חנדלה: 25 קריקטורות של נאג'י אל-עלי

הקריקטוריסט הפלסטיני נאג'י אל-עלי צייר במהלך חייו למעלה מ-40,000 קריקטורות שכללו ביקורת חריפה נגד ישראל אך גם נגד המנהיגות הפלסטינית והערבית.

את עיקר פרסומו רכש בזכות חנדלה, דמותו המצוירת של ילד פלסטיני פליט המופיע כמעט תמיד כשגבו לצופה וידיו משולבות מאחורי גבו, ואשר הפך לסמל לחוסר האונים והפסיביות של הפליט הפלסטיני אל מול כוחות חזקים ממנו.

חנדלה, אשר יש שהכתירו אותו בתור שׂרוּליק הפלסטיני, מופיע תמיד בקריקטורות של אל-עלי כשהוא לבוש בגדים קרועים וברגליים יחפות – עדות דוממת לעוני, להזנחה ולרעב במחנות הפליטים – ממש כפי שאמר באחת הקריקטורות בעת מלחמת האזרחים בלבנון, כאשר שאל אותו מישהו "אתה מוסלמי או נוצרי?" וחנדלה ענה: "אני רעב"…

וכך הציג אל-עלי את חנדלה:

ב-22 ביולי 1987 נורה אל-עלי בפניו ונפצע אנושות בלונדון, מחוץ למשרדי העיתון שבו פרסם את איוריו. כעבור חמישה שבועות, ב-29 באוגוסט, אל-עלי מת מפצעיו והוא בן פחות מ-50 שנה.

זהות המתנקש והמניע לרצח אינם ידועים עד ימינו. לפי פרסומים בתקשורת הערבית ההתנקשות בוצעה על ידי סוכני מוסד ישראלים. בעוד שלפי פרסומים בישראל, היו אלו אנשיו של יאסר ערפאת שביצעו את הרצח.


אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew