מהפכה במצרים

אמנות וסאטירה

 

המהפכה במצרים בשנת 2011 התאפיינה לא רק בהמונים שיצאו לרחובות, אלא גם בתפקיד המרכזי שמילאו בה אמנות וסאטירה. לא מעט שירים כבר הוכתרו בתואר המנון המהפכה המצרית, בהם גם שירו של אמן הראפ המצרי רמי דונג'וואן, "דד אל-חכומה" ("נגד הממשלה"). תרגום המילים כאן.

סרטון אנימציה סאטירי על מובארכ של אתר kharabeesh (לצפייה עם תרגום לאנגלית נא להיכנס לסרטון באתר יו-טיוב וללחוץ על כפתור CC).

קריקטורה של המאייר הברזילאי לטוף.

"שמעתי שהמהפכה לא תשודר בטלוויזיה. אל גז'ירה הוכיחה אחרת". אמני ראפ אמריקאים למען ההתקוממות במצרים. ראיון עם אחד המשתתפים.

הזווית הישראלית

* * *

איך ההייטק הישראלי התגייס לסייע למובארכ לדכא מתנגדים של המשטר?

מזרח תיכון חדש: האם ישראל מעוניינת במזרח תיכון דמוקרטי? תוכנית של ערוץ אל ג'זירה באנגלית על השלכות האירועים במצרים על תהליך השלום במזרח התיכון.

קולות המהפכה המצרית

 

"תמיד קיוויתי, כנגד כל הסיכויים, שזה יתרחש בימי חיי. קיוויתי, יחד עם מיליונים אחרים, שילדינו יחיו בחברה אנושית יותר. הגיבורים במצרים יוצרים היום את החברה זו. הם לא מחכים שילדינו יחלמו, הם מגשימים את החלומות עכשיו". (וואסים ווגדי, מצרי המתגורר בבריטניה, מדבר על המאורעות האחרונים בהפגנה מול שגרירות מצרים בלונדון).

זאת לא מהפכה פוליטית. זאת לא מהפכה דתית. זאת מהפכה של בני אדם למען חירות.

מפגינים מניפים באוויר נעליים בזמן נאומו הלפני אחרון של מובארכ, בו הודיע כי אין בכוונתו להתפטר.

צעירה בקהיר מובילה קריאת סיסמאות מול שוטרים בימים הראשונים של ההפגנות.

אין סוף סיפורים

 

מעבר למאות ההרוגים, אלפי הפצועים והמאבק למען דמוקרטיה, חירות, שוויון והדחתו של רודן המדינה הערבית הגדולה בעולם, סיפקו אירועי השבועות האחרונים במצרים והתגובות עליהם בעולם גם לא מעט סיפורים נלווים, לעיתים הרי גורל ולפעמים איזוטרים. למשל, מה קרה לכתב הבכיר של CNN, אנדרסון קופר, אחרי שהבריונים של מובארכ היכו אותו ברחובות קהיר? מה גרם למעצב האופנה האמריקאי קנת קול (Kenneth Cole) להכריז כי "המהומות בקהיר הן בגלל השקת קולקציית האביב החדשה שלי"? ומה היו התגובות?

וגם, בנימה יותר רצינית, למי הדביקו המפגינים במצרים את הכינוי "שייח העינויים"? (תשובה – עומר סולימן) ומה אחוז הקולות שיקבלו האחים המוסלמים לו היו נערכות היום בחירות במצרים? ( 15% עד 30%). כך לפחות לדברי הפרשן פפה אסקובר בראיון לערוץ RT.

וגם, מי הן הנשים, בין אם במכנסי ג'ינס או חיג'אב, שיוצאות להפגין במצרים במספרים חסרי תקדים, ואשר יש כבר מי שהכתיר אותן בתור גיבורות המהפכה? ומה ההמלצות הנכללות בעלון שמופץ ברחבי מצרים תחת הכותרת "איך להפגין בחוכמה"? (רמז – קריאה למרי אזרחי, המלצה לחלק ורדים לשוטרים ולהשתמש במכסה פח זבל כמגן נגד אלות).

עבר ועתיד

 

הרודן חוסני מובארכ שלט זה 30 שנה במצרים – אחת מיני דיקטטורות רבות בעולם הערבי הנתמכות על ידי ארה"ב. נועם חומסקי מדבר על הנוהל הקבוע של ארה"ב בכל פעם שמתעורר חשש להפלתו של רודן שנתמך על ידה, והפילוסוף סלבוי ז'יז'ק והדרשן המוסלמי טריק רמדאן מדברים על כוחה של התנגדות עממית, עתידה הפוליטי של מצרים וחלקה של ישראל באירועים האחרונים.

דמוקרטיה בעולם הערבי? תוכנית בערוץ אל-ג'זירה באנגלית.

סיקור בתקשורת

 

מלחמת מדיה סביב אופן כיסוי האירועים במצרים: תוכנית של רשת אל ג'זירה באנגלית.

"מובראכ הוא חומת ברלין שלנו": העיתונאית המצרית מונה אל תחאווי קראה לתקשורת הבינלאומית להשתמש בביטויים כמו "התקוממות" או "מרד" בדיווחים על האירועים במצרים במקום מונחים כמו "תוהו ובוהו" או "אי-שקט". ראיון עמה בתוכנית Democracy Now.

התארגנות

 

פעילים במצרים הפיצו חוברת בת 26 עמודים שכותרתה "איך להפגין בחוכמה". בין השאר, מציגה החוברת את דרישות המפגינים ("הפלת משטרו של מובארכ"), יעדים אסטרטגיים של ההפגנות ("השתלטות על מבני ממשלה מרכזיים"), וכן עצות כיצד להתמודד מול יחידות משטרה לפיזור הפגנות ("לשכנע אותם בנועם או לרסס צבע על המגנים שלהם").

לצפייה בקטעים נבחרים נוספים מהחוברת.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew