המדינה הכי ירוקה בעולם: בהוטן במאזן גזי חממה שלילי

ממלכת בהוטן, המדינה הכי ידידותית לסביבה בעולם, נמצאת כעת במאזן פחמן שלילי – כלומר כמות פליטות הפחמן הדו-חמצני שמקורן בפעילות אנושית במדינה נמוכה מהיקף ספיחת הפחמן של היערות בתחומה.

לפי נתונים עדכניים, פליטות הפחמן השנתיות במדינה מסתכמות בכ-1.5 מיליון טון, ואילו היערות בממלכה סופגים למעלה משישה מיליון טון בשנה. בהוטן היא אחת מקומץ מדינות בעולם שהגיעו לניטרליות פליטות פחמן או למאזן פחמן שלילי.  

בהוטן, אחת המדינות המבודדות ביותר בעולם הממוקמת בהרי ההימלאיה בין סין להודו, היא גם המדינה היחידה בתבל שענף היצוא הגדול ביותר שלה הוא אנרגיה מתחדשת. בשנת 2012 אף הודיעה על כוונתה להפוך למדינה הראשונה בעולם שכל החקלאות בה אורגנית.

בהוטן, שזנחה את התפיסה הכלכלית הרווחת לפיה יש למדוד צמיחה על פי התוצר המקומי הגולמי, ייסדה בשנות ה-70 את מדד האושר הלאומי הגולמי, מדד חלופי שמגלם בתוכו בין השאר גם את רווחתם הרוחנית והרגשית של בני אדם, בריאותם, עושרם התרבותי, כמות הזמן הפנוי העומד לרשותם, מידת הנאתם מהחיים, הגנה על הסביבה, שוויון בחינוך ובהכנסות ועוד.

יתר על כן, שימור הסביבה מעוגן בחוקה של בהוטן אשר קובעת כי לפחות 60% משטח הממלכה יהיה מיוער בכל רגע נתון. שיעור השטח המיוער כיום הוא 72%.

בחודש מרץ 2016 רבים מ-800 אלף תושבי בהוטן – בהם גם ראש הממשלה – השתתפו בטקס נטיעה המונית של 108 אלף שתילים לציון הולדת ילדם הראשון של המלך ג'יגמה קיזר נמגייל וואנגצ'וק והמלכה ג'טסאן פמה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew