גרוע יותר, ומספיק להסתכל על המצב מבחינת מצלמות אבטחה במעגל סגור (CCTV)", אמר. "בספר 1984, וינסטון סמית לפחות היה יכול לנסוע לכפר ולשבת בצלו של עץ ולדעת שלא מצלמים אותו. ואילו כיום יש אזורים כפריים רבים באנגליה שבהם מוצבות יותר מצלמות מאשר ג'ורג' אורוול היה מסוגל לעלות על דעתו. כך שמבחינות מסוימות המצב כבר הרבה יותר גרוע".

"הדרך שבה נטפל בכך היא שתקבע לאן פנינו מועדות. אורוול צפה טכנולוגיה שמשמשת כאמצעי שליטה, ובמציאות של ימינו אנו עדים לטכנולוגיה שלא מפסיקה להתפתח, ולא מפסיקה לפתח יכולות זדוניות יותר", הוסיף קנאטאסי.

לדבריו, בשל כך גילויי סנואודן היו בעלי חשיבות רבה. "הם היו מאוד חשובים. סנואודן ממשיך להיתפס כבוגד על ידי אנשים מסוימים וכגיבור בעיני אחרים. אבל העובדות שהוא חשף אוששו חששות של רבים מאיתנו שעובדים זמן רב בתחום, לגבי המידה שבה הדברים יצאו מכלל שליטה".

קנאטאסי ביקר בראיון גם את המודל העסקי של תאגידי ענק שאוספים מידע על משתמשים מבלי שהללו בכלל מודעים לכך. "יש מספר תאגידים שבנו מודל עסקי שמכניס מאות מיליוני יורו דולרים מדי שנה, והם לא ביקשו רשות מאיש", אמר. "הם פשוט יצרו מודל שבו המידע על אנשים הפך למטבע עובר לסוחר חדש. ולמרבה הצער, חלק גדול מהאנשים מסכימים לוותר על זכויותיהם מבלי לדעת על כך יותר מדי וללא מחשבה", הוסיף.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew