המדריך למסלול הירוק: איך להצליח להבריח דברים במכס?

החלטת לנסות להבריח משהו בשובך מחו"ל לישראל, ואינך רוצה להיתפס במכס? הנה 10 עצות שיסייעו לך לעבור בבטחה את המסלול הירוק.

 1. להישאר רגועים 

התנהגות שמשדרת מתח, עצבנות או לחץ או שיחות תכופות בסלולרי עלולות להסגיר אותך ולהיקלט מיד על ידי אנשי המכס חדי העין. יש לקחת בחשבון כי יתכן שכבר במטוס יהיו סוכנים סמויים שמתחזים לנוסעים רגילים ועוקבים אחר התנהגות הנוסעים כל הדרך ממסוע המזוודות ועד רגע היציאה מאולם הנחיתות.

 2. יעד קרוב – מזוודה גדולה 

נוסעים שמגיעים מיעדים קרובים כמו איי יוון, קפריסין או עיר הנופש בורגס בבולגריה, כשברשותם מזוודות גדולות, מעוררים מיד חשד. אנשי המכס חוששים בעיקר מהברחת כמויות גדולות של סיגריות ואלכוהול.

 3. לא בתקופות בידוק מוגבר 

הסיכוי להיבדק במכס גדל באופן משמעותי לאחר השקות מוצרי אלקטרוניקה שנחשבים לפופולריים בחו"ל. מיד לאחר השקת גאדג'ט יקר ומיותר חדש של אפל או סמסונג, חל זינוק בכמות המארבים והבדיקות האקראיות שמבצעים אנשי המכס, במיוחד לנוסעים שמגיעים בטיסות מערים מערביות גדולות כמו ניו יורק, לונדון או פריז.

 4. זהירות – יעדים חמים 

יש הסתברות גדולה יותר שתיבדקו אם חזרתם מהודו, בלגיה, תאילנד, הולנד או דרום אמריקה. פקידי המכס עורכים בדיקות בסיוע כלבי גישוש לחלק ממזוודות הנוסעים שמגיעים מהיעדים הללו מחשש להברחות סמים. נוסעים הנוחתים מניו-יורק ובריסל גם זוכים למעקב צמוד של סמויים מחשש להברחות של זהב ויהלומים.

 5. לא בחגים 

העומס בנמל התעופה בן גוריון לא מרתיע את פקידי המכס, שעורכים בדיקות רבות לנוחתים שחוזרים מאומן בזמן החגים. אבל אנשי רבי נחמן לא לבד בחגים. גם מי שמגיע מניו יורק על הכוונת, מחשש להברחה של שופרות ושל אתרוגים.

 6. ביגוד בולט 

לבשת מעיל בקיץ? הרכבת משקפי שמש בתוך הטרמינל? לבשת שמלה רחבה? עובדי המכס בבן גוריון כנראה יעקבו אחריכם מקרוב. גם הליכה מוזרה עלולה למשוך את תשומת ליבם של הפקידים.

 7. ביטחון עצמי מופרז 

אם פקיד המכס פונה אליכם, תענו לו. התעלמות רק מגבירה את החשד שיש לכם משהו להסתיר. עודף ביטחון עצמי מצדכם יגרור בדיקה מדוקדקת.

 8. לא לטוס הרבה לחו"ל 

לא לטוס לחו"ל בתדירות גבוהה, במיוחד לא לאותו היעד. אנשי המכס עלולים לסמן אותך, להתחיל לעקוב אחרי זמני החזרה שלך לארץ. סביר להניח שהם ייקחו אותך לבדיקה רגע לפני שתספיק/י לעבור במסלול הירוק.

 9. מבריחים סדרתיים 

חשוב לדעת: אם נתפסתם יותר מפעם אחת, תזכו למעקב צמוד בכל נחיתה.

 10. מעקבים ב"פטור ושמור" 

קניתם בדיוטי פרי יותר מדי מוצרי חשמל, סיגריות ואלכוהול? פקיד המכס הסמויים יעקבו אחריכם כדי לברר את כמות הפריטים שרכשתם והאם הם עומדים בתנאי החוק.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew