הסופר הדרום-אפריקאי קוטזי על ישראל ואפרטהייד: "תסיקו את המסקנות בעצמכם"

קוטזי ברמאללה

קוטזי ברמאללה

דברים שנשא הסופר הדרום-אפריקאי חתן פרס נובל לספרות, ג'.מ. קוטזי, בערב הסיום של פסטיבל הספרות הפלסטיני התשיעי שהתקיים בין ה-21 ל-26 במאי 2016.


 

"באתי לפלסטין כדי לראות ולהקשיב וללמוד ובמהלך השבוע החולף ראיתי, שמעתי ולמדתי המון. אני יוצא מפה תחת הרושם העז שמעורר האומץ וכושר העמידה של בני העם הפלסטיני בזמנים קשים אלו בקורותיהם. וגם החן וההומור שבהם הם מגיבים לתסכול וההשפלה של הכיבוש.

נולדתי וגדלתי בדרום אפריקה ולכן באופן טבעי אנשים שואלים אותי אלו מהדברים שהיו בדרום אפריקה אני רואה במצב הנוכחי בפלסטין. שימוש במילה אפרטהייד כדי לתאר את מצב הדברים כאן, מעולם לא נראה לי צעד מועיל. כמו השימוש במונח השמדת עם כדי לתאר את מה שהתרחש בטורקיה בשנות ה-20, השימוש במילה אפרטהייד מסיט את הדיון לוויכוחים סמנטיים משולהבים, שסותמים את הגולל על ההזדמנויות לניתוח המצב.

אפרטהייד היה מערכת של הפרדה בכפייה על בסיס גזע או מוצא אתני, שנוצרה על ידי קבוצה שמדירה אחרים על סמך הגדרות שקבעה בעצמה, מתוך מטרה לבסס כיבוש קולוניאלי, ובמיוחד להדק את האחיזה באדמה ובמשאבי טבע.

בירושלים ובגדה המערבית אנו עדים למערכת של הפרדה בכפייה על בסיס דת ומוצא אתני, שנוצרה על ידי קבוצה שמדירה אחרים על סמך הגדרות שקבעה בעצמה, מתוך מטרה לבסס כיבוש קולוניאלי, ובמיוחד לשמר ולהדק את האחיזה באדמה ובמשאבי טבע. תסיקו את המסקנות בעצמכם".

קוטזי בחברון

קוטזי בחברון

2 תגובות

 1. שרון
  אוק 17, 2016

  איזה אפרטהייד ואיזה נעלים? בדרום ארהב ובדרום אפריקה אסור היה לשחורים ללכת על המדרכה של הלבנים..להיכנס למסעדה או קרון רכבת או מרפאה או בית ספר של לבנים..
  כמוהן היה איסור חמור על נישואי תערובת …אצלינו כולם ככולם הולכים בכל מקום מקבלים טיפול רפואי בכל מוסד ועל ידי כל צוות רפואי..לומדים וחיים איפה שרוצים…נכון שבני עדה זו או אחרת בדכ מעדיפים לגור וללמוד זה עם זה וכן יש בעיה ביישובים סגורים …גם אני ממש לא רוצה שיגורו בקרבתי יהודים חרדים…בעיה שיש לתקנה מייד אבל לקרוא לזה אפרטהייד ממש לא

  להגיב

 2. וונדטה
  יונ 19, 2016

  האתר שלכם הוא שקר אחד גדול ואנחנו יודעים שהוא נועד להסית ולא לקדם. כיבוש? אפרטהייד?… אתם מעודדים מלחמות ולא שלום.

  אל תדאגו.
  האמת כבר בחוץ ואנשים נלחמים עליה. תמשיכו בהסתות שלכם.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew