אסאנג': מוכן להסגיר את עצמי לארה"ב אם אובמה יעניק חנינה לצ'לסי מנינג

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג' – המתגורר בשגרירות אקוודור בבריטניה מאז 2012 כדי להימנע מהסגרתו לארה"ב – הציע להסגיר את עצמו לארה"ב בתמורה לכך שהנשיא ברק אובמה יעניק חנינה לחיילת צבא ארה"ב, צ'לסי מנינג (לשעבר ברדלי מנינג), שמרצה עונש של 35 שנות מאסר בגין הדלפת מסמכים שחשפו את היקף פשעי המלחמה של הצבא האמריקאי בעיראק.

"אם אובמה יעניק חנינה למנינג", נכתב בציוץ שפורסם בחשבון טוויטר הרשמי של ויקיליס, "אסאנג' יסכים בתמורה לרצות מאסר בארה"ב – למרות היותו בבירור בלתי חוקי".

אסאנג', אשר מאז שנת 2010 מבוקש על ידי הרשויות בשוודיה לתשאול בחשד לאונס – חשדות שאותם הוא מכחיש בנחרצות – נתון גם לחקירה מתמשכת של משרד המשפטים האמריקאי בגין חלקו בפרסום מידע רגיש באמצעות ויקיליקס. אסאנג' חושש כי אם יסגיר את עצמו לשוודיה הדבר יוביל להסגרתו לארה"ב.

ויקיליקס, שנוסד על ידי אסאנג' בשנת 2006, זכה לפרסום עולמי רק ארבע שנים לאחר הקמתו כאשר החל לפרסם חומרים שמנינג הדליפה לארגון. המידע שהודלף על ידי מנינג לויקיליקס כלל למעלה מ-700 אלף מסמכים מסווגים, סרטוני וידאו, מברקים דיפלומטים ודיווחים על קרבות שחשפו אין ספור שקרים, פשעי מלחמה ושחיתויות של צבא ארה"ב.

מנינג קיבלה בספטמבר 2016 אישור לעבור ניתוח שינוי מין לאחר שפתחה בשביתת רעב בכלא בדרישה שהדבר יתאפשר לה. בכך הפכה הטוראית בת ה-28, שנולדה כגבר אך לאחר שהורשעה בריגול אמרה כי היא מזהה את עצמה כאשה, לאסיר הטרנסג'נדר הראשון שמקבל אישור לעבור בכלא ניתוח לשינוי מין.

מנינג ניסתה להתאבד ביולי 2016 מכיוון שנמנע ממנה טיפול רפואי להפרעת זהות מגדרית שלה. הגדרה זו, כך הסבירה, מתייחסת למצב של חוסר התאמה בין מינו של אדם לבין תחושתו המגדרית.

2 תגובות

 1. יוסףה מקיטון
  פבר 09, 2017

  אוי, לא. התגובה שכתבתי מאד לא לעניין.
  צריך לוודא שאסנאג' יחקר ויתן את הדין על האונס.
  בינתיים אובמה קיים את חלקו ב"עסקה", (צ'לסי מאנינג קיבלה ממנו חנינה) המעט שאסנאג' יכול לעשות זה -לא- להסגיר את עצמו לארה"ב אבל כן למצוא דרך לשתף פעולה עם חקירת האונס. אם כבר לקיחת אחריות (על כליאתה של מאנינג) אז עד הסוף (גם על האונס).
  ותודה לחברתי מורן שהסבה את תשומת לבי לתגובה הזו.

  להגיב

 2. יוסףה מקיטון
  ספט 18, 2016

  זה לא פחות ממדהים ודוגמא והשראה לכולנו. לקיחת אחריות נדירה, לצערי, וכאן יש הבנה מעמיקה של היותה של מנינג רק הש"ג, שמרצה עכשיו עונש מזעזע בחומרתו לעומת השירות הציבורי החשוב שהיא עשתה בחשיפת המסמכים. האחריות הכוללת, המקיפה, המדהימה, שלוקח פה אסנאג' מרגשת. מקווה שההצעה שלו תתקבל, למרות שכמובן עדיף ששניהם יהיו חפשיות…

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew