סוף הכובע גרב? הצעת החוק לאיסור רעלות בישראל יוצאת לדרך

הצעת חוק של ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), המבקשת לאסור חבישת רעלות על הפנים בפומבי בישראל, מגיעה לועדת השרים לענייני חקיקה אשר תחליט האם לתמוך בחוק. לפי הצעת החוק, מי שיחבוש כיסוי פנים, מלא או חלקי, מרצונו החופשי, במקום ציבורי, באופן שאינו מאפשר לזהותו בבירור – דינו יהיה חודש מאסר או קנס של 500 שקלים.

"מדובר בחוק אוניברסלי, הקובע כי אדם, לא תלוי מאיזה עדה, גזע, לאום, מין, נטייה מינית, לא יוכל לכסות את פניו", אמרה סולודקין בראיון לאתר וואלה. "לראות שבסוריה יש איסור מוחלט לרעלה בתוך אוניברסיטה ובמדינת ישראל מותר – לי זה מוזר".

עם זאת, החוק גם ספג ביקורת, ולא רק מצד חובבי כובעי גרב. "החוק מטיל עונש של חודש מאסר על כל אדם בישראל שיעז ללבוש על פניו כובע צמר בחורף", כתבה המשפטנית אורית קמיר בבלוג שלה בעקבות הצעת החוק של סולודקין. "שומרים הניצבים בפתח בתי קפה וחיילים במשמרת לילה בחרמון יסתכנו בחודש מאסר אם יחבשו 'כובע גרב' שיכסה את פניהם או חלק מהם. גם מפגינים שאינם רוצים שמצלמת המשטרה תקלוט אותם, בין שהם מפגינים למען שחרורו של גלעד שליט ובין שהם מפגינים נגד ניסויים בבעלי חיים, יעברו עבירה פלילית אם יכסו חלק מפניהם כדי להגן על פרטיותם מפני פלישה דורסנית של הרשויות. לעומת זאת, נשים שיוכפפו לדיכוי פטריארכאלי חמור, בין אם מוסלמי, יהודי או נוצרי, לא תזכנה לשום סעד מן החוק המוצע – בלבד שפניהן לא יכוסו 'באופן שלא ניתן לזהותן בבירור'. אם הן ייאלצו לכסות את כל חלקי גופן, לרבות כפפות על ידיהן, אך הרעלה על פניהן תהיה כזו שמאפשרת לזהותן בבירור – החוק המוצע לא יגן עליהן".

"ומנין בכלל הגיעה ההתייחסות ל'זיהוי הפנים בבירור'? מהתירוץ ה'בטחוני' שהצעת החוק מתייפיפת בו בדברי ההסבר: 'מחבלים או גורמים עוינים אחרים עלולים להשתמש בכיסוי פנים במסווה של חופש דת לצורך ביצוע מעשי טרור או מעשי איבה אחרים כנגד מדינת ישראל ו/או נגד אזרחיה'. כלומר, במקום לומר שהחוק בא להגן על נשים מוסלמיות ויהודיות מפני פרקטיקות פנאטיות, החוק מתיימר להגן עלינו מפני מחבלים, ולכן אינו מגן לא מפני מחבלים ולא מפני פנאטיות דתית", כתבה קמיר.

מדובר בהצעת חוק המקבילה לחוק שהתקבל בשנה שעברה בצרפת האוסר חבישת רעלות, בורקות או כיסויים דתיים המסתירים פניו של אדם. גם בצרפת עורר החוק ביקורת, ושתי סטודנטיות צרפתיות, אחת מהן מוסלמית, יצרו קליפ מחאה על אישורו של החוק. בראיון שנערך עמן באתר האינטרנט Rue89 אמרו השתיים – אשר הכתירו את עצמן בכינוי ניקאביצ'ס (Niqabitches) – כי פעולת מחאה שמסתכמת בלבישת ניקאב נראתה להן "פשוטה מדי". לכן החליטו לשלב בין ניקאב לחצאית מיני, ולראות מה יתרחש כאשר הן "יערבבו מעט את הדברים".

בעקבות המחאה של ניקאביצ'ס, התכנסו חברות מערכת אתר Muslimah Media Watch כדי לדון בתחושותיהן ביחס לקליפ. אפשר לקרוא פה (בעברית) קטעים מתוך הדיון. ניקאביצ'ס אינן הראשונות לטפל בסוגיה של לבישת בורקה בשעה שחלקי גוף אחרים חשופים. הצייר יליד איראן מקאן עימאדי כבר עשה זאת בסדרת הציורים "ארוטיקה איסלמית".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew