תעלול הדגלים

בבוקר יום ראשון ה-5 ביוני 2016, הבלאגן חגג בירושלים לקראת מצעד "ריקוד הדגלים". אם לא די בכך, סוחרים במרכז העיר גילו לתדהמתם מכתב מהעירייה המורה להם לסגור את חנויותיהם כדי להימנע מ"חיכוך מיותר" במהלך המצעד.

בעלי חנויות וסוחרים במרכז ירושלים נדרשו על פי הודעת העירייה לסגור את עסקיהם לרגל המצעד לא יאוחר מן השעה ארבע אחר הצהריים, וכי "הוצאת סחורה או חפצים אחרים מחוץ לחנויות ובתי קפה אסורה בהחלט לאחר השעה שלוש אחר הצהריים".

הסוחרים זעמו על ההחלטה והציפו את מוקד העירייה בפניות. "משעה שבע בבוקר התחלתי לקבל טלפונים מסוחרים עצבניים שדרשו לקבל תשובות", סיפר המשנה לראש העירייה, מאיר תורג'מן.

בה בעת, איגוד בעלי העסקים פירסם הודעה בה הביע את התנגדותנו הנחרצת להוראות העירייה. "אם מצעד ריקוד הדגלים מהווה סכנה לחיכוך עם בעלי חנויות וסוחרים במרכז ירושלים, על העירייה להגן על התושבים, ולא לפגוע בפרנסתם ובכלכלת העיר", נאמר בהודעת האיגוד.

"אנו קוראים לראש העיר ניר ברקת, למועצת העיר ולכלל עיריית ירושלים לבטל את ההחלטה השערורייתית הזו ולאפשר התנהלות עסקית תקינה. ירושלים היא קודם כל הבית שלנו, של התושבים ושל הסוחרים. נראה ששיקולים פוליטיים ומדיניים צרים מניעים את העירייה לקבל החלטות בשם גורמים אינטרסנטיים מחרחרי ריב, על חשבון תושבי העיר".

"עברנו שלוש אינתיפאדות ואת העבודות על הרכבת הקלה, שזו אינתיפאדה בפני עצמה", אמר אלי לוי, יו"ר ועד הסוחרים של מרכז העיר. "עייפתי, אין לי כוחות להתמודד יותר".

"מצב העסקים במרכז העיר בשפל של כל הזמנים, בעיקר בגלל חוסר יציבות ביטחונית. לא קיבלנו שום פיצויים מאז האינתיפאדה הראשונה. העירייה מפתחת עבודות בנייה ואירועי תרבות שפוגעים בעסקים הקטנים ומעשירים את העשירים. אנו דורשים מהעירייה וממדינת ישראל לתת לנו את הפיצויים שמגיעים לנו, ולהפסיק לשרת את בעלי ההון", אמר לוי.  

 תעלול מחאה 

עם זאת, עוד בטרם שככה הסערה סביב החלטת העיריה להורות על סגירת העסקים, התברר כי מדובר למעשה במתיחה שמטרתה למחות על סגירת עסקים ברובע המוסלמי לרגל המצעד.

הודעת העירייה המזויפת שנתלתה על עסקים במרכז ירושלים היתה למעשה תרגום מדויק כמעט לחלוטין של ההודעה שמחלקת המשטרה בכל שנה לסוחרי הרובע המוסלמי לקראת צעדת הדגלים.

יתר על כן, גידי גונקל החתום על הודעת העירייה, כמו גם עמיתו יהונדב תקריתי, החתום על תגובת איגוד בעלי העסקים, אינם אלא פרי דמיונם הקודח של חברי קבוצת "שיבושתרבות".

נוסח התגובה המפוברקת של איגוד בעלי העסקים נלקח מתגובות של סוחרים פלסטיניים בעיר העתיקה, אשר בדומה לעמיתיהם בעיר המערבית, גם הם מתרעמים על האפשרות שהעירייה והמשטרה תאפשר לצעדה לאומנית לפגוע בעסקיהם.

עד מהרה, תגובת האיגוד בגנות העירייה הפכה לוויראלית באינטרנט, לאחר שמרבית הגולשים הבינו כי הודעת העירייה היתה מזויפת, אך גרסו בטעות כי תגובת איגוד בעלי העסקים היא אמיתית, וכי הסוחרים נפלו בפח.

בעירייה זעמו והמשנה לראש העירייה, תורג'מן, הגיש תלונה במשטרה בגין זיוף מסמך והודעה כוזבת.

"אין לחלוק על כך שהמתיחה הייתה לטורח על סוחרים ועל גורמים בעירייה, אך ההחלטה להגיש תלונה מסיטה את תשומת הלב מהעיקר: עיריית ירושלים דואגת ליהודים בלבד", נאמר בהודעה שפירסמה קבוצת "שיבושתרבות" העומדת מאחורי התעלול.

"לא לחינם מצעד שחורט על דגלו קריאות כגון "מוות לערבים" זכה השנה לתקציב גדול פי שלושה. עובדות אלו מאירות באור קודר את הסאטירה שיצרנו. מטרתנו מעולם לא היתה להונות, אלא לחשוף בצורה יצירתית את האמת – ירושלים לעולם לא תהיה מאוחדת תחת משטר שמתעדף גזע אחד על פני אחר. איננו חוששים מעימות עם העירייה, יש לערער את הסטטוס קוו כדי לשנות אותו".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. יוסףה מקיטון
    יונ 06, 2016

    נפלא. אחת ההברקות המעולות. סאחה!

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew