איך לא לטבוע בים (ולזהות זרמים מסוכנים)

10 עצות שיכולות להציל את חייך אם נקלעת לזרם סחף לתוך הים.

 1  קרקעית הים היא לא "פלטה" אחת שטוחה – בדומה ליבשה יש בה הרבה בורות וגבעות. היכן שהבורות נמצאים – שם גם הזרמים.

 2  מים שנשטפים אל החוף מחפשים דרך חזרה פנימה אל הים. המים מחפשים את הדרך הקלה ביותר חזרה, ולכן הזרמים החזקים ביותר לתוך הים נמצאים במישורים, בירידות ובבורות – ולא בגבעות.

 3  אפשר לזהות את המיקום של בורות וגבעות בים על פי שבירת הגלים. גל מתחיל להישבר רק ברגע שהקרקעית מגיעה לשליש מגובהו – כלומר הגל נשבר רק באזור שיש בו גבעות חול או קרקעית רדודה, ולא נשבר היכן שיש בורות. לכן מספיק להתבונן במשך כמה דקות על הים כדי לזהות איפה הגלים נשברים (יש גבעות) ואיפה לא (בורות).

 4  חשוב לזכור כי ההנחה הרווחת לפיה איפה שהים שקט יותר הוא גם בטוח יותר – היא אשליה, וכי למעשה ההפך הוא הנכון. דווקא המקום שנראה הכי רגוע הוא המסוכן ביותר, ושם בדיוק עלולים להיסחף פנימה לתוך הים. מיקומם של הזרמים יכול להשתנות בהתאם לתכונות הגלים, וישנם גם כאלו שמיקומם פחות או יותר קבוע. אחד המקומות המועדים יותר לזרמים הוא האזור שסמוך לקצות שוברי הגלים.

 5  אם נקלעתם לזרם סחף ("זרם הפריצה") לתוך הים – הדבר החשוב ביותר הוא לנסות לשמור על קור רוח, לנשום עמוק, ובעיקר – לא לנסות להילחם בזרם. אם אתם בחוף עם מציל, זה גם הזמן להניף יד גבוה למעלה ולזעוק לעזרה.

 6  אם תנסו לשחות נגד הזרם לאחר שנסחפתם, רוב הסיכויים שתתעייפו, תאבדו כוחות, תלחצו ובסוף תטבעו. זהו אחד מאותם מקרים יוצאי דופן בחיים שבהם עדיף דווקא לא לשחות נגד הזרם.

 7  בזמן שאתם נסחפים בזרם הפריצה חשוב לזכור שאתם נמצאים בזרם כי אתם בבור, ושאתם יכולים לצאת ממנו על ידי שחייה לאחד הצדדים – ימין או שמאל, תלוי איפה אתם מזהים גלים נשברים (כלומר גבעה). גם לא צריך לשחות רחוק כי זרמי הפריצה הם בדרך כלל צרים מאוד (מטרים ספורים בלבד).

 8  ברגע שיוצאים מהבור – פשוט שוחים בקו ישר לחוף ואפילו נעזרים בגלים כדי שיישאו אתכם לחוף. אין צורך להילחץ מגלים, גם אם זה גל ענק – פשוט נסו ליהנות מהנפילה ותנו לגל לעבור אתכם.

 9  אם נסחפתם בזרם לכיוון הים הפתוח גם אין סיבה להילחץ. חזקים ככל שיהיו זרמי הפריצה, הם דועכים לגמרי מחוץ לרצועת הגלים הנשברים, ולכן לא ייקחו את המתרחץ לעומק הים הפתוח. זרם הפריצה גם אינו סוחף את האדם לקרקעית, אלא נע אופקית – מקו החוף אל מעבר לקו הגלים הנשברים (רצועת המִשְברים).  

בסופו של דבר המתרחץ ייסחף מחוץ לרצועת המשברים, שם הוא יוכל לנסות לחזור לכיוון החוף במקום בטוח יותר, בין זרמי הפריצה.

 10  לסיום, העצה החשובה ביותר היא: תמרחו קרם הגנה מפני השמש.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew