החודש לפני 30 שנה: הצנזורה פוסלת את הקברט הסאטירי "החילוני האחרון"

בדצמבר 1986, המועצה לביקורת סרטים ומחזות פסלה את המחזה "החילוני האחרון", מאת שמואל הספרי, שעניינו הצגת בידור המועלית בארץ לאחר שהשלטון עבר לידי החרדים.

הקברט הסאטירי של הספרי, שהועלה בתיאטרון הקאמרי, נפסל במלואו על ידי המועצה בנימוק כי "המחזה פוגע פגיעה גסה בערכי יסוד וברגשותיו של ציבור רחב, דתי וחילוני כאחד. זו סאטירה המסיתה והעלולה להביא לליבוי שנאה".

בהמשך התירה המועצה לקאמרי להציג את המחזה לאחר קיצוץ מספר קטעים. במחאה על החלטת הנהלת התיאטרון להציג את ההצגה המצונזרת הסירו יוצרי ההצגה – המחזאי ובמאי שמואל הספרי, המוסיקאי אורי וידיסלבסקי ומעצבת התפאורה והתלבושות יעל פרדס – את שמם מההצגה.

בעקבות הסערה שחוללה הפסילה עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק לביטול הצנזורה על מחזות. שר הפנים דאז אריה דרעי העדיף למנוע את הסערות שליוו את פעולת המועצה והשעה את פעולתה בתחום ביקורת המחזות.

לקריאת המחזה המלא לחצו כאן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew