מחקר חדש: לחץ חיי העיר גורם לציפורים להזדקן מהר יותר

קשה להאמין, אבל שתי הציפורים המצולמות למעלה הן בנות אותו הגיל. ההבדל היחיד ביניהן הוא שהציפור מימין גדלה בסביבה עירונית ואילו השמאלית גדלה בסביבה כפרית.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לונד בשבדיה מצא כי ציפורי שיר ממין ירגזי מצוי נמצאות בסיכון רב יותר למות בגיל צעיר כאשר הן גדלות בסביבה עירונית. החוקרים גילו כי חשיפה בגיל מוקדם לסביבה עירונית עלולה לפגוע באופן בלתי הפיך בהתפתחות הציפורים ולקצר את תוחלת חייהן.

"אף כי ישנם יתרונות לחיים בעיר, כמו גישה קלה למזון, הם מתגמדים מול החסרונות, כמו מתח – לפחות במונחי מהירות הזדקנות התאים של הירגזי", נאמר במחקר. ציפורים עירוניות סובלות ממתח ולחץ כתוצאה מגורמים כמו זיהום רעש ואור וקרבה לבני אדם.

החוקרים עקבו אחרי קבוצה של ירגזים קרובים שמחציתם גדלו בעיר מאלמו ואילו מחציתם השנייה גדלה באזור כפרי. כעבור שבועיים בלבד, ניכר היה פער משמעותי באורך הטלומר, רצף דנ"א שמצוי בשני קצותיו של הכרומוזום, של הציפורים משתי הקבוצות.

טלומרים קצרים מצביעים על תוחלת חיים נמוכה, הן אצל ציפורים והן אצל בני אדם, ואילו טלומרים ארוכים מצביעים על תוחלת חיים ארוכה.

המחקר מצא כי הסביבה שבה גדלו הציפורים השפיעה באופן נחרץ על אורך הטלומרים שלהן. בדרך כלל, גנטיקה היא זו שמכתיבה את אורכו של טלומר, אולם המחקר מצא – לראשונה מעולם – כי להתבגרות בסביבה מלחיצה יכולה להיות השפעה גדולה אף יותר על אורך הטלומר.

"נדרשים מחקרים רבים נוספים על השפעות העיור על חיות בר, כי בלעדיהם לא נוכל להבין את האיומים על ציפורים בסביבה עירונית, ולא נוכל לעשות דבר לגביהם", אמרו החוקרים. "התוצאות שלנו גם מעלות שאלות לגבי האופן שבו תהליכי עיור משפיעים על הזדקנות בעלי חיים אחרים, ובכלל זה בני אדם".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

 1. יוסףה מקיטון
  יול 02, 2016

  ברור שהידיעה היא חצי-רצינית בלבד, אבל האם ידוע למה מתכוונים החוקרים כשהן כותבות:
  reciprocally cross-fostered
  ?

  האם הן החליפו את מקום המגורים של ציפורים שנולדו בעיר לכפר ולהיפך? כלומר ניתקו אותן מהמשפחה שלהן? או החליפו ביצים בין קינים? או דברים גרועים אף יותר כמו גידול בשבי? יתכן שהידיעה המשעשעת או מעוררת תקווה הזו אודות אורך חיים קשורה בקיצור חייהן של ציפורים ובהפיכת חייהן לפחות משעשעים?

  להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew