האופנובנק בכלל לא השתמש באופנוע

רוני ליבוביץ, שנודע בכינוי "האופנובנק" והפך לגיבור תרבות אנטי ממסדי בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 לאחר שהצליח לשדוד עשרות סניפי בנקים ולהתל במשטרה במשך יותר משנה, הפריך את אחת האגדות הגדולות ביותר שנקשרו לשמו: שהוא נמלט באופנוע מזירות השוד.

"קיימת אגדה שהייתי מגיע לסניפי הבנק עם אופנוע, מהסיבה שחבשתי קסדה עם משקף כהה כי לא רציתי שיראו את הפרצוף שלי", סיפר ליבוביץ, "אבל מעולם לא היה אופנוע. בניגוד למה שחושבים, לא הייתי עולה על אופנוע ובורח, אלא הולך פשוט ברגל בצורה איטית ומחושבת – אף פעם לא בריצה – כדי לא למשוך תשומת לב".

"הכנתי 'שיעורי בית' והייתי הולך מסניף הבנק לא בקו ישר לעבר האופק, אלא דרך חצרות וסמטאות, לאט לאט, ותוך כדי הליכה הייתי מוריד את מעיל הרוח שהיה לי, מעיל רוח מניילון של אופנוענים, מקפל ודוחס אותו לתוך הקסדה. אחר כך הייתי מסתיר את הקסדה במקום שתוכנן מראש, לרוב בין השיחים", סיפר.

ואז, במקום להימלט לביתו, היה ליבוביץ שב למקום השוד ונטמע בקהל שהתגודד סביב הבנק. "היו עוצרים את כל רוכבי הרכבים הדו-גלגליים ואפילו הולכי רגל, במאמץ ללכוד את העבריין. ואיפה המקום הכי טוב להסתתר? ליד אותו בנק שלפני דקה שדדתי. כי הרי עם ישראל הוא עם סקרן ואוהבים להסתכל לראות מה קרה".

"הייתי מתערבב בין הסקרנים הרבים שנקהלו שם ואף אחד לא חשד בי. שמעתי אותם ממציאים סיפורים איך נראה השודד והתאמצתי לא להתפוצץ מצחוק. היית צריך לשמוע את הוויכוחים 'אני ראיתי, אח שלי, אופנוע אדום'. 'לא, טמבל, זה היה אופנוע אחר'. ולא היה אופנוע, זו היתה אגדה. ואני הייתי מאזין, וכשנחה עלי הרוח, גם משתתף בוויכוח".

"באותם ימים היו ברדיו מבזקי חדשות כל חצי שעה. ובמבזק החצי היו מודיעים 'היה שוד, הפעם האופנובנק לקח סכום כסף כזה וכזה', ואף פעם לא היה קשר בין הסכום שאמרו למה שבאמת לקחתי", אמר ליבוביץ.

רוני לייבוביץ' עם לכידתו

רוני לייבוביץ' עם לכידתו

אופנובנק הצליח במשך למעלה משנה להתל במשטרה ולשדוד סכום כולל המוערך ב-400 אלף שקלים מ-21 סניפי בנקים. הזר העלום עם האופנוע האדום הסעיר את דמיונו של הציבור הישראלי ונתפס על ידי רבים כסוג של רובין הוד מודרני שגונב חזרה כסף מהבנקים הגזלנים.

אולם לאחר שנתפס, וזהותו נחשפה, התפוגגה מעט הילת הגיבור שאפפה את הרוכב הממונע הבודד, כשהתברר כי ליבוביץ בא ממשפחה אמידה וכי שדד בנקים כדי לממן את השלמת בניית הווילה המפוארת שלו.

הוא נידון ל-14 שנות מאסר, ובשנת 1998 שוחרר מהכלא לאחר ניכוי שליש מעונשו וחנינה מנשיא המדינה עזר ויצמן. מאז שחרורו הוא כבר הספיק לככב בקמפיין פרסומי של חברת אופנועים, והפך למרצה מבוקש שמחיר הרצאה שלו על סיפור חייו גבוה יותר מזה של הרצאות של אושיות תרבות כמו הסופר א.ב. יהושע.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. יוסףה מקיטון
    אוג 15, 2016

    נפלא ממש. סיפור מעולה! לא הכרתי את הפרטים וצחקתי בקול רם, במיוחד מזה שהוא ממשפחה אמידה ומימן לעצמו את הוילה בשוד.

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew